Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: bilgesibel.com

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: bilgesibel.com

"Sözleriniz ve yaptıklarınız unutulabilir, ancak yaşattıklarınız ve hissettirdikleriniz unutulmaz" diyerek yola çıktılar özgün bir hediye sitesi kurdular.

Kısaca kendizden bahsedermisiniz?

Bilge Arpacı,1966 Doğumlu , Global Menkul Kıymetler A.Ş, Doğuş Holding A.Ş., Garanti Yatırım A.Ş., Doğuş Otomotiv A.Ş.'de Üst Düzey Yöneticilik yapmıştır. Yatırım Bankacılığı ve Gayrimenkul Sektöründe 25 yıllık deneyim sahibi, uzmanlık alanı Satış ve Pazarlama dır.

Sibel Elçin, 1973 Hollanda Doğumlu, Dedeman Holding, Bilkent, Alarko,Süzer Grup, Rixos bünyelerinde Turizm ve sonrasında Gayrimenkul sektöründe İletişim, Reklam ve Pazarlama departmanlarında Yöneticilik pozisyonlarında uzun seneler çalışmıştır.

Biz iki arkadaş profesyonel çalışma hayatımızın son 6 yılını birlikte tamamladık.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Aslında her profesyonel bir gün mutlaka kendi işini yapma hayaliyle çalışmıştır. Ancak bizde öyle bir şey yok. Şimdiye kadar çalıştığımız şirketlerde amatör ruhlu profesyonellik yaptık. Biz çalışmayı ve yaratmayı seviyoruz. Çalıştığımız şirketleri hep kendi işyerimiz gibi gördük ve böylelikle bir çok başarının altına patronlarla birlikte imza attık.

Çalıştığımız şirketlerde bir çok yaratıcı projeler yazdık, çizdik… Kimi gerçekleşti, kimi hala tozlu raflarda, ya da patronların kafasında bir yerde zamanını bekliyor.

İşte zamanını bekleyen bir proje de www.bilgesibel.com 'dur. Artık beklemekten sıkıldık ve kendi işimizi yapalım dedik. Projemize güveniyoruz. Biz şanslıyız… bir birimizden destek aldık. Zaten projeleri yazan, yaratan kişiler bu işin %50'sini tamamlamışlardır. Geriye tecrübe ve emek kalıyor…

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

www.bilgesibel.com bireylere ve kurumlara özel tasarım hediyelerin hazırlandığı, satışının ve organizasyonunun yapıldığı bir e-ticaret sitesidir.

Çalışma hayatımız boyunca kurumsal ve bireysel olarak iletişim bizim hayat felsefemizdi. Müşterilerinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla iletişimin kaynağı sevgi ve güvendir. Bunun yanında sizi karşı tarafa hatırlatacak sıcacık bir gülümseme, samimiyet, güven ve karşı tarafta sizi her daim anımsatacak iz bırakmanız gereklidir.

İşte bu iz e biz "hediye" diyoruz.

Sözleriniz ve yaptıklarınız unutulabilir, ancak yaşattıklarınız ve hissettirdikleriniz unutulmaz.

İş hayatında ve bireysel olarak hediye seçerken özen göstermeye çalıştık. Ancak yoğun çalışma ortamı ve iş anındaki farklı öncelikler, zamansızlık,bütçe alacağımız hediyelere gereken özeni göstermemizi engelledi. Tasarım, emek isteyen, kişiye ve şirketlere özel hediyelerin seçilmesinin kolay olduğu ve organize edilebileceği bir şirket arayışı içine girdik ve "neden bu işi biz yapmayalım?" dedik. Sonrası hızla gelişti.

Şirketimizin geçmişi henüz çok kısa olmasına rağmen, emek verilerek seçilen 500 çeşit ürüne ulaşabildik ve bu da bizi çok memnun ediyor.

Ayrıca, www.bilgesibel.com 'da diğer bir projemizde, "Paylaşarak düşlerinizi gerçekleştirelim" diyoruz.

Yine bu projede de ihtiyaçlardan yola çıktık. Teknoloji geliştikçe insan davranışları da gelişiyor ve değişiyor. Dünyanın neresinde oluşanız olun sosyal medya kullanıyorsunuz. Arkadaşlarınızı takip ediyor ve paylaşım yapıyorsunuz. Özel günlerinizde duygularınızı simgelerle ifade ediyorsunuz ve paylaşıyorsunuz. Bu paylaşımı hediyeye veya organizasyona dönüştürmeye çalıştık. Doğum gününüz yaklaşıyor ve arkadaşlarınızla kutlama yapacaksınız. Artık sıradan hediyeler ve organizasyonlar istemiyor ne istediğinizi biliyorsunuz. Bizi arıyorsunuz, istediğiniz hediyeyi ve katılımcı olabilecek arkadaşlarınızın iletişimini bildiriyorsunuz. Biz size hemen bu hediye veya organizasyon paketini farklı 3 şekilde sunuyoruz. Hangisini istediğinize karar verdiğinizde hayallerinizi biz gerçekleştiriyoruz. Arkadaşlarınız size farklı hediyeler vereceğine, bizim yönlendirmemizle artık tam olarak ne istediğinizi biliyorlar ve paylaşarak www.bilgesibel.com üzerinden size özel hediye paketini satın alıyorlar.

Bu hediye, bu sene çok harcamalarınız olduğu için bir türlü bütçe ayıramadığınız bir tatil veya çocuğunuzun yaz okulu olabilir. Sitemizde seçtiğiniz ürünler veya paketler olmayabilir, sizin hayaliniz neyse biz sizin için paket haline getireceğiz diyoruz.

Bilge ve Sibel bilgisayar ekranına bakıyor

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor?Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Kendi işinizi kurarken veya profesyonel olarak çalışırken yaptığınız işi sevmeniz gerekiyor.

Başarının anahtarı, sevgidir, duygulardır. Sevginizi, emeğinizi, duygularınızı koyduğunuz her iş sizi hem mutlu hemde başarılı yapar.

Bizde herkes gibi aramızda İş planı ve paylaşımı yaptık. Bilgi sahibi olunması gereken konu başlıkları, Satış, Pazarlama, Finans uzmanlık alanımız…Aslında hayatımızda fazla bir şey değişmedi yine çok yoğun çalışıyoruz.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

İkimizde erkek yoğun sektörlerde çalıştık ve tecrübe edindik. (Finans, gayrimenkul, turizm, otomotiv) Hep aynı soruya cevap verdik. Bizce en büyük zorluğu -bu dünyada da böyledir- kadın çocuk sahibi olduktan sonra duygusallaşıyor ve olanağı varsa belli bir süre ara verme cesaretini gösterebiliyor. "Cesaret" diyorum…. İş hayatında hala az sayıda kadın üst düzey yöneticilik seviyesine kadar yükselebiliyor ve çocuğunu belli bir süre yetiştirebilmek için ara veriyor. Biz kadın hem kariyer hem de çocuk yapar sözüne pek inanmıyoruz. En azından biz şanslıydık ve çocuklarımıza belli bir süre emek verebildik.

Kendi işini yapan kadınlara neler tavsiye edersiniz?

İşte bu konuda fazla bir tecrübemiz yok. Ancak daha önce profesyonel çalışma hayatındaki tecrübelerini kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar sevdikleri işi yapsınlar, her zaman cesaretli olsunlar… Ne mutlu bize ki, yaratıcıların çoğu kadınlardan çıkıyor. "Biz geç kalmışız" diyoruz ve kadın girişimcilerle gurur duyuyoruz.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin sizlere ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

www.bilgesibel.com bilgi@bilgesibel.com

Tel: 0535 920 03 00 bizlere ulaşabilirler.

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
4656 kere okundu

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: Nur Beğen
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: Muazzez Bodur
Ortaokulda karar verdiği işi kurdu: Konferans Çevirmeni Ceren Akıncı
Rüyasının peşinden giden girişimci; Işık Elçi
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: bilgesibel.com
Profesyonel hayattan kendi işine.. Springtime Danışmanlık Bahar Şen
Elena Pallotta - Mua' Gelatieri d'Italia
Uzman olduğu sektörde gördüğü eksikliğin üzerine işini kurdu; Aydınlatma Mimarı Ayşe Özkiper
Anadolu motiflerini takılara taşıdı: Meri Taksi
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: Aslıhan Özenç
Türkiye'nin en tanınmış portallarından birini kurdular: Anneysen.com
Büyük Şirketlerin pazarlama pozisyonlarında yetişti, Dünyanın ilk tılsım mücevher markasını kurdu: Ece Şirin
Uzmanlık alanına odaklanmış bir girişimci, Süeda Çil
Türkiye'nin en etkili kadınlarından biri: Zuhal Mansfield
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: Aslı Erataç

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

KOBI Teşvik Belgesi

KOBI Teşvik Belgesi

KOBİ kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler ile Avrupa Birliği normlarına ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak desteklenmelerini, uluslararası düzeyde rekabet edebilmelerini teminen üretim, kalite ve standartlarını artırmalarını, istihdam yaratmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

OFİS VE İNSAN

Ofis çalışma verimliliğini etkileyen faktörler

Ofis çalışma verimliliğini etkileyen faktörler

Ergonomik ofis kurulumunun, teknolojik gelişim sayesinde değişen iş yaşamı koşulları nedeniyle artık bir zorunluluk

İşkolik Olmak, İşkolizm ve İşkolizmden Kurtulmanın Yolları

İşkolik Olmak, İşkolizm ve İşkolizmden Kurtulmanın Yolları

Çalışma hayatında, kabul görmek, onaylanmak ve saygı duyulması için sektörel alanda uzmanlaşmanın yanı sıra çok çalışkan olmak da gerekiyor.

İŞ DÜNYASI

Turizmi genç kuşak yönetiyor

Turizmi genç kuşak yönetiyor

Türkiye’de otel genel müdürlerinin yüzde 80’i 40 yaşın altında

HUKUK / MUHASEBE

Google AdWords vb. Dijital Hizmet Harcamaları Nasıl Muhasebeleştirilir?

Google AdWords vb. Dijital Hizmet Harcamaları Nasıl Muhasebeleştirilir?

İnternetin günümüz dünyasındaki yerinin artmaya başlaması ile birlikte artık küçük büyük hiç fark etmez pek çok şirket artık kendilerini çok daha fazla kişiye tanıtmak amacı ile Google AdWords gibi pek çok farklı yerden hizmet almaktadır. Bu hizmetler online ortamda satın alındığı için, işletmeler bunların gider olarak yazılıp yazılmadığını bilemiyor.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • Pazar Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

    Hayatta mutlak üstünlük diye bir şey yoktur. Olsa olsa masallarda ve fantastik filmlerde sözkonusu olabilir. Bu nedenle strateji düşünürleri mutlak üstünlüğe değil sonuca etki edecek noktada göreli üstünlüklere sahip olunması gerektiğini belirtmişlerdir. Stratejide ustalık, sonucu etkileyecek kati noktaların anlaşılması ve sahip olunan kaynakların bu noktada yoğunlaştırılmasıdır.