Doğum İznindeki İşçi İçin İzin Süresince Sigorta Primi Ödenmesi Gerekir mi?

Bu yazıyı paylaş
X It! LinkedIn Facebook
Doğum İznindeki İşçi İçin İzin Süresince Sigorta Primi Ödenmesi Gerekir mi?

Doğum izni, çalışan kadınların doğum öncesi ve sonrası dönemlerde işyerlerinden izinli sayılmaları ve bu süre zarfında çeşitli haklardan yararlanmalarını sağlayan bir uygulamadır. Bu makalede, doğum iznindeki işçi için sigorta primi ödenip ödenmeyeceği ve ilgili yasal düzenlemeler ele alınacaktır.

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 74. maddesi gereğince, kadın işçilerin doğum öncesi ve doğum sonrası toplamda 16 haftalık (ikiz gebeliklerde 18 hafta) bir izin süresidir. Bu izin süresi boyunca işçinin iş akdi askıda kalır ve işçiye ücret ödenmez. Ancak bu süre zarfında işçiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından doğum yardımı ödenir.

Doğum İzni Süresince Sigorta Primi Ödenmesi

Doğum izni süresince sigorta primi ödenip ödenmeyeceği konusu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 82. maddesi ile düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, doğum izni süresince işveren tarafından işçiye ücret ödenmediği için, bu süre zarfında işverenin işçi adına sigorta primi ödemesi gerekmez.

İlgili Kanun Maddesi:

5510 sayılı Kanun'un 82. maddesi:

"Sigortalıların, Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalılardan, ücretsiz izin, istirahat, gözaltı, tutukluluk, grev, lokavt ve disiplin cezası gibi hallerde çalışmadıkları ve prime esas kazanç elde edemedikleri sürelerde, işverenleri tarafından kısa vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası primleri ödenmez."

Bu maddeye göre, doğum izni süresince işçiye ücret ödenmediği ve prime esas kazanç elde edilmediği için, işverenin bu süre zarfında sigorta primi ödemesi gerekmez.

Doğum İzni Süresince İşçinin Hakları

Doğum izni süresince işçinin bazı hakları bulunmaktadır. Bu haklar şunlardır:

  • Doğum Yardımı: SGK, doğum izni süresince işçiye geçici iş göremezlik ödeneği öder. Bu ödenek, doğumdan önceki son 3 ayın brüt kazancının üçte ikisi oranındadır.
  • İş Güvencesi: Doğum izni süresince işçinin iş akdi askıda kalır ve işçi bu süre zarfında işten çıkarılamaz.
  • Ücretsiz İzin: Doğum izninin bitiminden itibaren işçi, talep etmesi halinde 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir. Bu süre boyunca da işverenin sigorta primi ödeme yükümlülüğü yoktur.

Sonuç

Doğum iznindeki işçi için izin süresince sigorta primi ödenmesi gerekmez. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 82. maddesi gereğince, bu süre zarfında işverenin işçiye ücret ödemediği için sigorta primi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak işçi, doğum izni süresince SGK tarafından sağlanan doğum yardımı ve diğer haklardan yararlanabilir.

ücretsiz üye olun

184277 kere okundu


Etiketler:

ARAŞTIRMA
FINANS
İŞ DÜNYASI
DIŞ TİCARET
PATRONA TAVSİYELER
ÜRETİM, KALİTE, TEDARİK
E-TİCARET
BÜYÜTEÇ
PAZARLAMA
İNSAN KAYNAKLARI
Kobitek Logo

KOBİTEK - KOBİLERİN İŞ PORTALI
© 2001-2024

Facebook LinkedIn

KOBITEK.COM, bir TEKNOART Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi projesidir.

2001 yılından beri KOBİlere ücretsiz bilgi kaynağı olma hedefi ile, alanında uzman yazarlar tarafından sunulan özgün bir iceriğe sahiptir.

Tüm yazıların telif hakları KOBITEK.COM'a aittir. Alıntı yapılabilir, referans verilebilir, ancak yazarın kişisel bloğu dışında başka yerde yayınlanamaz