Şirketin büyüme sürecinde bayi kanalının rolü nedir?

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Kobitek Takip Servisi
Şirketin büyüme sürecinde bayi kanalının rolü nedir?

Bayi kanalının şirketler için önemi, ürünlerin fiziksel dağıtımını yapmanın ötesindedir. Bayi, şirketlerin pazara uzanan kolu ve pazardaki yüzüdür. Bu nedenle bayiler yaptıkları ve yapmadıkları ile firmanın pazarlama süreçlerine etkide bulunurlar. Marka bilinirliğinden müşteri sadakatine ve hatta firma itibarına kadar pek çok konuda pazarlamaya etkide bulunurlar.

Ancak bayi kanalından en önemli beklenti ciro üretmek ve satış büyümesine katkıda bulunmaktır. Bayi kanalının firma için tek kanal türü olduğu durumlarda bunun önemi daha da artar. Bayi, şirketin tüm pazarlama süreçlerinin düğüm noktasıdır.

Bayi kanalının büyümeye hem satış hem de pazarlama açısından katkısı olur.

Satış açısından iki önemli boyut vardır;

  • Bayi kanalı ciro üretir

  • Yeni bayilikler ilave ciro üretir

Pazarlama açısından ise katkısı stratejiktir ve sadece bugünü değil geleceği de etkiler.

  • Bayi kanalı markanın zihinsel ulaşılabilirliğini geliştirir

  • Bayi kanalı markanın fiziksel ulaşılabilirliğini geliştirir

Bayi kanalı müşteriler için bir temas noktasıdır. Bu nedenle bayilerde marka hafızasının oluşturulması gerekir. Bayide markanın ayrıştırıcı unsurları (renk, logo, şekil, form, vb), mağaza dekorasyonu, tabela, araçlar, personel kıyafetleri, bayi deposu, kullanılan broşürler, kataloglar vb. ile kullanılmalıdır. Uygulamada istikrar ve tutarlılık önemlidir.

Müşterilerin alışveriş anında karşısına çıkabilmek için bayi sayısında artış ve yeni lokasyonlarda bayi kazanımı önemlidir. Daha çok bayi daha çok müşteriye ürünleri ulaştırmak demektir. Fiziksel ulaşılabilirlik geliştikçe ürünlerin ulaştığı müşteri sayısı dolayısı ile ciro da artacaktır.

Ancak bu, stratejik lokasyonlarda ticari potansiyeli yüksek bayilerin kazanımı ile gerçekleşir.

Kobitek'e ücretsiz üye olun

580 kere okundu


Etiketler:

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. 

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

BÜYÜTEÇ
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz