Geleneksel bayilik sistemlerinde perakendeci bayi ne bekler?

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Kobitek Takip Servisi
Geleneksel bayilik sistemlerinde perakendeci bayi ne bekler?

Bir satıcının ve firmanın çalıştığı kanalın özelliklerini, beklentilerini, ihtiyaçlarını bilmesi gerekir. Geleneksel bayilik sistemlerinde yer alan perakendeci bayilerini özellikleri ve beklentileri şunlardır.

  • Karlı Ürün
  • Tüketici tarafından talep gören, satışı hızlı olan ürün (rafta koşan ürün)
  • Ürün Çeşitliliği
  • İstikrarlı ticari şartlar (adamına göre oynamamak)
  • Adil ticaret ilkeleri (eşit ticarette eşit koşullar)
  • Satış Desteği
  • Arıza çıkarmayan, kaliteli ürün
  • Kuvvetli Satış Sonrası Hizmetler
  • Ana firmanın stok tutma kabiliyeti
  • Şikayet ve taleplerine ilgi

Perakendeci bayiler, para kazandıran, firmasının arkasında durduğu, kendisini müşterileri karşısında zor duruma düşürmeyecek ürünleri satan firmalarla çalışmak isterler. Firmanın güvenilirliği, istikrarlı çalışması da tercih nedenidir.

Kobitek'e ücretsiz üye olun

514 kere okundu


Etiketler:

Faruk Şener, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 

25 yıldır satış ve pazarlama alanında çalışan Faruk Şener Aygaz, BP Gaz, Turkuaz Petrol ve Belgin Madeni Yağlar'da farklı pozisyonlarda görev almıştır.

Son olarak danışman olarak başladığı “Hekagro Fertilizers” firmasının “”Pazarlama ve Satış Direktörlüğü” görevini (2017-2019)  üstlenmiştir. 

2012 yılından beri aktif olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. KOBİ’lere büyüme odaklı pazarlama danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Hizmetlerinde firmaların rekabetçi stratejilerinin ve sürdürülebilir büyüme potansiyelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Aralarında büyük ölçekli kuruluşların da bulunduğu yirmi firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Danışmanlık hizmeti verdiği DİA Yazılım, AO Smith firmalarının bayilik sistemlerini sıfırdan kurarak bayi sayısı ve satışlarının artmasında rol oynamıştır. Filli Boya’nın bayilik sisteminin dönüşümü için proje hazırlamıştır. Son olarak Hekagro Fertilizers firmasında büyüme stratejisini geliştirmiş ve belli bir süre yönetimini üstlenmiştir. Yaptığı çalışmalar ile bayi sayısının artışına, bayi başına ortalama satışın ve toplam satışın büyümesine katkıda bulunmuştur. Yeni bir bayilik programı ile yüksek satış hacmine sahip bayilerin oluşmasını sağlamıştır.

Markam’ın proje bazlı danışmanları arasında olan Faruk Şener, Markam bünyesinde ,May Tohum ve yerli bir gıda perakende markası (DOYADO) için Güven Borça ile çalışmıştır.

Marka Danışmanları Derneği (Marka Konseyi) üyesidir. 

Bayi Yönetimi konusunda yayımlanmış bir kitabı (Güçlü Bayiler İnşaa Etmek) vardır. 

“Markanı Ateşle” (Mediacat Yayınları) ve “İtirazım Var” (Hümanist Yayınları) isimli kitaplara birer bölüm yazarak katkıda bulunmuştur. 

BÜYÜTEÇ
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz