Oteller ve plastik: Artık SOS zamanıdır

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Kobitek Takip Servisi
Oteller ve plastik: Artık SOS zamanıdır

Oteller klasik işlevlerinin ötesinde, aynı zamanda birer aydınlanma okuludur. Otelciler, misyonları itibarıyla toplumları dönüştüren etik yaşam rehberleridir. Otellerin oluşturduğu ekosistem, kültürleri buluşturur ve birbirlerini tanımalarını, benimsemelerini sağlar.

Tam da bu nedenle oteller toplumların dostu olmalıdır. Bunun daha somut ifadesi, insan ve çevre dostu olmaktır. Otelciler, dnalarında olan bu özelliği asla unutmamalı ve çevre dostu olmak için gereken adımları atmalıdır.

Kaldı ki, doğa dostu olmak otelciler arasında hızla yayılıyor. Zira bu sektör, geleceğinin temiz bir çevreye bağlı olduğunu görüyor.

Kaldırın artık şu plastiği ortadan

Konuyu otellerin plastik kullanımına getirmek istiyorum.

Plastik atıklar doğanın ve insanlığın geleceği için akla hayale sığmayacak bir felaket oluşturuyor. Bütün canlıların geleceği tehlikede denebilir.
Bir otel çevre dostu olmak konusunda hedeflerini belirleyebilir. Bu hedefe birlikte yol alacağı bir birlik, koalisyon ya da dernek oluşturabilir. En basit adım plastik şişeleri ve plastik pipetleri kullanımdan çıkarmak olabilir.

Bu noktadan daha ileriye gitmek isteyen oteller tedarikçilerden gelen her türlü plastiği yasaklayabilirler. Otel genelinde bütün plastik ürünlerin varlığına son verebilirler.

Bu adımlar 2018 yılında Ellen McArthur tarafından başlatılan Yeni Plastik Ekonomi Küresel Taahhüdü tarafından teşvik ediliyor.

Bu yapı, benzer adımlarla küresel plastik paketleme üretimini en az yüzde 20 oranında azaltmayı hedefliyor.

Yeni Plastik Ekonomi hedefleri arasında, problem kaynağı ya da gereksiz plastik paketlemenin kaldırılması, tek kullanımlık malzemelerin geri dönüşümlü olanlar ile değiştirilmesi var.

Kurum 2025 itibarıyla yeryüzünde üretilen tüm plastiğin kolayca ve güvenli biçimde yeniden kullanılabilir, dönüştürülebilir ve komposta çevrilebilir olmasını hedefliyor.

Benzer deklarasyonları Plastik Kirlilik Koalisyonu, Plastik Atığı Bitirme Birliği ve Yeni Dalga gibi kurumlardan da duymak mümkün.

Yaşamın sonunu getiriyoruz, farkında değil misiniz?

Dünya genelinde her yıl 300 milyon ton plastik, 500 – 600 milyar kadar da plastik poşet üretiliyor. Bunun üretimi için 300 milyon varil petrol tüketiliyor.

Plastik dokunduğu her yeri ve her şeyi zehirliyor.

Başta kanser olmak üzere, birçok ölümcül hastalığı tetikliyor.

Plastiği doğrudan yemediğimiz için bedenimize karışmadığını sanıyoruz. Buradan bir rahatlama vesilesi çıkartıyoruz.

Ne büyük bir yanılgı..

Plastik ister denizde balıklara bulaşsın, ister toprağı zehirlesin.

Son tahlilde insanoğluna zarar veriyor.

Plastik dolmuş bir denizde, balıklar bu zehirden etkilenmez mi? Arılar, plastik ile zehirlenmiş çiçeklerden bal yapıyor. Ucu insana dokunmaz mı?
Bu topraklarda yetişen sebze, meyve ölümcül olmaz mı? Bu toprağa yağan yağmur, nehirlere, denizlere zehir taşımaz mı?

Artık iyice bollaşan şekli bozuk sebzeler ve meyveler size bir SOS gibi gelmiyor mu?

Otellerde plastik kullanımı had safhada..

Bardaklar. Pipetler. Paketler. Poşetler. Oturma grupları. Çocuk kulübü oyuncakları.. Şezlonglar. Ambalajlar.

Yaşam alanlarımızda kullandığımız ve çöpe attığımız plastik sularla taşınıyor ve okyanuslara karışıyor. İşte felaket bu noktada hız kazanıyor.
Tuzlu suya karışan plastik minik organizmaları zehirliyor. Daha büyük canlıların besin kaynağı olan planktonları tüketen balıklar da zehirleniyor.
Sofranıza koyduğunuz deniz ürünleri sizin bedeninize plastik zehir taşıyor.

Sadece bu kadar mı?

Yer altı su kaynaklarımız da kirleniyor. Bu suları kullanan seralar, bahçeler de..

Bu bahçelerde yetişen sebze ve meyveler de.. Son aşamada hepsi bedenlerimize giriyor. Bizleri de zehirliyor. Korkarım insanlığın sonu plastikten olacak.

Dikkat edin, evrenin demiyorum. İnsanlığın. Doğaya ve tüm diğer canlılara verdiği zararlar ve yaptığı zulüm ile evrenden silinip gidecek.

Hava da kirleniyor.

Aşırı sıcak ya da yangınlarla eriyen plastik havaya karışıyor.

Tonlarca toksin atmosferimizi kirletiyor. Eğer bu toksinler uzun süreli olarak teneffüs edilirse, nelere yol açacağını ben buradan zikretmeyeyim.

Bakın, turizm zarar görecek demiyorum. Hayat bitiyor, hayat!

Bir bardağa koyduğunuz plastik pipet nelere yol açıyor.

Nüfus artıyor. Toprağın değeri artıyor.

Yakın bir gelecekte insanlık çöp için yer bulamayacak. Zaman içinde çöplükler kırsal alanları tamamen dolduracak. Vahşi yaşamdaki canlılara yer kalmayacak. Yer altı suları, göller, nehirler çöp istilası altında mahvolacak.

Kirlenmiş, doğallığı kalmamış, etrafı zehirleyen destinasyonlara turist gelir mi?

Plastik zehirlenmeye çözüm var mı?

 • Çevre dostu, zehirli kimyasallar içermeyen ve çevre etiketleri olan malzeme kullanımı
 • Yerel malzeme kullanımı
 • Geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı
 • Yenilenebilir malzeme kullanımı
 • Ozon teknolojisi ile yıkama yapılması
 • Atık yönetimi politikası geliştirilerek atıkların geri dönüşümünün ve zararlı atıkların insan sağlığını tehdit etmeyecek şekilde bertaraf edilmesi
 • Müşteri ve otel çalışanları için çevresel farkındalık yaratmak için eğitimler verilmesi
 • Yeşil bina kullanıcı el kitabı oluşturularak otel müşterilerinin binayı daha iyi tanımaları ve çevreye katkılarının sağlanması
 • Doldurulabilir şampuan ve sabunlukların kullanımı ile ambalaj ve kutu kullanımının azaltılması
 • Sarf malzemelerinin mümkün olduğunca geri dönüştürülmüş malzemeden yapılanlarının tercih edilmesi
 • Plastik veya kağıt bardak yerine cam veya seramik bardak kullanımı.

Kobitek'e ücretsiz üye olun

3210 kere okundu


Etiketler:

1956 Bolu Mengen doğumlu olan Adil Gürkan Darüşşafaka Lisesi ve Hacettepe Üniversitesinde öğrenim gördü. 1995 yılında, Amerikan Otelcilik sektörünün önde gelen eğitim kurumu olan AH & MA Eğitim Enstitüsünden diploma aldı.

1986 yılından bu yana Turizm ve Otelcilik endüstrisinde çalışan Adil Gürkan son 20 yılda Otellerde Genel Müdür olarak görev yaptı. Son olarak 2000’lerin başında Intercontinental zincirinin Ceylan Holding ile birlikte işlettiği Simena Tatil Köyü’nün Genel Müdürlüğünü yürüttü. 2000 yılı sonrasında turizmin sağlık ve spa alanında işletmecilik yaptı. Türkiye’de sağlık turizminin gelişmesinde önemli görevler üstlendi. Gürkan bu dönemde otellere sağlık turizmi projelerinde danışmanlık hizmeti verdi.

Adil Gürkan altı yıldan bu yana Türkiye’nin en büyük yerli otel zinciri Crystal Otellerinde üst yönetimde görev yapıyor.

Grubun CRM, Dijital Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Eğitim çalışmalarını koordine eden Gürkan, aynı zamanda turizm ve pazarlama ile ilgili makaleler yazıyor.

Alınan eğitimler ve seminerler

 • 1996 – Fed Training -Yönetim Becerilerini Geliştirme
 • 1997 – Ricardo Semler- Maverick Konferansı
 • 1998 – Intercontinental Hotels- Küresel düşün, yerel uygula
 • 1999 – Management Center Türkiye – Liderlik Eğitimi
 • 1999 – ATSO – Satış ve pazarlama becerileri
 • 2000 – Akademi Consulting Training- Eğitimcilerin Eğitimi
 • 2001 – POYD- Lexie Griffith- Satış ve pazarlamada özgünlük
 • 2002- 2005- Scola- Kişisel gelişim eğitimleri

BÜYÜTEÇ
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz