Uzun saatler çalışılan ve farklı aydınlatma senaryolarına ihtiyaç duyan mekanlar olduklarından, ofislerde LED kullanımı çok önemlidir

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Uzun saatler çalışılan ve farklı aydınlatma senaryolarına ihtiyaç duyan mekanlar olduklarından, ofislerde LED kullanımı çok önemlidir

LED aydınlatma teknolojisinin bizlere sağladığı en önemli avantajlar uzun ömür, düşük güç tüketimi ile sağladığı enerji tasarrufu ve akıllı aydınlatma sistemleri ile kontrol edilebilir olmalarıdır.

Kobitek: Ofis projelerine yönelik çözümleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

AÖ- Her proje çalışmamızda olduğu gibi ofis projelerinde de mimari grubun genel tasarımı üzerinden, mimari, elektrik grubu ve işveren ile bir ekip olarak çalışıyoruz. Anlaşma kapsamına göre iç, dış ve peysaj aydınlatması tasarımlarını ve projelendirmesini yapıyoruz.

Aydınlatma konsepti mimari konseptin bir devamı, projenin bir bileşenidir. Dolayısı ile bizim işimiz, mimari grubun istediği etkiyi yaratacak, elektrik grubununca teknik gerekleri sağlanabilecek ve yatırımcı ve/veya işletmeciden oluşan işveren için de anlamlı bir ROI (yatırımın geri dönüşü) oranına sahip çözümleri üretmektir.

Projedeki çeşitli fonksiyonları dikkate alarak aydınlatma için çözüm üretirken, verimliliği en yüksek ve optimal yatırım koşullarını sunan çözümler geliştiririz. Uygulama ve bakım kolaylığı sağlayacak şekilde mimari detayların geliştirilmesi için mimari ekip ile işbirliği yaparız.

Tüm projelerimizde öncelik verdiğimiz bir konu olan enerji tasarrufu, ofis projelerimizde de önem kazanmaktadır. Özellikle LEED ve Bream sertifikaları hedefleniyorsa çalışmalarımız bu yönde devam eder.

Şirketimiz Etik ve Teknik, marka bağımsız bir aydınlatma danışmanlığı firması olduğu için, biz herhangi bir satış ya da satın alma yapmayız. Ancak ürün seçimi ve satın alma danışmanlığı da hizmetlerimiz arasındadır. Yatırımcı adına ihale belgeleri hazırlar ve alınan tekliflerin kontrollerini yaparız. Bizden bu hizmeti almak, yatırımcının parasının önemli bir kısmının cebinde kalması demektir. Çünkü deneyimli ve uzman bir aydınlatma danışmanı tarafından hazırlanmayan ihale belgeleri çoğu kez satın alma yapılması düşünülen firmaların kendi ürünlerini işaret eden dökümanlardır.

Aydınlatma konusunda uzman olmayan mimari ve elektrik ekipleri, hakim olmadıkları bu alanda firmalardan gelen bu teklifleri görsellik, geçmiş deneyim, marka bilinirliği gibi başlıklarda değerlendirirler. Oysa ki, bu ürünlerin çoğu, aslında teklif istedikleri firmanın, görece küçük imalatçılara yaptırıp sunduğu ürünler veya doğru olmayan ürünlerdir.

Firmaların güçlü olduğu alanlarda ve kendi karlılıkları yerine teknik ve ekonomik uygunluk çerçevesinde tekliflerini sunmaları halinde hem yatırım hem de işletme bütçesi önemli ölçüde azalmaktadır.

Kısacası biz, müellifler arasına ilave olarak girmekle beraber, aydınlatma konusunda yatırımcıdan diğer müelliflere ve şantiye ekibine kadar tüm birimlerin işini kolaylaştırmakta, ekonomik ve zaman faydası sağlamaktayız.

Kobitek- Bir ofis projesinde LED neden tercih edilmeli? LED aydınlatma teknolojisinin farklılıkları ve avantajları, ofisler için sağladığı faydalar neler?

AÖ- LED aydınlatma teknolojisinin bizlere sağladığı en önemli avantajlar uzun ömür, düşük güç tüketimi ile sağladığı enerji tasarrufu ve akıllı aydınlatma sistemleri ile kontrol edilebilir olmalarıdır.

Ayrıca yüksek ışık verimine sahip, düşük gerilimle çalışan, az ısı üreten, yüksek renksel geriverime sahip, minimum bakım gerektiren ışık kaynaklarıdır.
LED ürünler eski teknolojilere göre daha az enerji ile daha fazla ışık vermektedirler.

Uzun saatler çalışılan ve farklı aydınlatma senaryolarına ihtiyaç duyan mekanlara sahip olduklarından ofisler için bu avantajlar çok önemlidir.

Ofislerde işlevsel aydınlatma ve ambians aydınlatması ön plandadır. Örneğin koridor ve genel mekanlarda uzun saatler boyunca açık tutulabilen gizli aydınlatma, hem uzun ömür hem de enerji açısından LED olmalıdır.

Giriş ve lobi gibi mekanlarda gizli aydınlatmanın yanı sıra ortama değişiklik katmak için kullanılan renkli ve kontrol edilebilen ışık kaynakları yine LED olmalıdır.

Kobitek- Tasarım ve estetik anlamında LED’in katkıları neler? Mimarlara sağladığı esneklikler neler?

AÖ- LED kullanımı aydınlatma aygıtlarının tasarımlarını da olumlu yönde etkiledi.
Küçük ışık kaynakları olmalarından dolayı gerek iç gerekse dış mekanlarda kullanılan aygıtların boyutları küçüldü, hatta gizli kullanılabilir hale geldi.

Örneğin bir ofis cephesinde projektör yerine, mimari detayın içine gizlenebilen lineer bir LED aygıt ile cepheyi rahatça aydınlatmak mümkün.

LED ile birçok ışık rengi elde etmek ve bunu akıllı bir aydınlatma sistemi ile kontrol etmek de mümkün olduğundan, iç mekanlarda ya da örneğin cephede dinamik tasarımlar sağlamak mümkün.

Ayrıca farklı renkler elde etmenin yanı sıra beyaz rengin tonlarını ayarlamak da mümkün olduğundan yine bir otomasyon sistemi ile doğal ışığa uyum sağlamak mümkün.

Diğer yandan, istenilen mimari elemanları, arkalarına yerleştirilen lineer LED aygıtlar sayesinde diğer elemanlardan koparmak da mimarların en sevdiği kullanım şekillerinden biri. Mimarın, tasarladığı kütleye adeta renkli fırça darbeleri gibi lekeler atması LED ile mümkündür.

Kobitek- LED ürünlerin seçiminde ve kullanımında dikkat edilecek hususlar neler?

AÖ- LED ürünleri seçerken fiziksel özelliklerine ve verimlerine dikkat etmek gereklidir.
LED in saydığımız tüm özellikleri; yani az ısınması, az bakım gerektirmesi, uzun ömürlü olması, enerji tasarrufu sağlaması ancak tüm fiziksel özelliklerinin doğru biraraya gelmiş olması ile mümkündür.
Fiziksel özellik olarak bahsettiklerimiz, LED'in kendisi, ışığın yön ve açısını ayarlamak için kullandığımız reflektör ya da lensler, LED'in ömrünü etkileyen soğutucu ve sürücülerdir.

LED ışık kaynağına uygun olarak tasarlanmış bir üründe verimlilik yani lm/W değeri yüksek olacaktır. Bu noktada sadece fiyat odaklı seçimlerin olumsuz sonuçlar verdiğini belirtmeliyim. Özellikle Uzak Doğu pazarındaki ürünlerin kafa karıştırıcı olduğunu hatırlatmalıyım. Öyle ki, Uzak Doğu, LED özelinde, hem ucuz ve kalitesiz, hem de ekonomik ve kaliteli ürünlerin bulunabildiği bir pazar.

Kobitek- LED kullanımını daha çok hangi durumlarda önerirsiniz?

AÖ- Günümüzde LED'li ışık kaynakları her türlü projede kullanılabilmektedir.
Özellikle enerji tasarrufuna dikkat eden LEED ya da Bream sertifikalarını hedefleyen, aydınlatma otomasyonu kullanan, çevreye duyarlı tüm projelerde LED teknolojisinin kullanılması gereklidir.

Kobitek- Eklemek istedikleriniz…

AÖ- Yeni çıkan teknolojilerin sanki hiç bir dezavantaj yokmuş, ya da tüm ihtiyaçlar için mutlak çözümmüş gibi algılanması doğru değildir. Pek çok alanda olduğu gibi inşa işlerinde de malzemelerdeki değişim ve gelişim, tasarım ve uygulamayı doğrudan etkilemektedir. Ancak yapıların amacının trend malzemeleri kullanmak olmadığını hatırlatmak isterim. Bir mimar olarak, uzmanlık alanım olan aydınlatmada ve diğer başlıklarda da bu eğilimden hoşlanmadığımı belirtmeliyim.

Uzmanlık alanıma dönersem, binalarda gün ışığı kullanımının hiç de önemsenmediğini, LED'in dekoratif amaçlarla ölçüsüz kullanımının doğru olmadığını söyleyebilirim. Dünya vatandaşları olarak, sürdürülebilirlik ve enerji kullanımında verimlilik konularına çok daha fazla önem vermeliyiz. Böyle düşünenlerin geliştirdiği LED teknolojisinin, bunları önemsemeyenler tarafından gerekli gereksiz, yerli yersiz kullanıldığını ifade etmeliyim. Tasarım ve estetiğin, binaların kontürlerini LED ile boyamaktan daha derin alanlar olduğunu unutmayalım. Yayınınızda başarılar dilerim.

ücretsiz üye olun

8540 kere okundu

Etiketler:

Notre Dame De Sion, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı (terk) ve ardından geçen 20 yıllık meslek hayatının son 10 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, 2008 yılından beri Association of Lighting Designers UK üyesi.

Total Aydınlatma, SITECO, CityLight ve Lumina şirketlerinde geçen kariyerinde, proje sahipleri ve/veya mimarlık firmaları tarafından aydınlatma ürünleri satıcısı firmalara yaptırılan aydınlatma projelerindeki etik ve teknik aksaklıklar üzerine uzmanı olduğu bu alana aydınlatma tasarımcısı ve danışmanı olarak dahil oldu.  Hem proje sahiplerinin, hem de satıcı firmaların adil ve sorunsuz bir işbirliği ile sadece bir iş yapmaktan öte, nitelikli bir eser kazandırmalarını sağlayarak proje ekibindeki önemli bir pozisyonun eksikliğini gideriyor. Türkiye’deki birkaç aydınlatma tasarımcısı ve danışmanından biri olarak önemli yatırımcıları temsil ediyor.

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI

© 2001-2024

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz