YASAD üyelerinden ARI Teknokent çıkartması

Bu haberi paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi
YASAD üyelerinden ARI Teknokent çıkartması

Türkiye’deki Yazılım ve Bilgi Teknolojileri sektörünü temsil eden en köklü derneklerden biri olan Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), yerel yazılım pazarını büyüterek bu alandaki ihracatı ve istihdam kapasitesini artırmak amacıyla, 26 Mart’ta İTÜ Maslak yerleşkesindeki ARI Teknokent’te bir toplantı düzenledi.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD); Türkiye’deki devlet kurumları, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, teknokent yönetimleri, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odalarının yanı sıra sanayi sektöründeki tüm kuruluşlar ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren organizasyonlar arasında bir iletişim ve koordinasyon merkezi olmayı amaçlıyor. AR-GE ve Bilgi Teknolojileri temelinde yer alan sektörel problemleri çözerek, bu alandaki uygulamaların toplumsal hayatın gündelik akışı içerisinde kullanımlarını artırmayı hedefleyen YASAD, 26 Mart’ta İTÜ Maslak yerleşkesinde bulunan ARI Teknokent’te bir toplantı düzenledi.

ARI2 Konferans Salonu’nda yapılan etkinlikte İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, ARI Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker, YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş ve YASAD Yönetim Kurulu üyeleri konuşmacı olarak yer aldı. Önümüzdeki dönemde, kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla, yerli yazılım sektörü ile platformlarına pozitif ayrımcılık sağlayacak teşviklerin geliştirilmesine öncülük etmeyi amaçlayan YASAD tarafından düzenlenen konferansa, ARI Teknokent’te faaliyet gösteren yazılım firmalarının çalışanları, yöneticileri ve genel müdürleri katıldı.

Yerli Yazılıma Pozitif Ayrımcılık

YASAD; kamu, STK, akademi, ticaret-sanayi odaları, organize sanayi bölgeleri ve tüm sanayi ya da hizmet sektörlerinde devlet desteğiyle bilinçlendirme faaliyetleri yürütüyor. Ayrıca, yerli yazılım ve uygulamalar ile Yazılım ve Bilgi Teknolojileri araç ve platformlarını özendirmeyi hedefliyor. Yazılım platformları üreten yerel firmaların, teknoloji bölgeleri muafiyetinden daha kolay yararlanabilmeleri için girişimlerde bulunmayı amaçlıyor.

AR-GE Uygulamalarının İyileştirilmesi

Sahip olduğu temsil gücü sayesinde YASAD, teknopark ortamlarında yürütülen AR-GE çalışmalarının bir sonucu olarak farklı sektörlerde yazılım ürün ve hizmetleri yaratan üyelerinin güncel uygulama problemlerinin çözülebilmesi için, çözüme dönük en etkili diyalogların ve çalışmaların yürütülebileceği bir organizasyon yapısına sahip.

Hedeflenen Projeler

YASAD, Yazılım ve Bilgi Teknolojileri sektöründe ihtiyaç duyulan yenilikçi teknolojileri geliştiren öğrenci, yeni mezun, yeni kurulmuş girişimci yüksek teknoloji firmaları veya ekipleri ile girişimci üyelerini, birlikte çalıştığı yatırım fonlarıyla bir araya getiriyor. Bu proje ile YASAD bünyesinde teknoloji temelli girişimciliği destekleyen bir platform oluşturulması planlanıyor.

YASAD, ülkemizin eğitim, sağlık, ulaştırma, iletişim, güvenlik, savunma, finans, kamu ve üretim alanlarında ihtiyaç duyulan stratejik ve büyük ölçekli dönüşüm projelerinin başarıya ulaşabilmesi için çalışıyor. Üyelerinin gömülü sistemler, mobil sistemler, yazılım geliştirme platformları, büyük ölçekli iş uygulamaları, büyük hacimli veri analizi, planlama ve optimizasyon gibi ileri seviyedeki uzmanlıklarını ve birikimlerini devlet kurumlarının istifadesine sunma isteği taşıyor.

Dernek, bu faaliyetlere etkin bir şekilde katılarak sektörel veya AR-GE temelli problemlerin çözümünü hedefleyen ve teknokent ortamlarında faaliyet gösteren tüm yazılım firmalarını organizasyonel yapısı içerisinde bir araya gelmeye davet ediyor.

Etiketler: yazılım bilişim YASAD

Diğer Haberler

Akıllı ödemeler, ulaşım deneyimimizi değiştirecek
İnsan Faktörü Her zaman İlk Sırada!
SabancıDx'in dijital satın alma platformu Pratis yurt dışına ihraç edildi
Kobilere ve Çalışanlarına Özel Psikolog ve Diyetisyen Hizmeti
Türkiye‘de suistimalin firmalara faturası 40 milyar dolar
İnternetten kartlı ödemeler 1 milyar TL'ye ulaşarak rekor kırdı
Dünyanın En Yetenekli Ülkeleri Hangileri
2018 yılında istihdam canlanabilir
Expertera Zen ve Koçfinans’tan KOBİ’lere uzmanlık kredisi desteği
MediaClick Ekim Ayında 15 Ödül Birden Aldı
Lisansüstü Tez Nasıl Yazılır?
Kobiler E-Posta Pazarlama Sayesinde İşlerini Nasıl Büyütebilir?
OfisPaneli ile KOBİ’ler Avantajlı Tedarik Anlaşmalarına Kolayca Ulaşıyor
Esnek işgücü modeli kadın uzmanlar arasında yaygınlaşıyor
Dr. Milo Jones ile GBA Ready Set Startup gerçekleşti

DIŞ TİCARET

Dış Ticaret Verilerine Göre Nereye Gidiyoruz?

Dış Ticaret Verilerine Göre Nereye Gidiyoruz?

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2015 yılı Eylül ayında, 2014 yılının aynı ayına göre %14,2 azalarak 11 milyar 659 milyon dolar, ithalat %25,2 azalarak 15 milyar 401 milyon dolar olarak gerçekleşti.

OFİS VE İNSAN

Ofiste Ergonomi

Ofiste Ergonomi

Günümüzde ergonomi kavramı yapılan iş ve insanın çalışma gücünün maximum düzeyde dengelenmesi ve bir yandan çalışanın sağlığını korurken, bir yandan da verimliliğin artmasını da içermektedir.

Ofis aydınlatması nasıl olmalıdır?

Ofis aydınlatması nasıl olmalıdır?

Ofislerde, aydınlatma ihtiyacı, mekanda yapılan işin gerekliliğine göre farklılık gösterir. İhtiyacımız olan aydınlatma, iki yol ile sağlanır: doğal ışık ve yapay ışık. Yeşil binaların arttığı ve enerji tasarrufunun çok önemli olduğu günümüzde doğal aydınlatmanın önemi büyüktür.

İŞ DÜNYASI

İş Dünyasında Doğru Şeyi Yapmanın Yanlış Yeri ve Zamanı

İş Dünyasında Doğru Şeyi Yapmanın Yanlış Yeri ve Zamanı

Doğru söylenmiş bir söz olarak, yazı başlığının; dikkatinizi çektiğini umuyorum. Tabi ki yalnızca iş dünyasında değil; öncelikle doğru kişi olarak, tüm hayatımız boyunca hepimizin kendimize göre “doğruları” olduğundan ve yaşantımızdaki gelişmelerle ilgili, daima bu “doğruların” peşinde koştuğumuzdan dolayı, bundan da daha doğal bir şey olamaz.

HUKUK / MUHASEBE

Aile Anayasası ile Hem Şirketinizi Hem Ailenizi Koruyun

Aile Anayasası ile Hem Şirketinizi Hem Ailenizi Koruyun

Aile Anayasası sözünü hiç duymadı iseniz bunun eşler arasındaki mal paylaşımını belirleyen kurallar bütünü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi