Değişim ve İşimiz - İşletmemiz

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Thomas Friedman'ın son kitabı Thank You for Being Late'I okuduğumdan beri yazmak istiyordum teknolojideki değişim ve insanlığın bu değişime olan uyum ilişkisini, hatta bir ara gördüm, İhsan Elgin oldukça güzel yazmış ancak o yazıya da ulaşamadım. Araya ABD projeleri falan girince neredeyse 2 yılı geçti.

Her neyse, yeniden yamakta hem konunun önemi hem de hiç aklımızdan çıkmaması gerektiği için baştan yazmakta yarar var.

İnsanlık, teknolojideki logaritmik değişime aynı hızda ayak uyduramıyor, gerisinden geliyor. Zaten iş yaşamımızdaki, sosyal yaşamımızdaki birçok zorluklar, sıkıntılar da bundan kaynaklanıyor.

Bir zamanlar nüfusun %98'I tarımda çalışıyordu, şimdi ise bu neredeyse %2'lere düştü, ancak logaritmik artış hızı günümüzle karşılaştırıldığında çok yavaştı ve uyum sürecindeki sorunlar da çok büyük değildi, değim hızı arttıkça uyum zorlanmaya başladı ve yaşam süremiz içerisinde bile buna ayak uydurmakta zorluk çeker hale geldik.

Zaman içerisinde yaşamımıza giren bazı teknolojiler arasındaki fark; ilk matbaa ile teleskop arasında nerdeyse 200 yıl, teleskoptan buhar makinasına150 yıl geçmiş.

Son yirmi yılda mobil teknolojide, bilgisayar teknolojisindeki değişime, yapay zekadaki değişime bakarsanız neredeyse değişim ve gelişmedeki hızın artık bir insanın yaşamı içerisindeki hızı görmek mümkün, buna karşılık teleskoptan buhar makinasına geçiş neredeyse üç nesle yayılmış.

Değişimdeki bu hıza, aynı hızda ayak uydurmak pek mümkün değil, Friedman da bu farkı göstermek için aşağıdaki grafiği kullanıyor kitabında.

Değişimin Buradayız Hızlı öğrenmek ve akıllı yönetmek İnsanın Uyumu Teknoloji Zaman Thank You for Being Late - Thomas Friedman

Sürekli değişimi yakından izlemenin gerektiğini anlatmaya çalışıyorum yazılarımda, aslında görsel olarak somutlaşmış durum yukarıdaki grafikte çok net görülüyor. Hızlı öğrenmekte ve akıllı yönetmekte gecikirsek, yani izlemezsek bu hıza yetişmemiz mümkün değil. Değişim bizden önce olursa da işimizin yaşam şansı yok.

Evet bu aslında yok olmak, yaşamak veya çok başarılı olmak arasındaki çizgi. Bu uyumu sağladığımız takdirde karşımıza çok büyük fırsat çıkıyor, değişim hızı ile uyum hızı arasındaki uyumsuzluk alanı bize koskoca bir inovasyon alanı yaratıyor. İnovasyonun günümüzdeki önemi burada yatıyor, inovasyon bize başarı şansını getiriyor ve önümüzde de bunu yaratacak büyük bir fırsat alanı doğuyor.

Değişim oram İnovasyon boşluğu İşletmenin değişime uyum sağlama hızı

Yaşamak ve bu fırsatları kaçırmamak için hızlı öğrenmeye ve süreci çok akıllı bir şekilde yönetmeye başlayın demiyorum, devam edin.

202 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

İhracat, Firmalar için Önemli ve Stratejik Bir Karardır

İhracat, Firmalar için Önemli ve Stratejik Bir Karardır

2016 yılı Ocak ayı itibarı ile Türkiye’de yaklaşık 63 bin firma ihracat yapmaktadır. İhracat yapmak, bir ülkenin ve firmalarının büyümesi ve rekabet gücünü artırması bakımından önemlidir.

OFİS VE İNSAN

Çalışma Hayatında Gelecek Dijital İK ile İnşa Edilecek

Çalışma Hayatında Gelecek Dijital İK ile İnşa Edilecek

Bir önceki makalemi okuyan sevgili dostlarımın hatırlayacağı üzere, konu; iş dünyamızdaki kuşak çatışmaları ve bunun insan kaynaklarına yansıması ve de kuşaklararası hoşgörü/anlayışın, kariyer planlamasındaki önemiyle ilgili bir takım görüşlere yer vererek, kurumsallaşma ya da kurumsallaşamama üzerine, ilginç değerlendirmeler şeklindeydi.

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

İŞ DÜNYASI

Melek Yatırımcı Kimdir? O Gerçekten bir Melek mi?

Melek Yatırımcı Kimdir? O Gerçekten bir Melek mi?

Melek yatırımcı, özgün bir iş fikri olan fakat bunu uygulamaya koyabilecek ekonomik güce sahip olmayanlara, henüz başlangıç veya kurulum aşamalarında iken destek sağlayan yatırımcılara denir.

HUKUK / MUHASEBE

“Eser” Niteliği Taşıyan Ürünleri Nasıl Satın Alırsınız?

“Eser” Niteliği Taşıyan Ürünleri Nasıl Satın Alırsınız?

Eser denildiğinde birçoğumuzun aklına resim, fotoğraf, heykel gibi güzel sanat eserleri gelse de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda (FSEK) tanımlanan eser tanımına bakıldığında güzel sanat eserleri yanında ilim ve edebiyat eserleri, bilgisayar programları, mimari maketler vb şartları taşıyan birçok ürünün eser olarak tanımlanmiş olduğunu görürsünüz.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • İleri Marka Yönetimi

    Bu yazımın başlığını İleri Marka Yönetimi koydum. Bildiğim kadarı ile ülkemiz literatüründe bu başlıkta bir yazı yok. Ülkemizde marka yönetimi konusundaki çalışmalar konumlandırma teorisi ve çevresinde şekillenir. Konumlandırma, bir markanın inşaası sürecinin belki en önemli aşamasıdır ama tek aşaması da değildir.