İş Dünyasında Doğru Şeyi Yapmanın Yanlış Yeri ve Zamanı

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
İş Dünyasında Doğru Şeyi Yapmanın Yanlış Yeri ve Zamanı

Doğru söylenmiş bir söz olarak, yazı başlığının; dikkatinizi çektiğini umuyorum. Tabi ki yalnızca iş dünyasında değil; öncelikle doğru kişi olarak, tüm hayatımız boyunca hepimizin kendimize göre “doğruları” olduğundan ve yaşantımızdaki gelişmelerle ilgili, daima bu “doğruların” peşinde koştuğumuzdan dolayı, bundan da daha doğal bir şey olamaz.

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi burada önemli olan; doğru şartlarda doğru hamleleri yapmaktır!..

Bunun çok kolay olmadığını ve genellikle tesadüflere dayalı olduğunu, hepimiz biliyoruz!

Bu konuda internette yapacağınız birçok araştırmada karşınıza çıkacağı gibi, tesadüfün diğer bir adı da “şans” tır. (Kişi + Diğer 2. Kişi + Aşk / Denklemleri, konumuzun dışında tabi... :-))

Değerli Danışman ve Uzman - Sayın Temel Aksoy’un bir yazısında belirttiği gibi “Şans; fırsatlar karşınıza çıktığında, daima hazırlıklı olmaktır!” ama, çoğu zaman “Şans; tesadüfleri sevmez!..”

Tesadüfler nedeniyle şanslı olmak, bazen mümkün olabilir. Ama iş ve sosyal yaşantınızda, sizi hedeflerinize taşıyacak olan konu ve kararlarda, hazırlıklı olmak için, planlar yapmanın önemi de, hiçbir şekilde yadsınamaz değil mi?

Neticede; doğru kişi olarak, doğru yerde, doğru zamanda, doğru kararlarla, doğru hamleler yaparak yaşamınıza yön vermek için, düşündüğünüz her konuda - önce hayal etmek, sonrada gerekli donanımlara sahip olarak, amaç ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor!..

Yine konunun uzmanlarından Sayın Emre Doğru’nun HBR (Harvard Business Review - Türkiye) de çıkan “Stratejik Yönetimde Davranışsal Dönem” başlıklı son yazısında da, belirttiği gibi...

“İş hayatında başarılı olmanın yolu doğru kararlar almaktan geçiyor. Kariyerimizin başında, ya da sonlarında, büyük, ya da küçük bir şirkette, ister kendi işimizi kurmuş - isterse profesyonel olalım, hepimiz, bizleri hedeflerimize daha hızlı ulaştıracak kararlar almak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Çünkü; aldığımız kararlar ne kadar doğru olursa, ya da diğerlerinden - ne kadar az yanlış olursa - kariyerlerimizin ve hayatlarımızın da o kadar daha iyiye gideceğini biliyoruz”

Tabii, bu noktada konu; dönüp dolaşıp yine, stratejilere ve stratejik planlamaya dayanıyor!

Çünkü - şartlar ne olursa olsun, bir insan olarak - iş ve sosyal yaşantımızdaki varlık nedenimiz; eninde sonunda - sorumluluk alanlarımızla ilgili, kararlar almak ve onları hayata geçirmek!..

Bu açıdan baktığımızda, doğru zamanlarda - doğru kararlar alabilmek için, her birimizin; birer strateji uzmanı olması gerektiğini de söyleyebiliriz. Bunun için de, önce kendimize yatırım yapmamız ve sürekli gelişim arayışları içinde olmamız şart! diye düşünüyorum...

Ancak; kurumsal stratejiler ve stratejik planlama, bu yazımızın konusu değil. Bu konu üzerine daha önce yazdığım makalelere, her zaman internetten veya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz!

(https://tr.scribd.com/user/163558204/Ali-Riza-DEGER)

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru şeyleri yapmak ve kendimize bu yatırımları yapmak için;

 • Amaç ve hedeflerimizi belirlemek...
 • Bu amaç ve hedeflerle ilgili donanım ve bilgi sahibi olmak...
 • Beraber olduğumuz kişilere ve davranış bilimlerine önem vermek...
 • Sosyal ilişkilerde duygularımızdan ve inançlarımızdan emin olmak...
 • Stratejik düşüncelerle karar alma ve hamle + uygulama süreçlerini gözden geçirmek...
 • Olası riskleri ortaya koymak ve mümkün olduğunca birkaç hamle ilerisini düşünmek...
 • Varsa belirsizlikleri saptamak ve mümkün olduğunca yan etki faktörlerini dikkate almak...

Rasyonel (akılcı ve mantıklı) kararlarınızda, sizlere - mutlaka yardımcı olacaktır!

Tabii, bu şıkları; her konuda ve her zaman - doğru ve hatasız uygulamak, pek kolay değil.

Öz geçmişiniz, donanımınız, kendinize olan güveniniz, motivasyonunuz, endişeleriniz, daha önce yaşadığınız olumlu veya olumsuz deneyimler, beraber olduğunuz kişilerin duyguları ve düşünceleri + değişime olan dirençleri, amacınıza ulaşmaktaki - en önemli etkenler!..

Yine - Sayın Emre Doğru’nun, yukarıda bahsettiğim yazısında belirttiği gibi...

“Strateji - sanıldığının aksine, bir defada alınan kesin bir karar olmaktan ziyade, rasyonel ve duygusal birçok faktörün etki ettiği bir sürecin yönetilmesini gerektiriyor. Bu nedenle kişilerin düşünce biçimlerindeki kara noktaları fark etmeleri önem taşıyor. Ancak bu sanıldığından çok daha zor. İnsan beyni, kısa yoldan çözüme ulaşma ve daha az düşünerek daha hızlı sonuçlara varmaya göre programlanmış!.. Bu anlaşılabilir bir durum. Çünkü - her gün aldığımız binlerce kararın (araba kullanırken, yemek yaparken, ya da alışık olduğumuz herhangi bir işi yaparken) her birini alternatif kriterlere göre değerlendirsek hareket etmemiz mümkün olmaz. Dolayısla strateji alanındaki düşünme biçiminin tüm aceleci kısa yollardan ve yanılgılardan arındırılması gerekiyor. Ancak bu sefer de, işin içine kariyer planlaması ve egolar giriyor.” (Aman, dikkat!..)

Neticede, kendimize olan güvenle - amaçlarımızla ilgili stratejileri saptarken; gerekiyorsa... davranış bilimlerinden de yararlanarak - o alanda beraber yola çıkacağımız arkadaşlarımızın davranışlarına da yön verebilmek, onları ikna etme kabiliyetimiz çerçevesinde, bize oldukça olumlu katkılar sağlayacak ve güçlü bir işbirliğine imkân tanıyacaktır.

Yaşamınızı yönetmek için, sizi başarılara ulaştıracak kararlarda; ön yargılardan uzak durmak ve gerektiğinde “Hayır” demesini bilmek de, çok önemli şık’lar arasında tabi ki!

Ancak bu noktada ne yazık ki elimizde, herkese uyarlanabilecek genel kurallar reçetesi yok. Zaten öyle olsa, bu reçeteye göre tüm gelişme çabasında olan insanlar, aynı kalitede kararlar alır ve olağan rekabet yarışlarını ortadan kaldırırlardı.

Ama, "size özel kurallar reçetesi var mı" diye sorarsanız, işte size bu reçeteden bazı öneriler;

 • Alacağınız kararların türü ve size özel niteliğine göre önemi (Kişisel mi? Kurumsal mı?)
 • Bu yolculuktaki sürecin ve yol arkadaşınız olacak kişilerin gözden geçirilmesi
 • Doğru karar almanızın önündeki muhtemel engellerin tespiti
 • Sizi teşvik eden unsurlar ile hedeflerinizin uyum dereceleri
 • Beraber yola çıkacağınız arkadaşlarınızın katkı ve katılım oranları
 • Uygulamaya geçtikten sonra vereceğiniz molalarda yapacağınız değerlendirmeler
 • Bu değerlendirmelerdeki ara kararlarınızın daha doğru olması için göstereceğiniz çaba

Hedeflerinizle ilgili stratejileriniz ve uygulamalarınız arasındaki kopukluğu giderecek - Ve de size güzel fırsatlar sunacaktır, demek istiyorum!.. Hele birde empati yapabiliyorsanız... :-)

Zaman zaman monoton bir tempoda giden hayatımızda, aslında her gün birbirinden farklı olaylarla karşılaşıyoruz. Bu olaylara karşı; duygularımız, düşüncelerimiz ve tepkilerimiz farklı farklı olabiliyor. Genelde kendimizi geliştirmemiz için, değişik fırsatlarla da karşılaşabiliyoruz.

Bu fırsatlar; bazen - zorluklar + çatışmalar + mücadeleler şeklinde, bazen de - olumlu görüş alış verişleri + eğitimler + deneyimler + iş birliği şeklinde. Her yenilikten neler çıkardığımız, ne öğrendiğimiz, ne fikirler geliştirdiğimiz, kişiliğimize ve üretkenliğimize çok şeyler katabiliyor.

Yaşamda başarı göreceli bir kavram. Size, iş veya sosyal çevrenizdeki bulunduğunuz konuma, zamana, amaç ve hedeflerinize göre değişkenlik gösterebilir. Bu noktada aynaya baktığınızda, “doğrular” da, size “başarı” olarak yansıyorsa, ne mutlu size! Harikasınız!..

(KKTC den, değerli dostlar; Hüseyin Cenkler, Özmen İkibiroğlu, Hüdaverdi Ekemen, Seder Terzioğlu, Sezai Ada, Alper Han, Yalçın Başkan, Fuat Kutlu ve Talat Suriçi’ne teşekkürler!)

Daha mutlu bir gelecek için, sevgi ve saygılarımla...

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
3800 kere okundu

Ali Rıza Değer

1955 İstanbul doğumlu, evli ve 1 çocuk babasıdır. Öğrenimini Kabataş Lisesi'nden sonra İ.T.İ.A. Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Marmara Üniversitesi - Maliye Bölümleri’nde sürdürdü. 

Çalışma hayatına 1973 yılında pazarlama ve halkla İlişkiler sektörlerinden başlayıp, 1977 den 2003 yılına kadar, kendi şirketlerinde devam etti. (Ajans Ardaş Reklamcılık Limited.) 

Bu alanlarda yaklaşık 30 yıl; T.İş Bankası, Paşabahçe, Aygaz, İzocam, Lombardini, Honda, Rowenta, JVC, KİP, IBM, Pimaş, Sandoz, Kaleterasit, Kalebodur, Kalekim, Kaledekor, Kalevit, Çanakkale Seramik v.s. gibi birçok şirkete, özellikle Türkiye'nin her yerinde, KKTC de ve Almanya'da, reklamcılık ve halkla ilişkiler başta olmak üzere, çeşitli hizmetler verdikten sonra, kendi isteği ile emekli oldu. 

Yurtiçinde ve yurtdışında katıldığı eğitim çalışmaları...

ISO 9001 14001 Toplam Kalite Yönetimi, Permission Marketing, Inovasyon, Motivasyon, Performans, Network Marketing, Satış ve Pazarlama Eğitimleri ile birlikte...  KKTC Girne Amerikan Üniversitesi / 118 - Y Lions Akademisi Başkanlığı ve Chicago, Indianapolis, Newyork / Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği Genel Yönetmenlik ve "Stratejik Liderlik Eğitimi" sonrasında ilaç, otomotiv ve kozmetik gibi sektörlerde Koordinatörlükler yaparak, Sivil Toplum Kuruluşlarında görevler aldı.

1980 den itibaren üyesi olduğu STK'lar ve aldığı görevler…

 • Marmara Yelken Kulübü. Yönetim Kurulu Üyeliği (2011)
 • Sporturist Su Sporları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği (2009)
 • Caddebostan Balıkadamlar Kulübü. Üyeliği (2004)
 • Feneryolu Tenis Kulübü. As Başkanlığı ve Baş Hakemliği (1999)
 • Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü. Üyeliği (2005)
 • Veteran Tenisciler Birliği. Üyeliği (2006)
 • Beşiktaş JK Genel Kurul Üyeliği (1986)
 • Trafik Mağdurları Dayanışma Derneği. Onursal Üyeliği
 • Türk Lions Beceri Kazandırma Vakfı. Başkan Yardımcılığı (1992) *Ethemefendi Lions Kulübü. Onursal Üyeliği
 • Sahrayıcedit Lions Kulübü. Onursal Üyeliği
 • Erenkoy Lions Kulübü. Başkanlığı (1992 - 1993)
 • Lions Akademisi. Başkanlığı (1994 - 1995)
 • Uluslararası Lions 118.Y Yönetim Çevresi. Genel Yönetmenliği *Liay.Lions İstanbul Anadolu Yakası Sosyal Hizmet Vakfı. Başk.
 • Uluslararası Lions 118.Y Federasyonu. Onur Kurulu Başkanlığı
 • Uluslararası Lions Türkiye Konfederasyonu. Konsey Üyeliği
 • Yılbak + Sporturist + Day Grup - ArGe & ArdAkademi Başkanlığı

Halen; ilaç, aşı, kozmetik, gıda, temizlik ve tanıtım sektörlerinde ki 3 şirketler grubunda; danışmanlık, eğitmenlik, koordinatörlük ve yönetim kurulu üyelikleri görevleriyle birlikte... 
Sosyal Sorumluluk Projeleri, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi & Kurumsal Sosyal Sorumluluk & Sürdürülebilirlik gibi konularda “Proje Başkanı” olarak çalışmalarına devam etmektedir.  

ar.deger@yilbak.com
www.yilbak.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

KOBİ Nedir? 2018 Tanımı
Yükselen Sermaye Bulma Modeli; Private Equity, Yani Girişim Sermayesi (Özel Sermaye)
Fuar Standı Nasıl Olmalı?
Franchising
Kriz Yönetiminde Yaratıcı Çözümler ve Proaktif Yaklaşım Yöntemi
Patent Kavramının Önemi
KOBİ'ler Eğitim Alırken Nelere Dikkat Etmeliler?
İnternette Pazarlamanın Anahtarı- e-CRM-
Stratejik Planlama Nedir?
İş Kazalarında İşverenin Sorumluluğu Açısından Mücbir Sebep
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi
Sektörel Bazlı ve Devlet Destekli Projeler Üzerine Bir Betimleme
PARETO Prensibi ve Referans Mallar
İş Fikri Nasıl Bulunur? -2
İşletmelerde Total Risk Yönetimi (ERM)

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Dahilde İşleme Belgesi Nedir?

Dahilde İşleme Belgesi Nedir?

Yurt dışından getirilen ham ve yardımcı maddeler kullanılarak üretilen malların ihraç edilmesi halinde, bu malların ithalinde gümrük vergisi ile diğer mali yükümlülükler teminat karşılığı ertelenerek, ihraç edilecek malların girdi maliyetleri azaltılmaktadır.

OFİS VE İNSAN

Yeni Nesil Ofisler

Yeni Nesil Ofisler

Uykuda geçirdiğimiz zamanları çıkardığımızda günümüzün büyük bir kısmını çalışarak geçirdiğimizi görüyoruz. Ofis binaları da bu yoğun tempoya ayak uyduruyor ve değişim gösteriyor.

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

Araştırmalar iş yerinde mutlu olan çalışanların daha üretken ve kalıcı olduklarını gösteriyor. Ancak, özellikle son yıllarda işverenlerin karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri; çalışanların iş yerinde mutlu olmalarını sağlayarak, işten çıkmaların önüne geçmek.

İŞ DÜNYASI

Melek Yatırımcı Kimdir? O Gerçekten bir Melek mi?

Melek Yatırımcı Kimdir? O Gerçekten bir Melek mi?

Melek yatırımcı, özgün bir iş fikri olan fakat bunu uygulamaya koyabilecek ekonomik güce sahip olmayanlara, henüz başlangıç veya kurulum aşamalarında iken destek sağlayan yatırımcılara denir.

HUKUK / MUHASEBE

Aile Anayasası ile Hem Şirketinizi Hem Ailenizi Koruyun

Aile Anayasası ile Hem Şirketinizi Hem Ailenizi Koruyun

Aile Anayasası sözünü hiç duymadı iseniz bunun eşler arasındaki mal paylaşımını belirleyen kurallar bütünü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

 • İleri Marka Yönetimi

  Bu yazımın başlığını İleri Marka Yönetimi koydum. Bildiğim kadarı ile ülkemiz literatüründe bu başlıkta bir yazı yok. Ülkemizde marka yönetimi konusundaki çalışmalar konumlandırma teorisi ve çevresinde şekillenir. Konumlandırma, bir markanın inşaası sürecinin belki en önemli aşamasıdır ama tek aşaması da değildir.