CV deyip geçme!

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
CV deyip geçme!

Her CV’ nin arkasında umutları, hayalleri ve ailesi olan bir insan vardır." Bunu asla unutma.

İşe alım yapan veya insan kaynakları mesleğinde olan herkesin bilmesi ve her daim aklının bir köşesinde tutması gereken bir konudur.

CV’yi doğru okuma ve anlama, doğru işe alım yapabilmenin en temel öğesidir. Doğru işe alımı; Pozisyon beklentileri ile aday niteliklerinin örtüştüğü, kişilik ve kültürel olarak da uyumun sağlandığı işe alım tanımlayabiliriz. Şirketler öncelikle neye ihtiyacı varsa bunu doğru belirlemelidir. Ne istediğini bilmeyen için CV’ nin kaliteli olmasının hiçbir önemi yoktur. O halde önce işi tanımak pozisyonun önceliklerine hakim olmak gerekir.

Kariyer sitelerinde gördüğünüz garip ilanların ve ilanda işle alakası olmayan garip niteliklerin sebebi işi ve gerekliliklerini bilmemekten kaynaklı olduğu aşikardır.

Mülakat

Mülakat sadece bir araya gelinen bir toplantı değildir. Doğru mülakat ve doğru işe alım ne kadar çok o şirkete katkı sağlarsa, yanlış işe alımın maliyetinin çalışanın bir yıllık brüt maliyeti kadar olduğunun unutulmaması gereklidir.

Özgeçmişin doğru okunmaması veya anlaşılamaması ya da sürecin doğru yönetilmemesi sonucu mülakatlarda yaşanan bazı yanlış durumlar;

  • Yanlış pozisyona davet etmek,
  • "Bir tanımak istedik" demek,
  • Çok uzak noktalarda olmasına rağmen ilk görüşme için online görüşme yapmak yerine davet etmek,
  • Görüşüp hiçbir şekilde dönüş yapmamak,
  • Görüşmeye davet edip bekletmek,
  • Ayrı ayrı zamanlarda farklı yöneticilerle görüştürmek için şirkete çağırmak.
  • Görüşülecek yöneticinin toplantısı var denilip, ikinci görüşmeye davet edicez deyip uğurlamak,
  • Uzun uzun mülakatlar yapıp adayı beklentiye sokmak,
  • Mülakatta adaydan daha çok konuşmak veya kendinden uzun uzun bahsetmek.

Bunlar sadece bana gelen gelenler. Eminim çok daha fazla spesifik örnekler vardır. İşe alım yapan, iş görüşmesi yapan her birimizin önümüze gelen her CV' de bir hikaye olduğunu aklımızdan çıkarmamalı ve her gelen adayın bizim için değerli olduğunu unutmamak gerekir.

Doğru Eleman Seçimi

Doğru elemanı seçmek için öncelikle doğru elemanı alacağımız işi net olarak tanımlamalıyız. İşin gerektirdiği yetkinlik ve yeterlilikler öncesinde bilinir ve belirlenirse uygun aday bulmak ve CV’ de bu yetkinlikleri ve yeterlilikleri aramak çok daha kolay olacaktır. Sadece CV toplamak adına ilan vermemeliyiz. Ya da sırf görüşme olsun veya gelsin bir tanışalım mantığıyla aday çağırmamalıyız.

Unutmamamız gereken bir diğer husus ise insanların yaşamış oldukları kötü deneyimleri çevresindeki en az 10 kişiye anlatma eğiliminde olduklarıdır. Yaşadığı olumsuz mülakat deneyimini şirket adı vererek sosyal mecralarda yazanlarda görmekteyiz. Durum böyle olunca sizin veya insan kaynakları biriminin yapacağı en küçük yanlış temsil veya uygulama işveren marka değerinize zarar verecektir.

Özetle “bir ilan verelim de aday toplayalım! Ya da “bi çağırda tanışalım” diye davet ettiğiniz her aday bir beklenti ile karşınıza gelmektedir. Ve siz bu durumu doğru yönetemez ve anlatamazsanız, bu kötü deneyimi gelen kişi unutmayacak ve her yerde anlatacaktır.

ücretsiz üye olun

105 kere okundu

Etiketler:

HRPeak Kurumsal Çözümler Müdürü | Koç | Gelişim Mentörü | İK Danışmanı | Senior Assessor

İnsan kaynakları ve yönetim alanında 30 yıllık tecrübeye sahip olan Turgay ÇAVDAR, Kamu Yönetimi Lisans ve Kamu Yönetimi & Siyaset Bilimi Yüksek Lisans derecelerine sahiptir. Lisans ve yüksek lisans derecelerine ilave olarak Sosyoloji ve Psikoloji alanlarında akademik çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. İş hayatının genelinde farklı sektörlerdeki Şirketlerde insan kaynakları departmanının kurulumu, organizasyonel gelişim ve yasal süreçler projelerine liderlik etmiştir.

Türkiye'nin güçlü Perakende firmalarında görev yapmış olan Turgay ÇAVDAR, çalıştığı firmalarda insan kaynakları alanındaki birçok projenin başlatılması ve devreye alınmasına öncülük etmiştir.

Mağazacılık insan kaynakları yapı ve sistemlerinin kurulum projeleri, Seçme Yerleştirme sistemleri, değerlendirme merkezi uygulamaları, Yönetici Adaylığı Programları, Akademi, İç Eğitmen Yetiştirme, Mağaza ve Bölge Liderlik Programları, Uzman ve Satış Danışmanı Eğitimleri olmak üzere birçok eğitim programına liderlik etmiştir. Sektörel tecrübelerini Danışman olarak devam ettirebilmek için profesyonel çalışma hayatında değişiklik yaparak İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı olarak devam etme kararı vermiştir.

2015 yılından bu yana ise; İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı, Assessor, Eğitmen, Koçluk ve Gelişim Mentörlüğü yapmakta olan Çavdar, bunların yanı sıra halihazırda HRPeak Kurumsal Çözümler Yöneticisi olarak görevine devam etmektedir. İnsan kaynakları süreçlerinin dijitalleştirilmesi kapsamında Online Assessment, Genel Yetenek, Kişilik Envanter Uygulamaları, işe alım, yetenek yönetimi, kariyer yönetimi ve eğitim süreçlerinin dijitalleştirilerek yürütülmesi konusunda çeşitli sektörlerdeki birçok ulusal ve uluslararası kurumlara danışmanlık yapmaktadır.

Instagram; @turgaycvdr

Linkedin ; linkedin.com/in/turgay-%C3%A7avdar-551a7932/


Satış / Pazarlama
ROPÖRTAJ
FINANS
MUHASEBE / HUKUK
PATRONA TAVSİYELER
ÜRETİM, KALİTE, TEDARİK
DIŞ TİCARET
ÇALIŞMA HAYATI
PAZARLAMA
İNSAN KAYNAKLARI

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI

© 2001-2024

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz