KOBİ’lerin Sık Yaptığı Pazarlama Hataları

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
KOBİ’lerin Sık Yaptığı Pazarlama Hataları

Ülkemiz yerli şirketlerinde sıkça görülen bazı pazarlama hataları vardır. Özellikle işler büyüdükçe bu hataları yapma ihtimali artar. Kabuğunu yırtmış, büyüme yoluna girmiş KOBİ’lerde benzeri hataları tekrarlayabilirler. Bu nedenle sık görünen pazarlama hatalarını/yanılgılarını burada göstermeye çalışacağız.

Üstün Ürün Yanılgısı

Doygun ve oturmuş bir pazarda daha iyi bir ürünün yeterli olacağı sanılır. Şirketin odağı bu varsayımla ürün üstünlüğü oluşturmaya kayar. Oysa her zaman yeterli değildir. Yeni gelişen veya yaşam evresinin başında olan bir kategoride üstünlük yararlı olabilir. Ancak doygun bir pazarda işe yaramaz.

Yeterli Reklam Yanılgısı

Genelde birinci yanılgıyı tamamlar. İyi bir ürün çıkardıktan sonra bütün meselenin potansiyel müşterileri ikna etmek olduğu düşünülür. Bunun içinde reklam yapılır. Oysa ki pazarlama potansiyel müşterilerinizi daha iyi bir ürün/hizmet sunulduğuna ikna etmek değildir. Keşke öyle olsaydı ama değil. Yaşam evresinin olgunluk aşamasında bulunan bir ürün sınıfında reklam ticari başarı için yeterli değildir.

Marka Bilinirliği Yanılgısı

“Tüketiciler markamızı bilse daha çok satarız” inancı ile ifadesini bulan bir yanılgıdır. Daha çok satış ekipleri bunu hisseder ve haklı olarak yönetimin önüne getirirler. Bilinirlik önemli olmakla birlikte nasıl bilindiğinizde önemlidir. “Stratejik bilinirlik” kavramıdır bu. Doğru gerekçelerle bilinmektir. Bilinirlik kısa sürede sağlanmaz. Uzun süreli iletişim tekrarı ve kullanım deneyimi gerektirir. Yani anlık reklamlar bilinirlik sağlamaya yetmez. Sağlasa bile özellikle yeni bir ürün için kendi başına satış yaptıramaz.

Dağıtım Yanılgısı

İyi bir ürüne sahip olduktan sonra bayi/distribütör ağı kurmayı odağına alarak, satış geliştirmeyi içeren bir yanılgıdır. Eğer ürününüz yeni ise, rakipleri yoksa görece daha kolay başarılır. Ancak oturmuş ve rekabetçi bir pazarda çok zordur. Potansiyel bayi adaylarınız pazar da talebi olan ürün ve markaları tercih ederler. Pazarda sizinle birlikte marka mücadelesi vermek çoğunluğuna cazip gelmez. Yatırımlarını kısa sürede amorti edip tatmin edici bir ticari karlılık isterler. Üstelik buna da ticari ve fiziksel olarak yorulmadan sahip olmak isterler.

Yeni Müşteri Kazanma Yanılgısı

Rakibin müşterisini kazanmaya odaklanmış bir yanılgıdır. İki cephesi vardır. Birincisi mevcut müşterilerin ihmal edilmesidir. İkincisi rakip müşterinin üzerine oynanmasıdır. Oysa ki tüketici araştırmaları gösteriyor ki markalar arasında müşteri geçişleri çok düşüktür veya uzun sürelerde gerçekleşir. Sunduğunuz ve sizce çok önemli olan bir neden onlar için önemsiz olabilir. Tüketiciler tercih tembelliği içindedirler. Nasıl insanlar mevcut eşlerinden daha iyi birini buldu diye hemen boşanmıyorlarsa tüketicilerde markalarını bırakmazlar. Yeni ve bilinmeyenin riski karşısında mevcut olanın konforu tercih edilir. Her zaman tanıdık ve kullanım deneyimi olan marka güven vericidir.

Pazarlama Problemlerine Reklam Çözümü Yanılgısı

Bütün çabalara karşın satışlar istenildiği gibi gitmiyorsa veya bir tökezleme yaşandıysa ilk çözüm olarak reklam ajansının kapısının çalınmasıdır. Ajanslarda doğası gereği size bir reklam çözümü sunarlar. Ancak problem doğru teşhis edilmeden, uygulanacak reklam çözümleri sadece maliyetlerinizi arttırır. Bu nedenle pazarlama problemlerine pazarlama çözümleri üretilmelidir.

Promosyon Yanılgısı

Satış yapma bir sorun olduğu ve hedeflere ulaşılamadığında agresif promosyon kampanyaları yapılır. Ciddi maliyetler ve tavizlerle yapılan bu promosyonlar bir yer de ürünün/markanın intiharıdır. Hiçbir marka promosyonla kuvvetlenmiyor. Satış kayıplarının çözümü promosyon değildir. Belki bir süre müşteri kazanırsınız. Ancak promosyon bittiği anda herkes kendi markasına gider.

Pazarlama Araştırmalarına Ne Gerek Var Yanılgısı

Orta ölçekli şirketler nerdeyse hiç pazarlama araştırması yapmazlar. Hatta gereksiz görürler. Çalıştığım şirketlerin birinde pazarlama araştırması için teklif alıp sunduğumda nerdeyse aforoz ediliyordum. Oysa ki tüketicilerinizin kullanım, tutum, tercih alışkanlıklarını ve sizin markanız ile rakipleriniz hakkında ne düşündüğünü bilmeden doğru kararlar alınamaz.

Satışı Yüceltme Yanılgısı

İyi satıcılar ve satış ekiplerinin başarılı olacağına dair bir yanılgıdır. Deneyimlerim satıcıların satış başarısına etkisinin sınırlı olduğunu gösteriyor. İyi bir satıcı zayıf bir markayla çok fazla bir satış yapamaz, ancak ortalama bir satışçı iyi bir markayla çok iyi satışlar yapabilir. Satışçıların etkinliği pazarlama stratejileri ile doğru orantılıdır. Hedef ortalama bir satışçının dahi satacağı markalar yaratmak olmalıdır.

Kısa Vadede Sonuç Alma Yanılgısı

Çalıştığım iki şirkette bu konuda sıkıntı yaşadığım için biliyorum. Özellikle satış ekiplerinden aylar (hatta birkaç ay) içinde olumlu işler beklenir. Hiçbir büyük şirket ve marka aylar içinde kurulmamıştır. Yıllar ve yıllar süren çalışmalar, günahlar, sevaplar sonucu kurulmuştur. Zaten mümkün olmayan bir şeyi umut ederek kendinizi kandırmayın. Pazarlama faaliyetleri zaman içinde etkisini gösterir. Tabi burada kastettiğimiz on yıllar değil. Ancak birkaç yıl sürecek bir planlama yapılmalıdır.

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
3675 kere okundu

Etiketler: pazarlama reklam tanıtım satış promosyon

Faruk Şener

İ.T.Ü.İşletme Mühendisliği mezunu olan A.Faruk Şener yaklaşık 20 yıldır satış&pazarlama işinde. Enerji sektöründe ulusal ve uluslararası şirketlerin satış ve pazarlama gruplarında görev aldı. Hem aktif saha satışta çalıştı hemde pazarlama stratejileri geliştirdi. 10 yıl önce marka dünyası ile tanıştı ve bir daha çıkamadı.  Güven Borça’nın “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı?” kitabını okudu ve bütün iş yaşamı değişti. O gün bugündür en büyük hevesi pazarlama ve marka stratejileri oldu. Bir yandan öğrendi bir yanda da öğrendiklerini işinde kullandı. İşinde her zaman cilalanmış stratejilere değil pazarda karşılığını bulan, işleyen, sonuç veren stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanmasına odaklandı. Ona göre marka canlı, yaşayan ve şirketleri, bu şirketlerin patron ve yöneticilerini aşan , onların üstünde ve ötesinde varolabilen ve tüketicileri kuşatan bir varlıktı. Marka gerçeğini sadece kitaplarda değil sıcak satış ve Pazar mücadeleleri içinde yaşayarak öğrendi.

Profosyonel iş hayatının rutin temposu artık tatmin etmeyince 2012 yılında pazarlama danışmanlığına başladı. Farklı sektörler, farklı ürünler, farklı markalar için stratejik çalışmalar yapmak üzere kollarını sıvadı.  

faruk@faruksener.com
www.faruksener.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Markalaşmak Reklam Yapmak Değildir
Rakiplerinize Yalınkılıç dalar mısınız?
Rekabete Kafaüstü Dalar mısınız?
KOBİ’lerin Sık Yaptığı Pazarlama Hataları
Pazarlama ile Stratejinin Kesişimi

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

İhracatta Götürü Gider Uygulaması

İhracatta Götürü Gider Uygulaması

ihracat yapan mükellefler, bu faaliyetleri ile ilgili giderlerinden belgelendirebildiklerini yasal kayıtlarına intikal ettirecekler, buna ek olarak belgelendiremedikleri giderlerine karşılık olarak da götürü gider uygulamasından yararlanabileceklerdir

OFİS VE İNSAN

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Dünyada ve Türkiye’de geleceğin iş modeli: Esnek işgücü

Dünyada ve Türkiye’de geleceğin iş modeli: Esnek işgücü

Esnek işgücü çalışma modeli, daha genel bir ifadeyle ‘talep üzerine’ (‘on demand’) devrimin iş dünyasına geçişi olarak düşünebilirsiniz. On-demand devrimi artık hayatımızın bir çok alanını etkiliyor; çalışma hayatımızı da etkilemesi kaçınılmaz.

İŞ DÜNYASI

İş Kazalarında İşverenin Sorumluluğu Açısından Mücbir Sebep

İş Kazalarında İşverenin Sorumluluğu Açısından Mücbir Sebep

Ortaya konması ve tartışılması gereken en önemli nokta, böyle bir hadisede sosyal güvenlik hukuku mevzuatı anlamda bir iş kazasının oluşup oluşmadığı ve işverenin sorumluluğunun olup olmadığıdır.

HUKUK / MUHASEBE

Yeni Türk Ticaret kanununda Şirket kuruluşuna ilişkin değişiklikler

Yeni Türk Ticaret kanununda Şirket kuruluşuna ilişkin değişiklikler

Yeni Türk Ticaret Kanunun getirdiği değişiklikleri Nevzat Erdağ, bir yazı dizisi olarak sunuyor. İkinci başlık: Şirket Kuruluşu

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi
tümü

PATRONA TAVSİYELER

Bayi Prim Sistemi

Bayi Prim Sistemi

Bayilere prim vermek satış yönetiminin en önemli kararlarından biridir. Prim nasıl verilecek, ne kadar verilecek, nasıl ödenecek, ne zaman ödenecek gibi sorular bu kararın içinde cevaplanmalıdır. Bayi priminde amaç bayiyi teşvik etmektir. Bu amacın gerçekleşmesi için prim sistemi iyi tasarlanmalıdır.