Yönetim Felsefesi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bugün Clarence Francis’in aşağıdaki sözüne rastladım bir yerde.

Bir insanın zamanının satın alabilirsiniz, fiziksel olarak belli bir zamanda ve belli bir yerde olmasını sağlayabilirsiniz ve hatta belirli bir zaman dilimi içerisinde ölçülebilir sayıda kas hareketi yapmasını sağlayabilirsiniz. Ama onun coşkusunu, sorumluluk almasını, sadakatini, kalben – zihnen ve ruhen bağlılığını satın alamazsınız. Bunları kazanmanız gerek.

Clarence Francis, son yıllarda unutulan, Taylor zamanı (Bilimsel Yönetim) yöneticilerinden ve yönetim yazarlarından biridir.

Yukarıdaki sözü bugün üzerinde durduğumuz, İK’cıların sürekli yazdığı birçok konuyu özetliyor.

Lider olamayan yöneticilerin, patronların en anlayamadıkları şeyi özetliyor.

Lider olamayan birçok “lider” her şeyi verdikleri maaş ile çözebilecekleri sanıp daha ötesini kavrayamıyorlar, onun yerine ceza, baskı, bağırtı çağrı, çoban köpekleri ile her şeyi “çözüyorlar”.

Ama insan kazanamıyorlar, başarısız oluyorlar ve bunların da “mağduru” oluyorlar. Aslında gerçek bir lider olabilmek için insan olabilmek gerek.

Şu sıralar Bodrum'dayım, buradaki turizmcilerin yıllardır şikayeti vardır personelden, “mevsim ortasında 100 lira için sattı beni”. Peki sen ona başka ne verdin ki, sadece bir ölçüm değeri, karşılığında ne beklemelisin? O ölçüm değeri ile seni satmasını doğal olarak karşılamak gerek.

309 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Ticaret Fuarları

Ticaret Fuarları

İster ulusal, ister uluslararası olsun, ticaret fuarlarının günümüzde pazarlamanın en önemli araç ve işlevlerinden biri olduğu bilinmektedir.

OFİS VE İNSAN

Kağıtsız ofise geçiş: Elektronik Doküman Yönetimi

Kağıtsız ofise geçiş: Elektronik Doküman Yönetimi

Ofis içi iş akışının en önemli unsurlarından biri, yaratılan ya da elde edilen belge ve dokümanlardır. Bir bakıma faaliyetlerinizin somut göstergesi, iş akışı hacminizin, hızının ve çeşitliliğinin birer delilidir bunlar.

Ofiste Ergonomi

Ofiste Ergonomi

Günümüzde ergonomi kavramı yapılan iş ve insanın çalışma gücünün maximum düzeyde dengelenmesi ve bir yandan çalışanın sağlığını korurken, bir yandan da verimliliğin artmasını da içermektedir.

İŞ DÜNYASI

PARETO Prensibi ve Referans Mallar

PARETO Prensibi ve Referans Mallar

Bir çok formülün sonucunu ve rakamları değerlendirirken bize yardımcı olacak çok önemli iki kavramı, PARETO Prensibini ve Referans Malları hatırlamakta yarar var.

HUKUK / MUHASEBE

E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

Belli ciroların üzerindeki, ya da belirlenen sektörlerdeki firmalar faturalarını elektronik ortamda düzenlemek ve kabul etmek zorundadır