Gazete reklamı, sosyal medya, bayilik siteleri vb mecralarda duyurular ile bayi aranmalı mı?

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Gazete reklamı, sosyal medya, bayilik siteleri vb mecralarda duyurular ile bayi aranmalı mı?

Bu yöntemi tavsiye etmiyoruz. Genel duyuru ile bayi aramak zaten bayi bulamadığınızı ele güne duyurmak demektir. Bayi bulamayan bir firmanın bayiliği de yeni adaylar için çekici olmayacaktır.

Firmanızın web sitesinde bayilik başvurusu alacağınız bir sayfa oluşturabilirsiniz. Ancak genel duyurular zannedildiğinin tersine bayiliğe olan ilginin düşmesine neden olur. Bayi arama süreci proaktif bir süreçtir. Bayi adaylarınızın sizi bulmasını beklemeyin, bayi adaylarınızı siz bulun.

Özellikle bayi teşkilatını yeni kuracak firmalara bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Bayi adayını nasıl buluruz diye kaygılanmayın. Ya da biz doğrudan teklif ettiğimiz zaman doğru kişileri bulur muyuz diye endişelenmeyin.

Eğer bir iş stratejisiniz varsa, bir pazarlama planın hazırladıysanız ve bir bayilik stratejisi geliştirdiyseniz doğru bayileri bulursunuz. Tabi bayi bulma ve oluşturma çalışmasının sabırla yapılması gerekir. Yeni bayiler üç günde bulunmaz. Onlarca ziyaret ve görüşme yapmanız gerekir. Görüştüğünüz kişilerin çoğu teklifinizle ilgilenmeyecektir. Ancak eğer sağlam bir strateji çalışması yaptıysanız sunduğunuz iş fırsatını anlayacak ve değerlendirecek adaylarla karşılaşacağınızı görürsünüz. Deneyimle sabittir.

Bu kitapta ilgili sorularda bu konuda da ipuçları bulacaksınız.

Reklam
Kobitek'e ücretsiz üye olun

335 kere okundu


Etiketler:

Faruk
Faruk

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. 

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

Reklam
Reklam
BÜYÜTEÇ
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz