Bayi bulmak mı, bayi oluşturmak mı? Fark Nedir?

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Bayi bulmak mı, bayi oluşturmak mı? Fark Nedir?

Yeni bayi yapılanması konusunda anlamlı bir sorudur bu. Eğer geleneksel bayilik sistemi ile çalışan bir sektördeyseniz bayi bulursunuz. Ama münhasır bayilik sisteminin hakim olduğu bir sektörde iseniz bayi oluşturmak durumundasınız.

Geleneksel bayilik sistemlerinde yüzlerce bayi faaliyet gösterir. Siz de bu bayilerin sattığı bir ürünü sunuyorsanız bu bayiler ile buluşmanız yeterlidir. Bu takdirde bayi yapılanma faaliyetiniz bayi bulma ile sınırlıdır.

Ancak münhasır bayilik sistemlerinde rakip bir firmanın bayiliğini kazanmak imkansıza yakındır veya çok zordur. Bu takdirde firmanız için yeni bayileri bizzat oluşturmanız gerekir. Ürünlerinize komşu ürünler, sektörünüze komşu sektörlerde faaliyet gösteren tüccarlar potansiyel bayi adaylarıdırlar. Ancak bunun onlar da farkında değillerdir. Firmanız için bayilik sistemini tanımladıktan sonra buna uygun adayları var olan iş kolları ve sektörler içinden bulup çıkarmanız gerekir. Bir bayilik stratejisi geliştirmek ve potansiyel adayları tespit etmek bu adaylar içinde en uygun olanları bularak kazanmak zorundasınız. Olmayan bir bayilik sisteminin yeniden kuruluşu söz konusu olduğu için bu duruma bayi oluşturmak denir.

Bayi oluşturmak, bayi bulmaktan daha zordur ve stratejik bir ön hazırlık gerektirir. (bakınız bayi yapılanması soru….)

Kobitek'e ücretsiz üye olun

575 kere okundu


Etiketler:

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. 

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

BÜYÜTEÇ
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz