MİO'yu Bilir misiniz?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
MİO'yu Bilir misiniz?

Mio’yu duymama ihtimaliniz yüksek. Çünkü Mio 10 yıl önce doğan ve daha doğmadan ölen bir deterjan markası idi.

Mio Kayseri’li Hes grubuna ait bir firma idi. Grup çok büyük bir yatırımla modern bir tesis kurmuştu. 2002 yılında ulusal TV kanallarında geniş kapsamlı bir kampanya ile görücüye çıktılar. Birbiri ardı sıra TV ve basında değişik reklamlar yayınladılar. Sonra reklamlar kesildi ve bir daha görünmez oldular. Şu anda Mio’nun sonunu internet haberlerinden okuyoruz.

Milyon dolarlık tesis ve reklam yatırımlarının sonucu bu olmamalıydı. Ancak ne yazık ki başarısız olacakları daha baştan belli idi.

Mio’nun hataları nelerdi?

 • Öncelikle pazarlama tabanlı bir firma olmamaları idi. Eğer pazarlama tabanlı bir firma olsalardı tesis yatırımlarından önce pazar araştırması yaptırır ve pazarı bir yoklarlardı. En fazla otuz bin dolara mal olacak bu araştırma belki de kendilerini milyonlarca dolarlık zarardan kurtaracaktı.
 • Marka yaratmanın teorisi ve pratiğini bilen birilerini şirkete dahil etmemişlerdi. Böyle bir profosyonel muhtemelen olası yanlışlardan firmayı uzak tutardı.
 • İyi bir ürün ile yeterince reklam yapınca başarılı olacaklarına dair yanlış bir kanıya sahiptiler. Halbuki kuvvetli rakiplerin bulunduğu doygun bir pazarda bu iki unsur başarı için yeterli değildir.
 • Ulusal coğrafyada satış noktalarında hakimiyet sağlamadan ulusal reklama çıktılar. Sadece Kayseri ve çevresinde bulunabilen ürünler için Edirne’den Hakkari’ye kadar reklam yaptılar.

Ne yazık ki bu hataları yapan ne ilk firma oldular ne de son. Ben de kendi çalıştığım iki şirkette benzer hatalar yapıldığını gözledim. Genelde bu hatalar sonucu firma batmadıysa yönetimde pazarlamaya bir küskünlük oluşuyor. Bir daha pazarlama yatırımı yapılmıyor.

Oysa ne iş yaparsanız yapın pazarlama başarısı için üç kritik husus vardır. Bu üç konuda ilerleme kaydeden bir firma başarıyı yakalayacaktır.

 • Doğru konumlandırma
  • Rakiplerden farklılaşmak ve tüketiciyi harekete geçirmek için
 • Yeterli bütçe ile iletişim
  • Markaya farkındalık kazandırmak ve bilinirliği geliştirmek için
 • Yüksek dağılım
  • Markayı doğru zamanda tüketici ile buluşturmak için

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
13227 kere okundu

Etiketler: pazarlama

Faruk Şener

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. https://www.idefix.com/Kitap/Guclu-Bayiler-Insa-Etmek/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

faruk@faruksener.com
www.faruksener.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

NOKIA, Lumia'yı Yanlış Konumluyor
Aile Şirketlerinde Yönetim Danışmanlığı
Numune Dağıtımı Yapar mısınız?
MİO'yu Bilir misiniz?
Ziyaretçi Odaklı Fuarcılık Anlayışı Mümkün mü?
10 Ölümcül Pazarlama Günahı
Pazarlama Sorunlarının Çaresi Reklam mı?

DIŞ TİCARET

Dış Ticaret Verilerine Göre Nereye Gidiyoruz?

Dış Ticaret Verilerine Göre Nereye Gidiyoruz?

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2015 yılı Eylül ayında, 2014 yılının aynı ayına göre %14,2 azalarak 11 milyar 659 milyon dolar, ithalat %25,2 azalarak 15 milyar 401 milyon dolar olarak gerçekleşti.

OFİS VE İNSAN

Toplantı Teknikleri

Toplantı Teknikleri

İş hayatında, düşüncelerin en az yanlış anlama ile karşı tarafa aktarılması ve hayata geçirilmesinde, gerçekleştirilen toplantıların rolü büyüktür.

Beden Dilinin Etkin Kullanımı

Beden Dilinin Etkin Kullanımı

Beden dili, sözlü iletişimi daha etkili hale getirmek amacıyla iletişime bedenimizi de katarak kullandığımız sözsüz iletişim biçimine verilen isimdir.

İŞ DÜNYASI

Performans değerlendirme sonucuna işçinin verdiği cevabın savunma sayılamayacağı konusu

Performans değerlendirme sonucuna işçinin verdiği cevabın savunma sayılamayacağı konusu

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, performans değerlendirmesinde başarısız sonuç alan işçinin bu değerlendirmeye ilişkin cevabının savunma olarak kabul edilemeyeceğini dile getirmiştir.

HUKUK / MUHASEBE

TTK'ya göre Ortaklar şirketten para çekemez

TTK'ya göre Ortaklar şirketten para çekemez

Yeni TTK’da, “Pay sahiplerinin şirkete borçlanma yasağı” başlıklı 358’inci maddesinde getirilen düzenlemenin anlamını Nevzat Erdağ açıklıyor.