MİO'yu Bilir misiniz?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
MİO'yu Bilir misiniz?

Mio’yu duymama ihtimaliniz yüksek. Çünkü Mio 10 yıl önce doğan ve daha doğmadan ölen bir deterjan markası idi.

Mio Kayseri’li Hes grubuna ait bir firma idi. Grup çok büyük bir yatırımla modern bir tesis kurmuştu. 2002 yılında ulusal TV kanallarında geniş kapsamlı bir kampanya ile görücüye çıktılar. Birbiri ardı sıra TV ve basında değişik reklamlar yayınladılar. Sonra reklamlar kesildi ve bir daha görünmez oldular. Şu anda Mio’nun sonunu internet haberlerinden okuyoruz.

Milyon dolarlık tesis ve reklam yatırımlarının sonucu bu olmamalıydı. Ancak ne yazık ki başarısız olacakları daha baştan belli idi.

Mio’nun hataları nelerdi?

 • Öncelikle pazarlama tabanlı bir firma olmamaları idi. Eğer pazarlama tabanlı bir firma olsalardı tesis yatırımlarından önce pazar araştırması yaptırır ve pazarı bir yoklarlardı. En fazla otuz bin dolara mal olacak bu araştırma belki de kendilerini milyonlarca dolarlık zarardan kurtaracaktı.
 • Marka yaratmanın teorisi ve pratiğini bilen birilerini şirkete dahil etmemişlerdi. Böyle bir profosyonel muhtemelen olası yanlışlardan firmayı uzak tutardı.
 • İyi bir ürün ile yeterince reklam yapınca başarılı olacaklarına dair yanlış bir kanıya sahiptiler. Halbuki kuvvetli rakiplerin bulunduğu doygun bir pazarda bu iki unsur başarı için yeterli değildir.
 • Ulusal coğrafyada satış noktalarında hakimiyet sağlamadan ulusal reklama çıktılar. Sadece Kayseri ve çevresinde bulunabilen ürünler için Edirne’den Hakkari’ye kadar reklam yaptılar.

Ne yazık ki bu hataları yapan ne ilk firma oldular ne de son. Ben de kendi çalıştığım iki şirkette benzer hatalar yapıldığını gözledim. Genelde bu hatalar sonucu firma batmadıysa yönetimde pazarlamaya bir küskünlük oluşuyor. Bir daha pazarlama yatırımı yapılmıyor.

Oysa ne iş yaparsanız yapın pazarlama başarısı için üç kritik husus vardır. Bu üç konuda ilerleme kaydeden bir firma başarıyı yakalayacaktır.

 • Doğru konumlandırma
  • Rakiplerden farklılaşmak ve tüketiciyi harekete geçirmek için
 • Yeterli bütçe ile iletişim
  • Markaya farkındalık kazandırmak ve bilinirliği geliştirmek için
 • Yüksek dağılım
  • Markayı doğru zamanda tüketici ile buluşturmak için

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
12217 kere okundu

Etiketler: pazarlama

Faruk Şener

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. https://www.idefix.com/Kitap/Guclu-Bayiler-Insa-Etmek/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

faruk@faruksener.com
www.faruksener.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Pazarlama Sorunlarının Çaresi Reklam mı?
Numune Dağıtımı Yapar mısınız?
NOKIA, Lumia'yı Yanlış Konumluyor
MİO'yu Bilir misiniz?
10 Ölümcül Pazarlama Günahı
Aile Şirketlerinde Yönetim Danışmanlığı
Ziyaretçi Odaklı Fuarcılık Anlayışı Mümkün mü?

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

KOBİ´lerde ihracat sorunları

KOBİ´lerde ihracat sorunları

KOBİ´lerin dış ticarete ve ihracata yönelik en büyük sorunları sıralanırken, teknoloji kullanımı, finansman, dış pazarlardaki sert rekabet, ön plana çıkıyor.

OFİS VE İNSAN

Başarılı Olmak, Başarmak İçin İzlenmesi Gereken 7 Adım

Başarılı Olmak, Başarmak İçin İzlenmesi Gereken 7 Adım

Başarılı olmak, bir şeyleri başarmak hemen herkesin ortak hedefi… Ancak kimileri için başarı kendiliğinden geliyormuşçasına kolayken kimileri için de bir türlü varılamayan yol gibidir.

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

Araştırmalar iş yerinde mutlu olan çalışanların daha üretken ve kalıcı olduklarını gösteriyor. Ancak, özellikle son yıllarda işverenlerin karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri; çalışanların iş yerinde mutlu olmalarını sağlayarak, işten çıkmaların önüne geçmek.

İŞ DÜNYASI

İş Fikri Nasıl Bulunur? -1

İş Fikri Nasıl Bulunur? -1

Girişimcilik zorlu ve dikenli bir yol. Mutlak başarı için; çok iyi bir planlamacı, detaycı bir araştırmacı, cesur bir karar verici, hızlı ve dinamik bir operasyoncu, olumlu-otoriter bir yönetici ve yenilikçi bir düşünür olmak gerekiyor.

HUKUK / MUHASEBE

Spor veya Sosyal Etkinliklere Sponsorluk Katkılarının Muhasebeleştirilmesi

Spor veya Sosyal Etkinliklere Sponsorluk Katkılarının Muhasebeleştirilmesi

Şirketlerin ya da kişilerin konferans, spor, konser gibi etkinliklere maddi destek vermeleri özellikle de son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan bir tanesi.