Girişimcinin 4 Sorununa 4 Çözüm

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
Girişimcinin 4 Sorununa 4 Çözüm

Her başarı muhakkak çaba gerektirir. İş yönetiminde çabalarken birçok kaynak farklı tekniklerle kullanılır, elden geldiğince bilimsel yöntemlerle hesaplar yapılır, gerçekleşen faaliyetlerin planlananlar ile farklarına bakılır, yeni stratejiler geliştirilir, yeni takip dosyaları açılır…

Değişmeyen iki şey: Sürekli çabaladığımız(ki sektörel, yapısal ve boyutsal farklılıklara göre değişkenlik gösterir) ve ne yaparsak yapalım birtakım sorunların meydana geldiği gerçeğidir. Bir yandan da, sorunsuz giden süreçler için de kuşku duyduğumuz noktalar vardır. Çoğu zaman “çalışan, elbet hata yapar” ve “iş olan yerde sorun da olur” gibi söylemlerle de “çaba & sorun” ilişkisine atadan gelen öğrenmeler eklenmiştir. Buradan tek anladığımız sorunsuz olmanın kendi başına bir sorun olduğudur. 

Tüm bu sebeplerden ötürüdür ki, beyaz ışığı* ilk gördüğümüz andan telefonları açmamaya başladığımız noktaya ya da emekli edildiğimiz ve sadece haftadan haftaya one-time raporları ile geçiştirildiğimiz, onursal yönetim kurulu başkanı olduğumuz noktaya kadar büyük ya da küçük, hesaplı ya da hesapsız, beklenen ya da beklenmeyen birçok sorunla karşılaşacağımız tartışılmaz bir diğer gerçek.

Vaka çalışmaları sayesinde, karşılaşılan birbirinden farklı sorunlara ve yapılanlara artık ulaşabiliyoruz ve başımıza gelmeden başkasının tecrübelerinden faydalanabiliyoruz. Gelin; yaptığımız okumalar, kişisel tecrübeler ve tanık olmalar sonucunda biriktirdiğimiz işletme sorunlarını birkaç kategoride toplayalım. Bu şekilde, hepsi olmasa da büyük bir kısmı için; analiz yapabilme ve çözüm üretme şansını yakalayabileceğiz.

Kuruluş Aşaması

Bilmem kaçıncı keredir hatırlatıyorum: Fikrin hayale gelmesinin ardından, en büyük ciddiyet ve en çok emek gerektiren çalışma kısmı pazar araştırmasıdır. Küresel rekabete bağlı olarak müşteri odaklılık, işletmeleri inovasyona itmiş; kökten farklılaşma çabası ya da yenilikçilik ise işletme süreçlerini, yönetimi zor hale getirmiştir. Farklı sektörden birçok firmanın (bu kategoride daha çok start-up düzeyindeki teknoloji firmalarının ya da ilk iş deneyimini ortaya koymaya çalışan girişimcilerin olduğunu söylemek gerekir) kuruluş aşamasında yetersiz ön araştırma yaptığı ve/veya yanlış hazırlıklar içine girdiği görülmektedir.  

Müşterinin istek ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tanımlayamamak, yetersiz istihbarat sonucu rakipleri ve yakın gelecek hamlelerini doğru tahmin edememek, yanlış fizibilite hesapları vb. eksiklikler sonucu başa gelebilecek milyonlarca sorun…

Malumun ilanı şeklinde kabul edilen bu tür sorunlar karşısında çözüm yaratmak hiç de kolay değildir. Finansal açıdan, finansmanı sağlıksız ek işletme sermayesi; yönetim açısından, radikal işgücü devir hareketleri; üretim açısından, telaş içinde gerçekleştirilen Ar-Ge maliyetleri ve boşa giden iletişim planları… Yeni bir devrin başlatılması gibi… Her şey yeni ve pahalı…

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar; tecrübeli ve doğru isimlerle birlikte çalışmak,  günlük ve sürdürülebilir planlama yapmak, pazardan alınan verilerden bilgi çıkarımı yaparken kontrolleri çifte argüman ile sağlamak ve uygun finansmanı sürekli aramak olacaktır. 

Varsayalım ki; pazardan en güncel ve doğru bilgileri aldık, finansman sıkıntımız yok, tecrübeli ve yetenekli bir ekip kurduk ve kaliteli bir çalışma sistemimiz var. Küresel rekabet gereği kökten yenilikçi olma zorunluluğu öngörülemeyen birtakım sorunları da karşımıza çıkarabilir. Çünkü, yeni değer yaratımları için yenilikçi olmak şarttır ve her yeni ürün/hizmet/sistem/teknoloji içerisinde bilinmeyen noktalar barındırır. 

Bu gibi durumlara düşmemek için yapılması gereken ise beklenmeyen ya da öngörülmeyen fırtınalı havalar için biraz daha fazla emniyet işletme sermayesi bulundurmak olacaktır. Öngöremediğiniz bir sorun için proaktif olmanızı kimse bekleyemez ancak bu tür sorunların olabileceğini düşünerek hesaplama yapmak ise tamamen sizin, girişimcilerin sorumluluğundadır. 

İş Modeli ve İş Sistemi

Çok olumlu bir bakış açışıyla, bu noktaları da sorunsuz aştığınızı varsayalım. Üretim sonucu pazara aktif giriş yapıldığında karşılaşılabilecek sorunlar da vardır. Çünkü müşteri tepkisini ya da seçenekler karşısındaki tutumunu görmeden neler olacağını bilemezsiniz. Müşterilerin ürünü yeteri kadar faydalı bulmaması, dağıtım kanallarının yanlış kurgulanması, kötü satış fiyatı belirleme, yetersiz promosyon ve tanıtım çalışmaları, satış sonrasında eksik hizmet sunma, şikayetlere geri dönüşün yavaş ve sıkıntılı olması gibi durumlar yeni bir sorun kategorisini oluştururlar. Kısacası “kurulan iş sisteminin yetersizliği” ve getirdikleri…

Burada yapılması gereken iki şey vardır. Birincisi olası sorunlara hızlı, pratik, kalıcı ve memnun edici çözümler geliştirebilmek için esnek bir yapı kurmaktır. Buradaki esnekliği hem finansal, hem üretim tabanlı hem de pazar odaklı değerlendirmeliyiz. Bahsedilen kıvraklık yine sizin, girişimcilerin işletmecilik ve yönetim anlayışı sayesinde vücut bulacaktır. İkincisi ise aynı yanlışı sadece bir kere yapmak ve tekrarından muhakkak kaçınarak, yönetim fonksiyonlarının tümüne yaygınlaştırmaktır. Bunu yapabilmek adına büyük kurumsal yapılar “Deployment Department”lar kurmuşlardır. (yayılma, yerleştirme bölümleri) Bu bölümdeki kişilerin görevi kurum içinde gerçekleşen bir öğrenmeden tüm kurumun eş zamanlı faydalanmasını sağlamaktır. Bu arada; “yönetim & organizasyon” çalışan akademisyenlere üzerine gidilmesi gereken bir konu, yönetim alanında kariyer yapmak isteyen genç arkadaşlarımıza da yeni bir pozisyon seçeneği olduğunu söyleyelim…

Girişimci İş Süreçlerinde Karar Alma

Bu sefer de fazlaca iyimser düşünerek; bu noktaya kadar sorunsuz geldiğimizi varsayalım. Kimsenin mükemmel olamayacağı gerçeğini de hesaba katarak, artık kaçacak yerimizin olmadığı sorun tipine bir göz atalım. Doğru iş kararlarının alınamaması…

Bazen zor pazar şartları, bazen zaman darlığı bazen de yetersiz yönetici profili nedeniyle, doğru kurulan iş modellerinde bile yanlış karar almalar yapılabilir. Şahsen, ülkemiz Kobi’ lerini düşündüğümüzde en çok rastlanan sorunların başında yer aldığını görüyorum. Gerek yanlış zamanda verilen büyüme kararları gerek şahsi tutumların profesyonel organlara yansıtılması gerek aile yapısından kurtulmama gerekse de tedarikçi ve müşteri seçimlerindeki yanlışlar ve getirdikleri bu sorun kategorisinin yıldızlı oyuncularındadır. 

Her sektörün ve işletmenin farklı dinamikleri mevcuttur. Kabul…
Ancak burada yapılması gereken, küresel evrime & gelecekteki karşılıklı etkilenmelere inanmak ve karar alma noktalarında olabildiğince sezgisel düşünce sisteminden çıkarak bilimsel hesaplamalara ve matematiksel modellere güvenmektir. Eğitimim esnasında “Karar Destek Sistemleri” ve “Endüstriyel Sistemlerde Karar Analizi” adlı kocaman kredili iki ders aldığımı dahi hatırlıyorum (gerçek faydasını kariyerimin bu kısmında anlayabildiğim). 

Görüldüğü üzere; yine girişimcinin yenilikçi, planlamacı, fırsatçı, hesaplamacı, müşteri odaklı ve lider kişiliklerine dokunduk. 

Uzatmadan, kapanış hissemizi paylaşalım: Sorunlardan kaçış yok. Önemli olan sorunlara hazırlıklı olmak, karşılaşıldığında ise iyi analiz ederek hızlı ve maliyetsiz çözümler üretmek olacaktır. Girişimci aynı zamanda bunu yapabilen, çözüm üretebilen kişidir. 

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
13004 kere okundu

Etiketler: girişimcilik kuruluş karar öngörü modeli

Tuğberk Seçkin

1982 Amasya doğumlu olan Tuğberk Seçkin, lisans eğitimini 2005 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği programı ile tamamlamıştır. Eğitiminin ardından profesyonel kariyerine başlamış, İzmir ve Manisa illerindeki çeşitli firmalarda sırasıyla “Üretim Planlama ve Lojistik” ile “Stratejik Planlama” servislerinde orta düzey yöneticilik pozisyonlarında görev almıştır.
2008 yılında İstanbul’ a gelerek özel bir danışmanlık firmasında Girişimcilik Projeleri Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmiştir. Bu görevi süresince; toplamda 38 ayrı ilde KOBİ’ ler için yönetim danışmanlığı yapmış, birçok yerel ve ulusal çapta girişimcilik projeleri yönetmiş, girişimcilik eğitimleri vermiş, bireysel girişimci adaylarına iş planı ve fizibilite danışmanlığı yapmıştır. Ayrıca bir uluslararası konferansta bildiri yayınlamış; Hatay, Tekirdağ, Bartın, Eskişehir, Bayburt, Trabzon ve Denizli illerinde Yerel Kalkınma ve İşgücü Piyasası Analizi Çalışması;Kütahya ve İstanbul’ da Kadın İşletme Geliştirme Merkezi Projesi; 17 ilde Genç Girişimcilik Projesi, 2 adet Franchising Deployment Projesi ve AVEA ile “Memleketim Anadolu İşim Teknoloji” TeknoGirişimci projesi yönetmiş; AVEA ve TOG ile 10 ilde düzenlenen “Hayatımın Fikri” projesinde eğitmen ve danışmanlık yapmış, “İşsizliğe Çözüm Girişimcilik: İstanbul ili İşsizlerin Girişimcilik Potansiyellerinin Analizi” konulu projede yer almıştır. Kariyeri boyunca sektörel çalışmalar dahil toplam 9 kitap yazmış ve 2011 yılında “Best European Study Award” ödülünü almıştır.

2012 yılında ise “danışmanlığın yeni versiyonu” olarak nitelendirdiği Çizgi Dışı Girişim’i Eskişehir Anadolu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ nde  kurmuş ve geçmişten beri inandığı ve üzerine çalıştığı “Çocuk Girişimciliği”ni gerçekleştirmek için çalışmalarına başlamıştır. Halen burada; hem girişimcilik ekosisteminde yer alan paydaş gruplarının ve girişimcilik ikliminin gelişimine destek olacak projeleri yürütmeye hem de KOBİ’ lere eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

Bunların yanında "Girişimcilik İklimi" dergisi yazı işleri müdürlüğü görevini de halen yürütmektedir.

tugberk.seckin@cizgidisigirisim.com.tr
www.cizgidisigirisim.com.tr

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

İş Fikri Nasıl Bulunur? -2
Girişimci Kötü Giden İşletmesini Nasıl Kapatacak? Onu Neler Bekliyor?
Ataleti Yenmek mi, Nasıl?
Girişimcilik Eğitim Programı
Pazar Araştırması 1: Müşteriler
Girişimcinin Devlete karşı sorumlulukları ne zaman bitiyor?
Girişimcilik Hayal Kurmakla Başlar, Ya Yapılabilirlik?
Girişimci Muhasebeci mi Olmalı? Muhasebede Neleri Bilmeli?
Girişimcinin Vergi Ödevleri Nelerdir?
Girişimciliği Doğru Anlamak
Girişim Sermayesi Nedir? (Risk Sermayesi)
En Yapılabiliri Bulmak
Girişimcilik, İnovasyon ve Yenilik Gelişmişliğin Göstergesidir
Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Yönelik Fırsat ve İpuçları
Pazar Araştırması 2: Rekabet Analizi

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

KOBI Teşvik Belgesi

KOBI Teşvik Belgesi

KOBİ kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler ile Avrupa Birliği normlarına ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak desteklenmelerini, uluslararası düzeyde rekabet edebilmelerini teminen üretim, kalite ve standartlarını artırmalarını, istihdam yaratmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

OFİS VE İNSAN

Ayaküstü Sohbet Etme Sanatı

Ayaküstü Sohbet Etme Sanatı

İş hayatında bazen bir toplantı öncesinde, bazen de asansörde ya da koridorda karşılaştığımız insanlarla yapabileceğiniz küçük sohbetler size hiç beklemediğiniz değerler kazandırabilir.

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

Araştırmalar iş yerinde mutlu olan çalışanların daha üretken ve kalıcı olduklarını gösteriyor. Ancak, özellikle son yıllarda işverenlerin karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri; çalışanların iş yerinde mutlu olmalarını sağlayarak, işten çıkmaların önüne geçmek.

HUKUK / MUHASEBE

Türk Ticaret Kanununda tutulacak Resmi Defterler ve saklama süreleri

Türk Ticaret Kanununda tutulacak Resmi Defterler ve saklama süreleri

Ticari defterlerin uygun tutulmaması, cezaî yönden bu Kanuna ve ilgili diğer kanun hükümlerine göre sonuçlar doğuracaktır.