Mühür kimdeyse Süleyman odur!

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Mühür kimdeyse Süleyman odur!

Ülke ekonomimizin büyük bir kısmını oluşturan aile şirketlerinin profesyonel yönetim modeline geçiş süreci kolay değil. Herkes ister ama herkes yapamaz. Herkesin nefesi yetmez. Özellikle, öznel kararlarla yönetilen şirketlerin bu dönüşümde karşılaşabileceği bazı zorlukları derledim.

Ben de iş hayatımda birçok aile şirketinde bulundum ve benzer zorlukları yaşadım. “Güçlü” olanın “haklı” olduğu onlarca vakaya şahit oldum. Bunun doğru bir yönetim şekli olmadığını hepimiz biliyoruz ama şirketiniz büyüme evresine girdiğinde siz de yaşayacaksınız bu zorlukları. Sorunlar tanımlanırsa, çözümler de kolaylaşır. Bu yazıda potansiyel zorlukları inceleyelim, başka bir makalede de çözüm önerilerim olacak.

Bağımsız Karar Alma Zorluğu

Aile şirketlerinde, kararlar genellikle tek bir kişinin subjektif değerlendirmelerine dayanır. Ancak, profesyonel yönetimde karar alma süreci daha katmanlı ve analitik bir yaklaşım gerektirir. Bu durum, eski alışkanlıkların değişmesini ve bağımsız karar alma sürecine uyum sağlanmasını zorlaştırır. İşin içine bürokrasi getirmek değil buradaki durum. Daha ölçülebilir, daha standart, daha nitelikli bir düzene geçiş yapmak.

Şirket Kültüründe Değişim Direnci

Aile şirketlerinde sıkça görülen bir sorun, mevcut şirket kültürünün değişime direnmesidir. Profesyonel yönetim modeline geçiş, sadece iş süreçlerini değil, aynı zamanda şirketin kültürel yapısını da değiştirmeyi gerektirir. Bu da çalışanlar arasında endişe ve belirsizlik yaratabilir. Bu aşamada değişimde size eşlik edecek ve sizi yönlendirecek iyi bir danışmanla ilerlemek çok yerinde bir hamledir.

Yetersiz Kurumsal Altyapı

Profesyonel yönetim, etkili bir kurumsal altyapı gerektirir. Ancak, aile şirketlerinde sıklıkla kurumsal yönetişim standartlarına uygun bir altyapı bulunmayabilir. Bu durum, verimlilik ve karar alma süreçlerinde aksaklıklara neden olabilir. Şirket büyüme evresindeyken bazı altyapı çalışmalarının temelinin atılmasında fayda var dolayısıyla.

Pazarlama Stratejilerinin Değişimi

Profesyonel yönetim modeline geçiş, şirketin pazarlama stratejilerinde de önemli değişiklikler gerektirir. Patron şirketlerinde pazarlama genellikle kişisel ilişkilere ve subjektif tercihlere dayanırken, profesyonel yönetimde pazarlama daha analitik bir yaklaşım gerektirir. Hedef kitle analizi, rekabet analizi ve veri odaklı stratejiler gibi unsurlar daha fazla vurgulanır. Bu da pazarlama ekibinin beceri setlerinde ve iş süreçlerinde önemli değişiklikleri beraberinde getirir. Ayrıca, dijital pazarlama kanallarının etkili bir şekilde kullanılması da profesyonel yönetim altında daha fazla önem kazanır. Bu değişim süreci, pazarlama ekibinin adaptasyon yeteneğini test ederken, aynı zamanda şirketin rekabet gücünü artırmak için yeni fırsatlar sunar. Bu rekabet hem sahada rakiplerle, hem de içerideki ekiplerde de olur. Yönetimin dikkatle yönetmesi gereken bir alan haline gelir.

Finansal Gevşeklik ve Risk Yönetimi

Aile şirketlerinde finansal kararlar genellikle duygusal veya kişisel tercihlere dayanır. Ancak, profesyonel yönetimde finansal kararlar, daha sağlam verilere ve risk analizlerine dayanmalıdır. Bu da şirketin finansal durumunu etkileyebilecek önemli bir değişikliği beraberinde getirir. Büyüme devam ettikçe borsaya açılım söz konusu olabilir. Bunun için de finans ekipleri ile pazarlama ekiplerinin dönemsel olarak bir araya gelmeleri, ortak paydalarla projeler yürütmeleri yine yarın için yerinde bir hamle olacaktır.

ücretsiz üye olun

73 kere okundu

Etiketler:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Pazarlama alanında Yüksek Lisans derecesini aldı.

20+ yıldır pazarlama, marka, büyüme, iletişim, kurumsallaşma, çalışan markası, satış, rekabet, reklam, strateji konularında çalışıyor, okuyor, yazıyor, eğitim ve danışmanlıklar veriyor.

Tecrübe ve fikirlerini dijital platformlarda yayınlıyor.

Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz