Başarılı bir Odaklanma Örneği: Aşkın Jeep

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Başarılı bir Odaklanma Örneği: Aşkın Jeep

Eğer arazi araçlarında meraklı biriyseniz %90 Aşkın Jeep’ten haberdar hatta %50 oradan bir araç almışsınızdır. Neredeyse 25 yıldır sadece arazi araçlarının ikinci elde ticaretini yapan bir firmadır.

Aşkın Jeep Fenerbahçe stadından Yıldızbakkal’a doğru çıkarken sizi sağda karşılar. Birbiri ardı sıra jeepler burada görücüye çıkmışlardır. Gelip geçen herkesin dikkatini çekerler.

Çevremden arazi araçlarına meraklı hemen hemen herkesin Aşkın Jeep’i bildiğini, en az bir kere ziyaret ettiğini hatta bazılarının da oradan araç aldığını biliyorum.
Bu nedenle şunu kesinlikle söyleyebilirim. Eğer ikinci elde bir arazi aracı alacaksanız mutlaka Aşkın Jeep’i biliyorsunuzdur veya mutlaka oraya uğrayacaksınızdır.

İşte bu markalaşmaktır. Markalaşmanın birinci adımı bilinirlik ise ikinci adımı da eşdeğer bir malı daha pahalıya satabilme becerisidir.

Aşkın Jeep bu ikinci adımı araçlara sermaye bağlamadan satma ve satışı üzerinden komisyonunu alarak gösteriyor. Aracını ikinci elde satmak isteyen birisi aracını en hızlı Aşkın Jeep’te satabileceğini biliyor. İkinci elde SUV almak isteyen biriside aradığını Aşkın Jeep’te bulabileceğini biliyor. Aşkın Jeep sadece arz ve talebin buluşma noktası oluyor ve payına düşeni alıyor.

Bu marka başarısı, odaklanmanın gücüdür. Uzun yıllar aynı ürün grubuna odaklanarak ve üstelik bunu aynı yerde yaparak başarılı oluyor.

Odaklanma iyi kullanılması şartı ile önemli bir marka stratejisidir.

Peki Aşkın Jeep burda kalmalı mı? Bence hayır. Aşkın Jeep’in önünde harika bir marka genişleme fırsatı var. Aşkın Jeep markası altında “sadece” arazi araçlarına tamir,bakım-onarım hizmeti verecek bir servis açabilir. Böylece kendi müşterilerine servis çatısı altında hizmet vererek iş potansiyelini geliştirebilir.

Kıssadan Hisse; Pazarlama stratejileri ticaretin en basit şekillerinden en karmaşık şekillerine kadar her yerde uygulanabilir. Yeterki nasıl uygulanabileceğini bilin. Bilmiyorsanız bir bilene danışın.

ücretsiz üye olun

9479 kere okundu

Etiketler:

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. 

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz