İnsan Kaynaklarında Yeni Bir Sayfa Açıldı

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
İnsan Kaynaklarında Yeni Bir Sayfa Açıldı

İnsan kaynakları artık işe alım, özlük süreçleri, sosyal haklar gibi çalışanlarla ilgili görevlerin yerine getirildiği bir departman olmaktan çıktığı bir dönemdeyiz. Bu süreç pandemiyle birlikte ve sonrasında yaşanan teknolojik, sosyal ve ekonomik gelişmelerle daha da hızlanarak ivme kazandı.

İK'nın geleceği artık düşündüğümüzden daha kapsamlı bir hal aldı ve geleneksel İK (insan kaynakları) modellerinin yerini yeni nesil İK modelleriyle değiştirmek firmalar için bir zorunluluk haline geldi. Yeni Nesil İK kavramı, İK’nın gelecek versiyonu olup geleneksel insan kaynakları modelini daha stratejik ve değer odaklı bir yaklaşımla gelecek odaklı olarak dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.

Günümüzde özellikle hızlı teknolojik gelişmeler ve değişen iş ortamı, gelecekte daha çevik olmak için firmaların İK (insan kaynakları) departmanlarının görevlerini yeniden tanımlanmasını ve gözden geçirmesini gerekli hale getirmiş durumda.

Yeni nesil insan kaynakları dediğimiz süreç firmaların bünyelerine giriyor.. Firmalar bu kapsamda eğitim ve gelişim, çalışan esenliği ve bağlılık, işveren markası, dijital İK, sürdürülebilirlik gibi konuları İK’nın temel fonksiyonları olarak tanımlayarak İK’nın görev alanlarını gelecek odaklı olarak değiştirmek için yol haritası çiziyorlar.

Tüm bu gelişmelerle birlikte söz konusu değişimleri yönetmek, sürdürülebilir ve çalışan odaklı bir kurum kültürü yaratmak görevleri daha fazla bilgi ve beceriye sahip insan kaynakları profesyonellerine ihtiyacı da arttırdı. Kurumlar bu durumda yeni nesil İK süreçlerinde daha doğru kararlar almak ve bu değişimi gelecek odaklı geliştirmek ve yönetmek için İK departmanlarını eğitmeye ya da süreçle ilgili danışmanlık hizmeti alarak sürdürülebilir bir kurum kültürü için de adımlar atmaya başladılar.

Culture Amp tarafından yaptırılan bir araştırmada 500'den fazla İK liderinin karşılaştığı en büyük zorlukların yetenek rekabeti, çalışanları elde tutma, esnek çalışma modellerini dengeleme, çalışan katılımını sürdürme, çalışan gelişimini teşvik etme ve performansı yönetmeyi içerdiğini ortaya çıkmıştır.

Yeni Nesil İK dediğimiz sistem çeviktir ve değişen iş gereksinimlerine uyarlanabilir. Yeni trendlere, zorluklara ve fırsatlara hızla yanıt verebilir. Bu nedenle tüm firmaların sürdürülebilir bir kurum kültürü yaratması Yeni nesil İK uygulamalarını hızlıca bünyelerine katmalarıyla mümkün olacaktır.

Yeni nesil İK aynı zamanda İK’nın politika, hedef ve stratejilerinde de köklü değişimleri beraberinde getiren ve daha da ileriye getirecek bir takım gündemlere sahiptir.

Peki Yeni Nesil İK’nın gündemleri nelerdir ?

 1. Veriye dayalı yaklaşım
 2. Çalışan deneyimi ve sadakat
 3. Dijital İK
 4. Liderlik
 5. Çeviklik
 6. Farklı kuşakların yönetimi
 7. Eğitim ve Gelişim
 8. Yetenek Yönetimi
 9. Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık
 10. Yetenek Yönetimi
 11. İşveren markasına destek
 12. İşe alım ve işgücü planlaması
 13. Farklı çalışma modelleri
 14. Sürdürülebilirlik

ücretsiz üye olun

507 kere okundu

Etiketler:

1980 İstanbul doğumludur. Evli ve bir çocuk annesidir. İşletme bölümü mezunu olup fakülteyi ve bölümü birincilikle bitirmiştir. Fakülte sonrasında Üretim Yönetimi ve Pazarlama alanında yüksek lisans yapmıştır. Yüksek Lisansı devam ederken bir Holding’e bağlı ilaç firmasında Satış Verimlilik Sorumlusu olarak 2006 yılında çalışma hayatına atılmıştır. İlaç sektöründe geçirdiği 6 yıl sonrasında İK alanına ilgili duymuş ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler üzerine Yüksek Lisans yapmaya karar vererek İK alanında yöneticilik yapmaya başlamıştır. Değişik büyüklüklerdeki ve farklı sektörlerdeki firmalarda 21 yıllık kurumsal geçmişi bulunmaktadır. İK, Satış, İdari İşler ve Satınalma olmak değişik departmanlarda 13 yıl aktif yöneticilik yapmıştır. 6 yıllık satış ve 7 yıllık İK tecrübesi bulunmaktadır. İK deneyimi sonrasında 7 yıl İdari İşler ve Satınalma Müdürlüğü yapmıştır.

Şu anda Etkili Eğitim Koçluk Danışmanlık firmasında HR Direktör, Koç, Eğitmen ve Mentör olarak görev yapmaktadır. Kurumsal ve bireysel eğitmendir. Uzmanlık alanları Müzakere, İK eğitimleri ve İletişimdir. Kişisel gelişim alanında da yaratıcı eğitimler ve atölyeler düzenlemektedir.

ICF onaylı bir Holistik koçtur. Kariyer gelişim koçluğu, yönetici koçluğu ve yaşam koçluğu yapmaktadır. Ayı zamanda Wellness koçudur. Sosyal sorumluluk projelerinde koçluk ve mentorluk çalışmalarına destek vermekte olup birden fazla sektörel dergide köşe yazarlığı yapmaktadır.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Youtube: Nurten Kılıçparlar

LinkedIn: Nurten Kılıçparlar

Instagram: kilicparlarnurten

Satış / Pazarlama
ROPÖRTAJ
FINANS
MUHASEBE / HUKUK
PATRONA TAVSİYELER
ÜRETİM, KALİTE, TEDARİK
DIŞ TİCARET
ÇALIŞMA HAYATI
PAZARLAMA
İNSAN KAYNAKLARI

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI

© 2001-2024

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz