HP yeni teknolojilerini ve çağın trendlerini açıkladı

Bu haberi paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi
HP yeni teknolojilerini ve çağın trendlerini açıkladı

HP, “BT’nin Yeni Tarzı” stratejisini HP World 2014 etkinliğinde açıkladı. Büyük veri, mobilite, bulut ve güvenlik başlıkları altında sürekli inovasyon hedefini açıklayan HP, yeni teknolojilerini ve çağın trendlerini binin üzerinde katılımcı ile paylaştı.

HP, Türkiye’deki müşterilerine ve iş ortaklarına yönelik HP World 2014 etkinliğini İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. Binden fazla şirket yöneticisinin katıldığı etkinlikte sektörün önde gelen uzmanları interaktif oturumlar ve özel eğitimler eşliğinde sektör paydaşlarına büyük veri, bulut, mobilite ve güvenlik başlıkları altında Türkiye teknoloji pazarındaki değişimleri anlattı.   

Intel ana sponsorluğunda yapılan etkinliğin ana temasını HP’nin tüketici ve kurum deneyimini birbirine bağlayan dönüşümsel bir değişim olarak gördüğü “BT’nin Yeni Tarzı” anlayışı oluşturdu. Bilişim teknolojilerinin toplumu yeniden tanımlayan bir endüstri olarak öne çıktığı bir dönemi tasvir eden “BT’nin Yeni Tarzı” anlayışı bireysel üretkenliğin yanı sıra kişilerin iletişim ve iş birlikleri kurma şekillerini değiştirirken birçok fırsatı ve zorluğu da beraberinde getiriyor. Bu dönemde tüketiciler, değişim halindeki dünyada onlara teknoloji konusunda rehberlik edecek güvenilir danışmanlara ihtiyaç duyuyorlar. HP’nin BT’nin Yeni Tarzı stratejisinde “büyük veri”, “bulut”, “mobilite” ve “güvenlik” olmak üzere dört alan üzerinde inovasyon hedefleniyor.

Tüketicilerin aradığı bu danışmanlığı sunmaya talip olan HP, inovasyonun ve iş birliklerinin önemine duyduğu inançla organize HP World etkinliğinde, HP EMEA Genel Müdürü ve Kurumsal Çözümler Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Ryan, DreamWorks Animation Teknoloji İletişimi ve Stratejik İş Birlikleri Başkanı Kate Swanborgh’un yanı sıra birçok konuğu ağırladı. 

Etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak görüntüleme ve baskı cihazları, kişisel sistemler, yazılım, hizmet ve BT altyapısı alanlarında yenilikçi çözümler sunan dünyanın en büyük BT şirketi olan HP’nin kurumsal çözümlerini şirket yöneticilerine anlattı. 

“Geleceği şekillendiriyoruz”

HP’nin tarihinde hep ilklerin ve enlerin olduğunu söyleyen HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, ilk genel amaçlı mobil bilgisayar, fonksiyon özellikli ilk hesap makinesi, Inkjet baskı teknolojisinin BT endüstrisine kazandırılması, dünyanın en hızlı masaüstü yazıcısı ve ilk yazılım tabanlı sunucu gibi yeniliklerin tamamının HP tarafından tasarlanıp üretildiğinin altını çizdi. HP bünyesinde Ar-Ge’den sorumlu HP Laboratuvarları’nın yaptığı çalışmalara da değinen Kaymak, “Geleceği şekillendiriyoruz. Verinin ışık üzerinden iletilmesi ile hız ve güç verimliliği alanlarında çığır atan fotonik teknolojisinin yanı sıra, büyük veriyi görselleştirerek hızlı karar almayı sağlayan çözümler ve yazılım tabanlı hesaplamayı gerçeğe dönüştüren, evrensel bellek mimarisine sahip Memristor teknolojisi üzerinde çalışıyoruz” dedi. Yeni nesil BT gereksinimlerinin arttığını vurgulayan Güngör Kaymak, kurumların daha hızlı inovasyon, daha hızlı servis, yüksek çeviklik seviyesi, az kaynakla çok iş yapma gibi beklentilerini “Yeni Nesil BT için çözümler sunmak” stratejisiyle karşılayacaklarının altını çizdi. Güngör Kaymak, HP’nin, yazıcılar ve kişisel sistemler, bütünleşik altyapılar ve yazılım çözümleriyle müşterilerinin yanında olmayı sürdüreceğini ifade etti. 

“İnovasyon DNA’mızda”

HP EMEA Genel Müdürü ve Kurumsal Çözümler Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Ryan, ise yaptığı konuşmada 2014’ün HP’nin 75. yıldönümü olduğunu söyleyerek, keşif ve inovasyonun HP’nin DNA’sında yer alan genler olduğunun altını çizdi. Ar-Ge’ye şirket tarihinde eşi benzeri görülmemiş ölçüde yatırım yapıldığını ifade eden Ryan, “BT’nin Yeni Tarzı” stratejisiyle kurumlara düşük maliyet, daha yüksek seviyede çeviklik, sadelik ve hız katacaklarını belirtti. 

“İnovasyon işimizin anahtarı”

HP Türkiye Baskı ve Kişisel Sistemler Ülke Müdürü Filiz Akdede ise konuşmasında inovasyonun Kişisel Sistemler ve Baskı Grubu ürün ve çözümleri üzerindeki yansımalarına değindi. “İnovasyon işimizin anahtarı” diyen Akdede, BT’nin Yeni Tarzı stratejisi kapsamında tüketicilerin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına odaklanılan bir dönemde olduklarını söyledi. “Tıpkı denizdeki dalgalarla mücadele eden sörfçüler gibi olmalıyız. Dalgaların sonsuz olması, gözünüzü bir sonraki dalgadan ayırmamanız gerçeğini değiştirmez” diyen Akdede, HP’nin de gözünün her zaman bir sonraki dalgada olduğunu ifade etti. Başta teknoloji çözümleri, kişisel sistemler ve baskı olmak üzere tüketici ve kurum elektroniğinin temel alanlarında ürün ve çözüm geliştirdiklerini hatırlatan Akdede, en yeni teknolojileri en hızlı şekilde Türkiye’nin farklı noktalarına sunabilmek için geniş bir iş ortağı ağı ile çalıştıklarını ifade etti.

Değişim ve hız

Etkinlikte konuşan HP Türkiye Yazılım Grubu Ülke Müdürü Deniz Yobaş  ise uygulama geliştirme sürecinde hız ve kalitenin önemine ve HP’nin bu alanda getirdiği çözümlere değindi. Uygulama geliştirme sürecinde hız ve devamlı değişimin getirdiği riskleri vurgulayan Yobaş, uygulama yaşam döngüsü süresince yapılan devamlı kalite kontrol işlemlerinin riskleri azalttığının altını çizdi. HP’nin kurumlara mobil, bulut, hibrit ve ticari uygulamalarında kaliteyi tesis etmeleri için HP Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi portföyüyle destek olduğunu aktaran Yobaş, portföy içerisinde sunulan yazılım çözümlerinin uygulama planlama, geliştirme, test etme ve sunma süreçlerindeki maliyetleri düşüren, hızı ise artıran özelliklerine değindi.

ProLiant Gen9 sunucu portföyü geleceğin teknolojisi

HP EMEA Endüstri Standardı Sunucular Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Iain Stephen da etkinliğin konuşmacıları arasındaydı. Stephen, HP ProLiant Gen9 sunucuların ve HP teknoloji servislerinin, kurumlarda BT’nin Yeni Tarzı’na ayak uydurma çabalarına nasıl destek olduğunu anlattı. HP ProLiant Gen9 portföyünün HP’nin bilişim stratejisi için bir kilometre taşı olduğunu vurgulayan Stephen, portföyün BT taleplerine her yere konumlandırılabilen, her iş yüküne göre ölçeklendirilebilen ve her daim ulaşılabilen geniş bir ürün ve çözüm havuzuyla karşılık verdiğine dikkat çekti. “HP bundan 25 yıl önce x86 sunucu pazarını yarattı” diyen Stephen, HP ProLiant Gen9 sunucuların geleceğin teknolojisini bugünden sunan çözümler olduğunu söyledi. 

HP World 2014 etkinliğinin ana sponsorluğunu Intel üstlendi. Intel’in Dünya’daki her bireyin yaşamına değer katan ve her bireyi birbirine bağlayan bilişim teknolojilerini yaratma vizyonuna sahip olduğunu söyleyen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Intel’in, Bulut, Büyük Veri, Mobilite ve Güvenlik alanlarında iş ortaklarıyla kurduğu iş birliklerinin yanı sıra sürekli inovasyon ve yüksek performans ile bu vizyonu gerçeğe dönüştürdüğünü kaydetti. Burak Aydın, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Kurumsal tarafta, süreçler teknolojik gelişmeleri yansıtacak ve daha fazla mobil çalışmaya yönelen bir değişim yaşıyor. Intel teknoloji ortaklarıyla iş birliği yaparak kurumların bu teknolojik gelişmeleri benimsemelerine ve bu sayede çalışanlarının ve müşterilerinin talep ve beklentilerini karşılamalarına destek oluyor. HP ile kurmuş olduğumuz iş birliğinden ötürü çok mutluyuz. HP World 2014’te vizyoner profesyonellerle buluşmayı ve onlarla daha bağlantılı bir toplumda geleceğin trendlerini ve kurumsal gereksinimleri konuşmayı umut ediyoruz.”

Büyük veri

Uzmanlar, 2015 yılında 2010 yılına kıyasla yönetilecek veri miktarının 7 kat artacağını söylüyor. Aynı dönemde şirket başına yönetilecek veri miktarının 1,4 petabayt olacağı öngörülüyor. Büyük şirketlerse veri üretimi kapsamında her saniye 100 binden 100 milyona kadar değişen sayıda kurumsal vakayla karşılaşıyorlar. Bunların arasında web sayfalarından yapılan indirmelerden, banka işlemlerine kadar geniş çeşitlilikte faaliyetler yer alıyor. Tüm bu verilerin anlaşılabilir ve kullanılabilir bilgilere dönüştürülmesi şirketlere çok önemli fırsatlar kazandırıyor. HP bu kapsamda kurumlara verilerin yüzde 100 oranında yönetimini sağlayan HP HAVEn platformunu sunuyor. HP Analitik ve Veri Yönetim Servisleri ise kurumların, özgün ihtiyaçlarına göre bir veri ve analitik yönetim stratejisi oluşturmalarını sağlıyor. Sektörün ilk kapsamlı, açık ve ölçeklenebilir Büyük Veri platformu olan HAVEn, verinin sindirilmesi, depolanması, yönetilmesi ve analizi de dahil olmak üzere tüm gerekli süreçlerin kolaylıkla işletilmesini sağlıyor. HAVEn’ı kullanan müşteri sayısı binleri aşmış bulunuyor.

Bulut

BT’nin Yeni Tarzı’nın en önemli bileşenlerinden birini bulut teknolojileri oluşturuyor. Piyasadaki rekabet gücünü korumaya çalışan şirketlerin bulut teknolojilerine olan ilgisi hızla artıyor. Çoklu bulut mimarilerinin ortaya çıkışı bulut teknolojilerini karmaşıklaştırırken, mevcut kurumsal uygulamaların farklı bulut mimarilerinde çalışıp çalışmaması CIO’ların en büyük endişeleri arasında yer alıyor. HP’nin geliştirdiği Helion çözümü ise bu endişeyi gidermek için tasarlanmış bulunuyor. Kurumların farklı bulut mimarilerini bir araya getiren BT ortamlarındaki iş yüklerini oluşturma, yönetme ve tüketmelerini sağlayan ürün portföyü HP Helion, uygulamaların ihtiyaca göre, doğru kurulum modeline entegre edilmesini sağlıyor. HP Helion ürün portföyü bulut bilişimin tüm faydalarını açığa çıkarıyor. HP Helion sayesinde bulutta güvenlik endişeleri de gideriliyor. Fortune 100 şirketlerinin üçte biri HP bulut servislerini kullanıyor.

Mobilite

2020 itibarıyla akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir teknolojiye sahip cihazlardan bir trilyon uygulama kullanılması, 100 milyar cihaz arasında 58 zetabayt büyüklüğünde dijital veri aktarımının sağlanması bekleniyor. BT altyapılarının bu cihaz ve veri fazlalığıyla başa çıkabilecek kapasitede olması gerekiyor. Dünyadaki CIO’ların yüzde 73’ü mobilitenin işlerini etkileyeceğini düşünüyor. Mobiliteyi avantaja çeviren şirketlerin rekabetten güçlenerek çıkacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. HP’nin kapsamlı mobilite çözümleri bu alanda CIO’lara destek oluyor. 700’den fazla uygulama geliştiricisi ile birlikte çalışan HP, geniş kanal ve iş ortağı ağıyla da müşterilerine fırsatlar yaratıyor. HP, sınıfının en iyisi mobil ürünleriyle üretkenliği artırarak kurumlara çeviklik katıyor. HP uygulama servisleriyle kurumların, özgün ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar geliştirmelerine yardımcı oluyor. HP’nin büyük veri platformu HAVEn, mobil verilerin işlenmesini sağlıyor ve kurumlara kullanılabilir bilgiler sunuyor, kurumları gerçek zamanlı takip ve analitik ayrıcalığı ile tanıştırıyor. 

Güvenlik

Mobilitenin kurumlardaki güvenlik politikalarını dönüştürmesi CIO’ların gündemlerini işgal eden bir konu olarak öne çıkıyor. HP bu alanda da müşterilerine rehberlik ederek mobilitenin getirdiği güvenlik risklerini en düşük seviyeye indiriyor. HP dahili donanım, yazılım ve altyapı çözümleriyle kurumlarda BT güvenliğini tesis ediyor. 

Etiketler: bilişim trend teknoloji hp bt it

Diğer Haberler

Dr. Milo Jones ile GBA Ready Set Startup gerçekleşti
Siber Suç 4.0 geliyor! Aracınız sizden fidye isterse!
Yuki Tüm Süreçlerini Entegre Yönetmek İçin Login Yazılım’ı Seçti
Yeni Nesil Yazar Kasaya Geçişe Arkhe’den Büyük Destek
Museum Hotel'e Uluslararası Arenada Yeni Ödüller
Japonya İmparatoru Akihito’nun Doğum Günü Kutlandı
2017'de dünyayı bekleyen siber tehditler
HPE Türk mühendislerinin yazılımını dünyaya pazarlayacak
Araçların yüzde 21’inin lastik hava basıncı tehlike durumunda
Beyoğlu’nda dükkanlar boşalıyor, konutlar doluyor
Avrasya Tüneli Dünyada 2016 En İyi Tünel Projesi Seçildi
Aracını Mesai Arkadaşınla Paylaş: Garajyeri
Dikkat! Sanal saldırılar hayatınıza mal olabilir!
Karşılıksız Çek Oranı Düşüyor, Daha Da Düşecek
Dilencilere 53 TL veriyorken, Sivil Toplum Kuruluşları’na yapılan bağışta 17 TL’de kalıyoruz

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Gümrük Yönetmeliğindeki değişiklikler

Gümrük Yönetmeliğindeki değişiklikler

Gümrük Yönetmeliğinin getirdiği değişiklik; özet beyan, onaylanmış kişi statü belgesi, antrepo ve gümrük müşavirliği sınavına ilişkin maddelerinde yapılan çeşitli düzenlemeleri içeriyor.

OFİS VE İNSAN

Ofis çalışma verimliliğini etkileyen faktörler

Ofis çalışma verimliliğini etkileyen faktörler

Ergonomik ofis kurulumunun, teknolojik gelişim sayesinde değişen iş yaşamı koşulları nedeniyle artık bir zorunluluk

Doğa Dostu Yeşil Binalar

Doğa Dostu Yeşil Binalar

Soluduğumuz havanın, içtiğimiz veya kullandığımız suyun, işlediğimiz toprağın milyarlarca insanın ihtiyacını karşılayabilmesi her geçen yıl güçleşiyor. Çünkü her üçü de sürekli kirleniyor.

İŞ DÜNYASI

KGF (Kredi Garanti Fonu) A.Ş.

KGF (Kredi Garanti Fonu) A.Ş.

KOBİ´lerin en büyük problemlerinden biri, kredi veren finans kurumlarından kolayca kredi temin edememeleridir. Büyük firmaların elinde hem geniş kredi imkan ve seçenekleri hem de bu kredileri uygun şartlarda elde edecek pazarlık güçleri vardır.

HUKUK / MUHASEBE

Şirket Ana Sözleşmelerinin Türk Ticaret Kanunu’na Uyumlu Hale Getirilmesi

Şirket Ana Sözleşmelerinin Türk Ticaret Kanunu’na Uyumlu Hale Getirilmesi

2012 yılı Temmuz ayında (yeni) Türk Ticaret Kanunu’nun (“Kanun”) yürürlüğe girmesi ile birlikte şirketlerde bir telaş başladı. Herkes kanunun getirdiği yeni yükümlülükleri ve bunları hangi süre içinde yerine getirmekle yükümlü olduğunu tartışır, avukatlarına ve mali müşavirlerine danışır oldu.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • Pazar Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

    Hayatta mutlak üstünlük diye bir şey yoktur. Olsa olsa masallarda ve fantastik filmlerde sözkonusu olabilir. Bu nedenle strateji düşünürleri mutlak üstünlüğe değil sonuca etki edecek noktada göreli üstünlüklere sahip olunması gerektiğini belirtmişlerdir. Stratejide ustalık, sonucu etkileyecek kati noktaların anlaşılması ve sahip olunan kaynakların bu noktada yoğunlaştırılmasıdır.

tümü

PATRONA TAVSİYELER

Bayi Prim Sistemi

Bayi Prim Sistemi

Bayilere prim vermek satış yönetiminin en önemli kararlarından biridir. Prim nasıl verilecek, ne kadar verilecek, nasıl ödenecek, ne zaman ödenecek gibi sorular bu kararın içinde cevaplanmalıdır. Bayi priminde amaç bayiyi teşvik etmektir. Bu amacın gerçekleşmesi için prim sistemi iyi tasarlanmalıdır.