Büyüleyici bir markalama örneği; Lamami

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
Büyüleyici bir markalama örneği; Lamami

Çok basit bir ürün bile bilinçli bir marka çalışması ile ayrıştırılabilir.

Bu sayfalarda marka stratejilerini tanıtmaya çalışıyor ve hemen hemen her ürün ve hizmetin markalanabileceğini vurguluyoruz. Çok basit bir ürün bile bilinçli bir marka çalışması ile ayrıştırılabilir. Bunun güzel bir örneğini bir İtalyan bıçak markasında gördük. Bu bıçak markasının adı; Lamami. İşte tespitlerim.

 • Her şeyden önce ismi İtalyanca’da çok anlamlı, İtalyanca iki kelimenin kombinasyonundan oluşmuş; Lama (bıçak ağzı) ve Amami (sev beni). Muhteşem bir kelime oyunu.
 • Şirket 1912 de kurulmuş ve üretim tesisi İtalya’da “bıçaklar şehri” olarak bilinen Maniago’da. Bir ürün grubu ile özdeşleşmiş bir şehirde üretilmek bile ayrıştırıcı bir unsurdur. Geleneksellik ve miras haresi markayı kaplar. Bizdeki Huğlu tüfekleri gibi.
 • Lamami’nin sloganı çok başarılı, lezzetli yemekler iyi bıçaklardan gelir varsayımı üzerine kurgulanmış.
  • Lamami is a discovery: from the love for the knives to the joy of new gourmet bites.
 • Bıçaklar yüksek kaliteli malzemelerden üretiliyor. Ürün kalitesinden ziyade “kesme kalitesi” üzerinde duruluyor(cutting quality). Üst düzeyde bir kesme deneyimi sunuyor.
 • Bıçaklar renkli ve zarif bir şekilde ambalajlanmışlar. Ambalajı bile başlı başına bir farklılaşma unsuru. Bir defa görmeniz tanımanız ve hatırlamanız için yeterli.
 • Ambalaj tasarımı ile bıçaklar bir mutfak gereci olmaktan çıkarılmış, bir dekorasyon ögesi haline getirilmiş. Gelenekselden moderne hemen hemen her ev tipinde yaşam alanlarında, kitaplıklarda dahi sergilenebilir.
 • Ambalajların formu bir ev eşyası olmaktan ziyade dekoratif bir öge olarak konumlandırılmış.
 • Bıçakları kullanım amacına göre segmente ederek ayrı ayrı kombinasyonlar oluşturmuşlar. Peynir kesmek için bir çeşit, ekmek için diğer bir çeşit ambalajı alabiliyorsunuz. Ürün gamı oldukça geniş tutulmuş.
 • Ürün stratejisi marka konumu ile uyumlu. Cheese&wine ve Grappa Choclote Cigar grubu ürünler hedef tüketicisini net bir şekilde tarif etmektedir. (bkz; http://www.lamami.it/en/prodotti.html )
 • Çevrecilik şirketin temel bir değeri. Bu nedenle çevre dostu ürünler tercih edilmiş. Ve bu durum vurgulanmış. Hatta ürün stratejisinin parçası haline getirilmiş(geri dönüşümlü malzeme kullanma politikası).
 • İki seri oluşturulmuş. Birincisi el yapımı ve zeytin ağacından yapılmış sapı buluna Natura; doğallık vurgusu. İkincisi yeniden kazanılmış malzemelerden yapılmış Eco serisi; ekonomi vurgusu.
 • Ürün bir bıçak ama bıçak tasarımları, ürün kalitesi (keskinlik ve kesme deneyimi), ambalajı, web sitesi ile üstün kalitenin, prestijin, zerafetin, seçkinliğin sembolü olmuş. Marka çağrışımlarını “üstünlük” (superiority) üzerinden kurgulamış.
 • Lamami ile sadece bir bıçak almazsınız , mükemmel bir kesme deneyimi ve zerafet alırsınız.
 • Peki bu bıçakların fiyatı nedir derseniz? 90 eurodan başlıyor. Yani A ve B SES grubunu hedeflemiş.
 • Bir bıçak deyip geçmeyin , İtalyanlar meşhur tasarımcılıkları ile basit bir kesme aletinden kuvvetli bir marka çıkarmışlar.
 • Ülkemizde de ithal edilen bu Lamami’inin web sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda “konumlandırma odaklı web sitesi” için mükemmel bir örnek durumunda. http://www.lamami.it/en/
ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
5598 kere okundu

Etiketler: marka

Faruk Şener

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. https://www.idefix.com/Kitap/Guclu-Bayiler-Insa-Etmek/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

faruk@faruksener.com
www.faruksener.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Pazar Araştırması 2: Rekabet Analizi
Güncel Marka Değerlendirmeleri (Aras Tahsilatlı, Torku, Tedi, Marshall, DYO)
Kafa Kafaya Vuruşarak Rekabet; Fairy Vakası
Türkiye'den ve Amerika'dan Jenerik Marka Örnekleri
Düşük Fiyat Markayı Ucuzlatır mı?
Ev Dışı Tüketim Pazarında Yeni bir Marka “Kasap Döner”
Süslü Kasap'tan Pazarlama Dersleri
Büyüleyici bir markalama örneği; Lamami
Atasun Optik’in markalaşma adımları
Bütün Zamanların En Büyük Pazarlama İlahı: Claude Hopkins
Konumlanıyorum Öyleyse Varım
Başarılı bir Odaklanma Örneği: Aşkın Jeep
Bütün Zamanların En İyi Promosyonu

DIŞ TİCARET

Ticaret Fuarları

Ticaret Fuarları

İster ulusal, ister uluslararası olsun, ticaret fuarlarının günümüzde pazarlamanın en önemli araç ve işlevlerinden biri olduğu bilinmektedir.

OFİS VE İNSAN

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Bir ofis için gerekli olan bilgisayar altyapısı veya donanımının seçimi oldukça özen gerektiren bir konudur.

LED Nedir, Ne Yarar Sağlar?

LED Nedir, Ne Yarar Sağlar?

Yüzyılın devrim yaratan aydınlatma teknolojisi ile elektrik harcamalarında yüksek tasarruf sağlanıyor. Rengarenk ışıklar ile elde edilen görsel efektler de cabası.

İŞ DÜNYASI

Engelli çalışanlar en çok teknik serviste istihdam ediliyor

Engelli çalışanlar en çok teknik serviste istihdam ediliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklamasına göre kamuda engelli personel sayısı son iki yıl yılda iki kat arttı.

HUKUK / MUHASEBE

Kıdem Tazminatı hakkında bilmeniz gerekenler

Kıdem Tazminatı hakkında bilmeniz gerekenler

Kıdem tazminatı, İş kanunu’nda gösterilen fesih hallerinde, en az bir yıllık çalışması olan işçiye veya işçinin ölümü halinde de işçinin geride kalanlarına işveren tarafından ödenmesi gereken paradır.