Yönetim Felsefesi

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bugün Clarence Francis’in aşağıdaki sözüne rastladım bir yerde.

Bir insanın zamanının satın alabilirsiniz, fiziksel olarak belli bir zamanda ve belli bir yerde olmasını sağlayabilirsiniz ve hatta belirli bir zaman dilimi içerisinde ölçülebilir sayıda kas hareketi yapmasını sağlayabilirsiniz. Ama onun coşkusunu, sorumluluk almasını, sadakatini, kalben – zihnen ve ruhen bağlılığını satın alamazsınız. Bunları kazanmanız gerek.

Clarence Francis, son yıllarda unutulan, Taylor zamanı (Bilimsel Yönetim) yöneticilerinden ve yönetim yazarlarından biridir.

Yukarıdaki sözü bugün üzerinde durduğumuz, İK’cıların sürekli yazdığı birçok konuyu özetliyor.

Lider olamayan yöneticilerin, patronların en anlayamadıkları şeyi özetliyor.

Lider olamayan birçok “lider” her şeyi verdikleri maaş ile çözebilecekleri sanıp daha ötesini kavrayamıyorlar, onun yerine ceza, baskı, bağırtı çağrı, çoban köpekleri ile her şeyi “çözüyorlar”.

Ama insan kazanamıyorlar, başarısız oluyorlar ve bunların da “mağduru” oluyorlar. Aslında gerçek bir lider olabilmek için insan olabilmek gerek.

Şu sıralar Bodrum'dayım, buradaki turizmcilerin yıllardır şikayeti vardır personelden, “mevsim ortasında 100 lira için sattı beni”. Peki sen ona başka ne verdin ki, sadece bir ölçüm değeri, karşılığında ne beklemelisin? O ölçüm değeri ile seni satmasını doğal olarak karşılamak gerek.

65 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (No: 2012/1) yayınlandı.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (No: 2012/1) yayınlandı.

10 Ocak 2012 tarihli ve 28169 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Tebliğ ile ;

OFİS VE İNSAN

Etkili Dinleme Teknikleri

Etkili Dinleme Teknikleri

Dinleme konuşmanın algılanma boyutunu oluşturmaktadır. Bireyin söylenenleri algılayıp anlamlandırmasıdır. Birey, okul öncesine ait bütün bilgi, duygu ve düşünce evrenini dinleme yoluyla oluşturur.

İş Hayatında Pozitif Düşünce

İş Hayatında Pozitif Düşünce

Şimdiye kadar "pozitif düşünce" ve "polyannacılık" (her şeyin iyi tarafını görmek) üzerine bir çok söz söylendi, birçok makale ve kitap yazıldı. Peki pozitif düşünce nedir ve iş hayatında çalışanlara ne gibi yararlar sağlar?

İŞ DÜNYASI

Türkiye Turizminin Gelecek 10 Yıldaki Yönü

Türkiye Turizminin Gelecek 10 Yıldaki Yönü

Gelecek planlarını, Avrupa Birliği’ni esas alarak yapanlar kaybeder. Şöyle de ifade edilebilir; gelecek planlarında Doğu’yu temel alanlar kazanır.

HUKUK / MUHASEBE

İş Kanununda Çalışma Süreleri

İş Kanununda Çalışma Süreleri

Şirketlerin personelleri ile en sık rastlalanan ihtilafları çalışma süreleri ve ücretlendirme ile ilgili konulardır. Nevzat Erdağ, İş Kanununda çalışma süreleri ile ilgili düzenlemeleri inceledi.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi