Stratejik ortak; İnsan Kaynakları

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Stratejik ortak; İnsan Kaynakları

Gelişen ve değişen iş dünyasında artık İcra Kurullarının ve Şirket Yönetimlerinin vazgeçilmez üyesi insan kaynakları birimidir.

İnsan kaynaklarının bu noktalara geleceği belki de kimsenin aklından dahi geçmiyordu. Geçmiş yıllarda sadece bordro ve yasal süreçleri takip ederek hayatını sürdüren insan kaynakları son dönemde artık şirketlerin aldıkları her kararda etkisi ve fikri sorulan departman oldu.

Niye mi?

Çünkü insan kaynaklarında yapılan her faaliyet gelecekle ilgilidir. Şirketin pazardaki rekabeti, gelişen teknoloji ve organizasyonel değişimleri takip ederek, geleceğinde olması gereken iş gücü ve teknoloji yatırımlarına karar veren, tüm organizasyonu bu kapsamda sevk ve idare ederek yönetimin yanında olan insan kaynakları büyümeye ve şirketin stratejik hedeflerine ulaşmasına ortak paydaştır. “Olanla değil” daha çok şirketin stratejik planları dahilinde “olması gerekenle” meşgul olarak stratejik hedefler doğrultusunda çalışmalar yapar.

Stratejik ortak insan kaynaklarının iş gücü planlanması, teknoloji kullanımı, sistemlerin değiştirilmesi ve geliştirilmesi, doğru ölçüm metodolojilerinin belirlenmesi ve tüm bu başlıkların insanlara uygun olarak çalışır halde planlanması bugünün değil geleceğin planlanması anlamına gelmektedir. Şirketin vizyonu ile insan kaynaklarının vizyonu aynı yönde ilerlemiyorsa o vizyona ulaşma şansımız her zaman gecikecektir.

Örneğin; Stratejik insan kaynakları faaliyetlerinin kurumsal iletişim ve pazarlama faaliyetlerine doğrudan etkisi vardır. Hedef kitle ve faaliyet alanları bakımından birlikte çalışması gereken bu iki birimin de temel amacı; müşteri memnuniyeti ve satış artırıcı faaliyetlere katkı sağlamaktır. Bu iki sonuçta her şirketin stratejik planında olan iki olgudur. Şirketin çalışanlar tarafında yapacağı her dokunuş işveren markası adına fayda sağlayacaktır. İlk olarak da bu faaliyetlerin çalışan aidiyeti ve iş başvurularındaki artışa ve kaliteli başvuru almaya dönüşmesi kaçınılmazdır.

İnsan kaynakları birimi de yapmış olduğu her faaliyeti bu kapsamda bir kurumsal iletişim faaliyeti gibi düşünmeli hedeflediği faydanın tüm çalışanlar nezdinde kabul görmesini beklemelidir.

İnsan kaynakları ile birlikte yapılacak olan kurumsal iletişim ve pazarlama faaliyetlerinde insan kaynakları, çalışanlar adına ne tür faaliyetler ve organizasyonlar yapılması gerektiğini bilerek ve doğru alanlara dokunulması için yardımcı olur. Çalışanlarınızın hayatlarında önemsedikleri ve önceliklendirdikleri değerlere hakimseniz ve bu değerleri dikkate alarak faaliyetlerinizi planlıyorsanız iç müşteri memnuniyetini sağlıyorsunuz demektir.

Şirket kültürünüzü çalışan kültürü belirler

Stratejik ortak insan kaynaklarının temel hedeflerinden biri de şirket kültürü, çalışan değerleri, iş yapma biçimi gibi birçok değişkeni yönetmektir. Bu değişkenleri yöneterek stratejik hedeflere varmak kolay olacaktır. Çalışanlarımızın kültür yapılarını ve hayatlarında önceliklendirdikleri değerleri bilip bu ortak değerlerinin şirketin insan kaynakları stratejisinde yer alması sağlanmalı, gerekirse bu değerlerin “Şirketin temel değerleri” içinde yer vermelidir. Şirketimiz işte o zaman bir aile şirketine dönüşür. Çünkü aynı değerlere sahip olanlar başarıyı yakalarlar. İnandığınız değerleri anlamayan ve tanımayan ve kendinden bir parça bulamayan bir ekipte başarılı olma ve başarı alma şansınız yoktur.

Hepimizin bildiği güzel söz vardır; Yola inanmışlarla çıkın inandırılmışlarla değil!

Şirketin değer dağılımını, çalışanların önceliklerini ve beklentilerini doğru anlayan doğru planlayan bir insan kaynaklarının yapacağı faaliyetlerin geleceğe yansıması ve stratejik hedefleri beslemesi çok daha kolay olacaktır.

İşte tam da bu sebeplerle insan kaynakları olana değil “olacak olanla” ilgili planlar yapmalıdır. Olacak olan planları yapan bir insan kaynakları departmanı da her zaman Şirketin stratejik ortağı olarak yönetim tarafında yerini korumaya devam edecektir.

ücretsiz üye olun

214 kere okundu

Etiketler:

HRPeak Kurumsal Çözümler Müdürü | Koç | Gelişim Mentörü | İK Danışmanı | Senior Assessor

İnsan kaynakları ve yönetim alanında 30 yıllık tecrübeye sahip olan Turgay ÇAVDAR, Kamu Yönetimi Lisans ve Kamu Yönetimi & Siyaset Bilimi Yüksek Lisans derecelerine sahiptir. Lisans ve yüksek lisans derecelerine ilave olarak Sosyoloji ve Psikoloji alanlarında akademik çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. İş hayatının genelinde farklı sektörlerdeki Şirketlerde insan kaynakları departmanının kurulumu, organizasyonel gelişim ve yasal süreçler projelerine liderlik etmiştir.

Türkiye'nin güçlü Perakende firmalarında görev yapmış olan Turgay ÇAVDAR, çalıştığı firmalarda insan kaynakları alanındaki birçok projenin başlatılması ve devreye alınmasına öncülük etmiştir.

Mağazacılık insan kaynakları yapı ve sistemlerinin kurulum projeleri, Seçme Yerleştirme sistemleri, değerlendirme merkezi uygulamaları, Yönetici Adaylığı Programları, Akademi, İç Eğitmen Yetiştirme, Mağaza ve Bölge Liderlik Programları, Uzman ve Satış Danışmanı Eğitimleri olmak üzere birçok eğitim programına liderlik etmiştir. Sektörel tecrübelerini Danışman olarak devam ettirebilmek için profesyonel çalışma hayatında değişiklik yaparak İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı olarak devam etme kararı vermiştir.

2015 yılından bu yana ise; İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı, Assessor, Eğitmen, Koçluk ve Gelişim Mentörlüğü yapmakta olan Çavdar, bunların yanı sıra halihazırda HRPeak Kurumsal Çözümler Yöneticisi olarak görevine devam etmektedir. İnsan kaynakları süreçlerinin dijitalleştirilmesi kapsamında Online Assessment, Genel Yetenek, Kişilik Envanter Uygulamaları, işe alım, yetenek yönetimi, kariyer yönetimi ve eğitim süreçlerinin dijitalleştirilerek yürütülmesi konusunda çeşitli sektörlerdeki birçok ulusal ve uluslararası kurumlara danışmanlık yapmaktadır.

Instagram; @turgaycvdr

Linkedin ; linkedin.com/in/turgay-%C3%A7avdar-551a7932/


Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz