Geleneksel Mağazacılık: E-Ticaretin Yükselişine Rağmen Neden Hala Zirvede?

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Geleneksel Mağazacılık: E-Ticaretin Yükselişine Rağmen Neden Hala Zirvede?

E-ticaretin parıltılı cazibesine rağmen, geleneksel mağazalar nasıl liderliği koruyor? Üstün müşteri deneyimi, marka sadakati ve etkin omni-channel stratejileriyle fiziksel mağazalar daha da güçleniyor mu? Düzenleyici ve lojistik avantajlardan geniş ürün yelpazesine kadar, perakendenin kalbi hala fiziksel mağazalarda atıyor.

Geçenlerde KOBİTEK’de “Perakende Mağazacılık Gerçekten Ölüyor mu?” konulu bir yazı yazmıştım. Bugün “Visual Capitalist” sayfasında aşağıdaki dünyanın ciroya göre en büyük perakendecileri listesini görünce ilgimi çekti ve iyice bir baktım.

Dünyanın En Büyük Perakendecileri (Gelirlerine Göre)

 1. Walmart - $628.56 milyar
 2. Amazon.com - $355.11 milyar
 3. Costco - $234.02 milyar
 4. Schwarz Group - $176.37 milyar
 5. The Home Depot - $151.57 milyar
 6. Aldi - $145.44 milyar
 7. Walgreens Boots Alliance - $117.77 milyar
 8. Ahold Delhaize - $97.01 milyar
 9. Alibaba - $94.10 milyar
 10. Carrefour - $89.71 milyar
 11. Seven & I - $84.95 milyar
 12. Apple - $81.56 milyar
 13. Rewe - $73.51 milyar
 14. Aeon - $68.88 milyar
 15. Tesco - $61.91 milyar
 16. TJX - $50.42 milyar
 17. Leclerc - $50.39 milyar
 18. IKEA - $45.56 milyar
 19. Best Buy - $44.59 milyar
 20. Woolworths Limited (Aus) - $43.48 milyar

Liste oldukça ilginç; hala geleneksel perakendecilerle dolu. 2. sırada Amazon, 9. sırada Alibaba var ve neredeyse geri kalanların hepsi geleneksel mağazacılar. Bu konuyu düşünüp biraz da araştırdıktan sonra aşağıdaki sonuçlara vardım:

Peki Neden Geleneksel Mağazalar Hala Üstün?

 1. Müşteri Deneyimi: Fiziksel mağazalar, ürünleri anında görme ve dokunma imkanı sunar. Bu, müşteri memnuniyetini artırır ve sadakati güçlendirir.
 2. Marka Güveni ve Tanınırlığı: Uzun süredir var olan geleneksel mağazalar, tüketicilerde güçlü bir güven duygusu yaratır. Bu da sadık müşteri kitlesi oluşturur.
 3. Omni-Channel Stratejileri: Geleneksel perakendeciler, online ve offline kanalları başarılı bir şekilde entegre ederler. Bu, müşterilere kesintisiz bir alışveriş deneyimi sunar ve geniş fiziksel ağlarını etkin kullanmalarını sağlar.
 4. Düzenleyici ve Lojistik Avantajlar: Geleneksel mağazalar, yerel düzenlemelere ve lojistik süreçlere daha iyi uyum sağlarlar. Bu da ürünlerin sürekli olarak mevcut olmasını ve kalitesinin korunmasını sağlar.
 5. Çeşitli Ürün Sunumları: Fiziksel mağazalar, geniş ürün ve hizmet yelpazesi sunar. Bu da farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılamalarına ve pazarda cazip hale gelmelerine olanak tanır.

Aslında bu yazı bir öncekinin devamı; sonuçlar aynı. E-ticaretin yükselişine rağmen, geleneksel mağazalar üstün müşteri deneyimi, marka sadakati, etkin omni-channel stratejileri, düzenleyici beceriler ve çeşitli ürün sunumları ile perakende sektöründe lider konumlarını korumaktadır. Bu faktörler, fiziksel mağazaların hala neden online perakendecilere göre daha önde olduğunu açıklamaktadır.

Reklam
Kobitek'e ücretsiz üye olun

97 kere okundu


Etiketler:

Tufan
Tufan

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde ders vermiş ve halen yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

Reklam
Reklam
BÜYÜTEÇ
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz