Kişilik Envanterinin Doğru Çalışanı Bulmadaki Yeri ve Önemi

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Kişilik Envanterinin Doğru Çalışanı Bulmadaki Yeri ve Önemi

İşe alacağınız adayları kişilik, uyum ve kültürleri için işe alın, beceriler her türlü öğrenilir. İşte aslında tam bu nedenle kişilik envanterleri çalışma hayatında kullanılmakta ve önemsenmektedir. Kişilik envanterleri, işe alım sürecinde, performansı değerlendirmede ve liderlik gelişiminde yaygın bir şekilde kullanılan araçlardır.

Kişilik envanterleri, bireylerin davranışlarını, eğilimlerini ve tercihlerini ölçmek için tasarlanmış ve işverenlere, işe alınacak adayın uygunluğu ve performans potansiyelini değerlendirmede yardımcı olur. Hedeflenen pozisyon için istenilen kişilik özelliklerini taşıyıp taşımadığınız ve taşıdığınız oranda o pozisyona uygunluğunuz bu sayede belirlenmektedir.

Peki Nasıl?

Her insan nasıl ki farklı fiziksel bir DNA sahip olarak dünyaya geliyorsa aynı şekilde psikolojik bir DNA ile de dünyaya gelir. Bu psikolojik DNA’ya Mizaç adını veririz. Mizaç yapımız üzerine yaşam boyunca yüklediğimiz özellikler ile de kişiliğimiz durumsal olarak ortaya çıkmaktadır. İşte her insanda yüklü bu özellikler aslında endüstrinin istemiş olduğu iş ve beklentilere karşılık gelmektedir.

Örneğin; dışa dönük, sıcakkanlı, empatik biriyseniz Etkili İletişim yetkinliği sizde güçlü ve her zaman görülebilen davranış göstergeleri ortaya çıkaracaktır. Bu özelliğimizin de iş hayatında insan ilişkilerinin ön planda olduğu müşteri ile irtibat kurulan iş ve departmanlarda rahatlıkla görevlendirileceğiniz, aynı zamanda da bu işleri yaparken mizaç ve kişilik yapınıza uygun bir iş yaptığınız için de mutlu çalışacağınız anlamına gelmektedir.

Konfüçyüs’ün şu sözü ile teoriyi destekleyecek olursak; “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.”

Kişilik envanterleri, her bir adayda kişilik, uyum, kültürel değerler ve yetkinlikleri hakkında bilgi verdiği için işe alım sürecinde kullanıldıklarında, doğru adayın seçilmesine ve işyerinin ihtiyaçlarına en uygun adayın belirlenmesine yardımcı olurlar. Kişilik envanterleri, iş başarısını etkileyen özellikleri ölçerek, işe alınacak adayların potansiyel uygunluğunu belirleyebilen uygulamalardır.

Ayrıca Liderlik gelişiminde ve yetenek yönetiminde de kişilik envanterleri önemli bir rol oynar. Liderlerin güçlü yönlerini ve gelişim alanlarını belirlemek, liderlik tarzlarını anlamak ve liderlik becerilerini geliştirmek için kullanılırlar. Böylece liderlerin daha etkili bir şekilde yönetim becerilerini uygulamalarına aynı zamanda çalışanlarını daha iyi tanıyarak doğru yönlendirmelerine olanak tanır.

Kişilik envanterleri, mevcut çalışanların performansını değerlendirmede de kullanılır. Çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini tanımlamak, eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını belirlemek ve terfi ve ödül kararları için objektif bir temel oluşturmak için veri sağlayan uygulamalardandır.

Ancak, kişilik envanterlerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle, envanterlerin doğruluğu ve güvenilirliği önemlidir. Envanteri doğru okumak ve doğru anlamak tahmin gücünüzü çok daha fazla artıracaktır.

Ayrıca, envanter sonuçlarının tek başına değil, diğer değerlendirme araçları ve yöntemlerle birlikte kullanılması ve yorumlanması aynı zamanda performans sonuçlarıyla da karşılaştırılarak irdelenmesi aldığınız kararların doğruluğunu destekleyecektir.

Sonuç olarak, kişilik envanterleri, çalışma hayatında aday seçiminden performans değerlendirmesine ve liderlik gelişimine kadar birçok alanda önemli bir rol oynamaktadır. Doğru bir şekilde kullanıldıklarında, işverenlere değerli bilgiler sağlayarak işyeri verimliliğini artırabilirler.

Reklam
Kobitek'e ücretsiz üye olun

191 kere okundu


Etiketler:

Turgay
Turgay

HRPeak Kurumsal Çözümler Müdürü | Koç | Gelişim Mentörü | İK Danışmanı | Senior Assessor

İnsan kaynakları ve yönetim alanında 30 yıllık tecrübeye sahip olan Turgay ÇAVDAR, Kamu Yönetimi Lisans ve Kamu Yönetimi & Siyaset Bilimi Yüksek Lisans derecelerine sahiptir. Lisans ve yüksek lisans derecelerine ilave olarak Sosyoloji ve Psikoloji alanlarında akademik çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. İş hayatının genelinde farklı sektörlerdeki Şirketlerde insan kaynakları departmanının kurulumu, organizasyonel gelişim ve yasal süreçler projelerine liderlik etmiştir.

Türkiye'nin güçlü Perakende firmalarında görev yapmış olan Turgay ÇAVDAR, çalıştığı firmalarda insan kaynakları alanındaki birçok projenin başlatılması ve devreye alınmasına öncülük etmiştir.

Mağazacılık insan kaynakları yapı ve sistemlerinin kurulum projeleri, Seçme Yerleştirme sistemleri, değerlendirme merkezi uygulamaları, Yönetici Adaylığı Programları, Akademi, İç Eğitmen Yetiştirme, Mağaza ve Bölge Liderlik Programları, Uzman ve Satış Danışmanı Eğitimleri olmak üzere birçok eğitim programına liderlik etmiştir. Sektörel tecrübelerini Danışman olarak devam ettirebilmek için profesyonel çalışma hayatında değişiklik yaparak İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı olarak devam etme kararı vermiştir.

2015 yılından bu yana ise; İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı, Assessor, Eğitmen, Koçluk ve Gelişim Mentörlüğü yapmakta olan Çavdar, bunların yanı sıra halihazırda HRPeak Kurumsal Çözümler Yöneticisi olarak görevine devam etmektedir. İnsan kaynakları süreçlerinin dijitalleştirilmesi kapsamında Online Assessment, Genel Yetenek, Kişilik Envanter Uygulamaları, işe alım, yetenek yönetimi, kariyer yönetimi ve eğitim süreçlerinin dijitalleştirilerek yürütülmesi konusunda çeşitli sektörlerdeki birçok ulusal ve uluslararası kurumlara danışmanlık yapmaktadır.

Instagram; @turgaycvdr

Linkedin ; linkedin.com/in/turgay-%C3%A7avdar-551a7932/


Reklam
Reklam
BÜYÜTEÇ
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz