Paralel evrene inanır mısınız?

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Paralel evrene inanır mısınız?

Bilimkurgu filmlerinde çokça karşılaşırız. Kahramanımız başka bir Dünya’ya ya da başka bir zamana gider, gelir. Olaylar aynı anda birden çok yerde veya zamanda gelişir. Hayal gücümüzü zorlayan bu gerçek dışılık bizi kendine çeker ve kafamızda acaba sorusu dolanmaya başlar…

Acaba zamanda yolculuk mümkün mü? Bu dünyadan başka bir dünya var mı?

Konumuz fizik değil ama pazarlamacı gözüyle gördüklerimi size anlatayım.

Günümüz teknolojisi çok gelişti fakat henüz zamanda yolculuk yapmaya yeterli değil. 1985 yapımı “Geleceğe Dönüş” filmiyle hayalini kurduğumuz yolculuğa henüz çıkamadık. Bulunduğumuz andan geriye gidip hatalarımızı düzeltemiyoruz veya geleceğe gidip olacakları öğrenemiyoruz.

Fakat sahip olduğumuz teknoloji ile “an” da yolculuk yapabiliyoruz.

Nasıl mı?

Örneğin iş yerinde bilgisayar başında çalışırken çocuğumuza para gönderebiliyoruz (aynı anda hem iş yerinde hem bankada oluyoruz), bir mağazada dolaşırken aynı ürünü satan başka bir mağazanın internet sitesine girebiliyoruz (aynı anda iki mağazayı geziyoruz), çok önemli bir toplantıyı dinlerken eşimizin doğum günü için çiçek siparişi verebiliyoruz. Yani fiziken bulunduğumuz yerin dışında başka bir evrende olabiliyoruz. Ben buna an’da yolculuk diyorum.

Peki müşterilerimiz hangi evrende?

Pazarlama işi ile uğraşıyorsanız müşterilerinizin nerede olduğunu ve yeni müşterileri nerede arayacağınızı iyi bilmelisiniz.

Google tarafından yapılan bir tüketici davranışı araştırmasında, tüketicilerin %51’i satın almak istedikleri ürünleri önce internette araştırdıklarını, satın alma işlemi için fiziksel bir mağazayı tercih ettiklerini belirtmişler. Tüketicilerin %44'ü ise hiç fiziksel mağazaya gitmeden hem araştırmayı hem satın almayı internet üzerinden tamamladıklarını belirtmişler. Yine aynı araştırmada ürünü önce internette inceleyip, ardından fiziksel ortamda görüp, satın alma için tekrar internete dönen de önemli bir müşteri kitlesi varmış. Bu tüketicilerin oranı ise %32. Son olarak fiziksel mağazada ürünü inceleyip satın alma işlemini internet üzerinden yapan %17’lik bir müşteri kitlesi de araştırma sonuçlarında yer alıyor.

Araştırma verileri gösteriyor ki müşterilerimiz paralel evrenler arasında geziniyor

Başarılı bir pazarlama stratejisi için müşterilerimize her iki evrende en iyi deneyimi sunmamız gerekiyor. Bir adım öteye giderek onların evrenler arasındaki yolcuğunu pürüzsüz ve keyifli hale getirmemiz gerekiyor. Yani tüm kanallarımızı tek bir kanal gibi yönetmemiz gerekiyor. Pazarlama literatüründe buna Bütünleşik Pazarlama (Omni-channel marketing) diyoruz.

Bütünleşik pazarlama stratejisi günümüzün en önemli rekabet stratejilerinden biridir. Ürün ve hizmetlerin aynılaştığı iş dünyasında ancak benzersiz bir müşteri deneyimi işletmeleri rakiplerinden farklılaştırır. Bu deneyim işletmenin fiziksel ve dijital temas noktalarında oluşur. Bu noktaları bilmek ve bütünleşik bakış açısıyla yönetmek başarının anahtarıdır.


Kaynak: TÜSİAD, Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: E-Ticaret

ücretsiz üye olun

166 kere okundu

Etiketler:

 1980 İzmir doğumlu olan Volkan ŞEN, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünden 2004 yılında mezun olmuştur. Ege Üniversitesinde Stratejik Yönetim alanında Yüksek Lisans (MBA) yapmıştır. Son olarak 2020 yılında Akdeniz Üniversitesi’nde Pazarlama alanında Doktora eğitimini tamamlamıştır.

İş hayatına 2005 yılında Vestel Pazarlama A.Ş’ de Satış Temsilcisi olarak başlayan Volkan ŞEN, 2008 yılında Türk Telekom A.Ş’ ye geçiş yapmıştır. 2008 – 2016 yılları arasında Türk Telekom A.Ş’ de Satış ve Müşteri Yönetimi alanlarında Antalya ve İstanbul’da Bölge Müdürü olarak görev almıştır.

2016 yılında Kentkart ailesine katılan Volkan ŞEN, Antalya, Alanya, Burdur ve Isparta şehirlerinin akıllı ulaşım sistemleri projelerinde önemli görevler üstlenmiştir. 2021 yılından itibaren Kentkart’ta Pazarlama Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.

Evli ve 1 kız çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Uzmanlık alanları;

  • Satış ve Kanal Yönetimi
  • Pazarlama ve Müşteri Yönetimi (B2B, B2C, B2G)
  • Bütünleşik Pazarlama (Omni-Channel Marketing)
  • Yeni Pazarlara Giriş ve Büyüme Stratejileri

ROPÖRTAJ
FINANS
MUHASEBE / HUKUK
PATRONA TAVSİYELER
ÜRETİM, KALİTE, TEDARİK
BÜYÜTEÇ
PAZARLAMA
İNSAN KAYNAKLARI
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz