Türkiye'nin en tanınmış portallarından birini kurdular: Anneysen.com

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook
Kobitek Takip Servisi
Türkiye'nin en tanınmış portallarından birini kurdular: Anneysen.com

Kendi annelik deneyimlerini işe dönüştürmek amacıyla bir araya geldiler. Türkiye'nin en tanınmış dar ilgi grubu portallarından birini kurdular ve büyüttüler.

Kısaca kendinizden bahsedermisiniz?

Aylin Çakır: 1997’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerime Eczacıbaşı-Georgia Pacific ortaklığı olan İpek Kağıt’ta Pazarlama Bölümünde başladım. Çeşitli pozisyonlarda Marka Yönetimi konusunda çalıştım. Selpak-Solo gibi markaların yönetiminde görev yaptım. Pınar ile üniversitede hem yurtta oda arkadaşıydık hem de aynı bölümde okuduk.

Pınar Şimşek: Ben de Aylin gibi 1997’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyet sonrası Japonya’ya giderek International University of Japan’de MBA yaptım ve tezimi internet bazlı iş modelleri üzerine yazdım. O yıllarda henüz Türkiye’de çok çok sınırlı olan internette iş yapma üzerine Japonya’da araştırma yapabilmenin bana büyük katkısı oldu. Türkiye’ye döndükten sonra 10 yıl eğitim sektöründe çeşitli alanlarında çalıştım.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Aylin Çakır: İpek Kağıt’tan kendi işimi kurmak hedefini gerçekleştirmek için ayrıldım. Pınar ile bir araya gelerek, annelik deneyimimiz ile girişimcilik hedefimizi birleştirmeye ve bir iş kurmaya karar verdik. anneysen.com üzerinde çalışmaya 2009 yılının Mart ayında başladık. anneysen.com’un kuruluş sürecinde 9 ay boyunca çalıştık, planladık, tarzına, vizyonuna, hedeflerine karar verdik. Site yapısının belirlenmesinde ailelerimizden ve anne olan arkadaşlarımızın görüşlerinden çok yararlandık.

Pınar Şimşek: Bizim iş fikrimiz günlük hayatımızdan ortaya çıktı. İkimizin de iki çocuğu var. Kendimizden ve etrafımızdaki anneler ile iletişimimizden gözlemledik ki anneler bir araya geldiklerinde, tanışmıyor bile olsalar, annelik ve çocuklar ile ilgili saatlerce konuşabiliyorlar. Anneliğin her açıdan çok zor, annelerin ise paylaşıma en çok ihtiyaç duyan insanlar olmasından yola çıkarak anneysen.com’u kurduk. Amacımız, annelerin yardıma ve desteğe ihtiyaç duyduğu anlarda, bu desteği diğer annelerden ve alanında uzman kişilerden almasını sağlamak.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Pınar Şimşek: Annelerin pek çok ihtiyacına cevap veriyoruz. Annelere sor, uzmanlara sor gibi bölümlerimiz var. Anneler ve anne adayları merak ettiklerini diğer annelere ya da uzmanlara sorabiliyor. Uzmanlarımız annelerin sağlık,çocuk bakımı, psikoloji, eğitim konularında sorularına bire bir cevaplar veriyorlar.

Aylin Çakır: Ayrıca anneysen.com’da anneler uzman makalelerini okuyabilir, anketlere katılabilir, anneysen bloglarını da takip edeblirler. Bloglarımızda anne blog yazarları kendi bilgi ve tecrübelerini paylaşıyorlar, annelik, yaşam, kariyer ve lezzet kategorilerinde yazılar hazırlıyorlar.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Pınar Şimşek: Bir iş kurmanın getirdiği maddi ve manevi zorluklarla karşılaştık. Ancak kendi inancımızla devam ettik. Bir karar verdikten sonra aksaklıklardan, engellerden etkilenmeden devamlı çalışmak çok önemli.

Aylin Çakır: anneysen.com’un kuruluşundan bugüne kadar kendi zamanımızı ve birikimlerimizi kullandık. Girişimcilik oldukça zor. Azim, motivasyonunu kaybetmemek çok önemli. Ortak olmanın faydası da zor durumlarda birbirine destek olabilmek.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Pınar Şimşek: Erkeklerin egemen olduğu bilişim ve internet sektöründe iki girişimci kadın olmak önemli bir zorluktu, ancak bu aynı zamanda bizim için bir gurur kaynağı.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Pınar Şimşek: Bizim hayalimiz annelik ile ilgili tüm paylaşımları www.anneysen.com a taşımak. Üye sayımız ve üyeler arası destek ve paylaşımlar her geçen gün hızla artıyor. Sitede danışmanlık veren 80 uzman, diyet, sağlık, hukuk, çocuk yemekleri, psikoloji, eğitim vb alanlarda annelerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bu ilginin sebebinin anneysen.com’un annelerin ihtiyaçlarına doğru cevap vermesi olduğunu düşünüyoruz. Anneysen.com’da annelerin isteklerini ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak sürekli olarak geliştirme çalışmaları içinde olacağız.

Kendi işini yapmak isteyen bayanlara neler tavsiye edersiniz?

Pınar Şimşek: Kendi işini yapmak en başta yapılacak işi doğru belirlemekle başlıyor. Yapılacak iş pazarın hangi ihtiyaçlarını karşılayacak, neler sunacak bunlara karar vermek önemli. Pazarın mevcut yapısının incelenmesi ise ikinci aşama. Mevcut pazardaki oyuncular, rekabet ve fırsatlar yeni kurulacak işin şekillenmesinde yol gösterecektir. Kendi işini yapmak her ne kadar ofis çalışanı olmaya göre daha “rahat” görünse de aslında çok daha yoğun bir tempo gerektiriyor. Kadınların iş hayatında yer almalarının hem kişisel gelişim anlamında hem de kariyerleri açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Başarısızlıktan “korkmadan” başlamalarını tavsiye ediyorum.

Aylin Çakır: Her türlü işte olduğu gibi networkler girişimciler için çok önemli. Kurulacak networkler hem fikir alışverişi açısından hem de yapılabilecek işbirlikleri açısından girişimciler için faydalı oluyor. Kendi işini yapan kadınlara önerim işleri ile ilgili çeşitli networklerde yer alarak hem destek almaları hem de destek olmaları.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bize pinarsimsek@anneysen.com ve aylincakir@anneysen.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun
10471 kere okundu

Etiketler: girişimcilik

Murat Erdör

Lise eğitimini TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1999 yılında mezun olan Murat Erdör, Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi” üzerine master yaptı. 

Finans, hizmet ve enerji sektörlerinde yerli ve yabancı birçok şirkette çalıştıktan sonra uzun süre dijital pazarlama ve otomasyon konusunda dünyanın sayılı markalarından birisi olan Emarsys’de Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürüttü. 

Emarsys’deki başarılarının ardından Türkiye’nin lider pazarlama platformu Euromessage Türkiye Genel Müdürü olarak çalışan Erdör, 20 senelik kurumsal hayata ara verip kendi firmasını kurdu. 

Kariyerine dijital dönüşüm danışmanı olarak devam eden Erdör aynı zamanda “Bilgi Paylaştıkça Güzel” temalı web sayfasıyla farklı konularda sektöre katkıda bulunuyor.

bilgi@muraterdor.com
www.muraterdor.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: İlayda Babacan
Yenilikçi ve cesur bir adım attılar: Sihirli Dokunuşlar
Ahşap Oyuncaklar ile mutluluk ihraç ediyor: Ayşe Ünlü
Ortaokulda karar verdiği işi kurdu: Konferans Çevirmeni Ceren Akıncı
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: Muazzez Bodur
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: bilgesibel.com
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: Aslıhan Özenç
Türkiye'nin en tanınmış portallarından birini kurdular: Anneysen.com
Kadın Girişimcilerin Başarı Hikayeleri: Nur Beğen
Türkiye'nin en etkili kadınlarından biri: Zuhal Mansfield
Japon Çiçek Düzenleme Sanatı İkebana öğretmeni Türkan Füsun Güleç
Yurt dışı eğitim sektörünün öncülerinden biri: Sevil Kassem
Anadolu motiflerini takılara taşıdı: Meri Taksi
Online Takı satışı alanında öncü bir girişimci: Burcu Özdemir
Uzman olduğu sektörde gördüğü eksikliğin üzerine işini kurdu; Aydınlatma Mimarı Ayşe Özkiper

DIŞ TİCARET

İhracat, Firmalar için Önemli ve Stratejik Bir Karardır

İhracat, Firmalar için Önemli ve Stratejik Bir Karardır

2016 yılı Ocak ayı itibarı ile Türkiye’de yaklaşık 63 bin firma ihracat yapmaktadır. İhracat yapmak, bir ülkenin ve firmalarının büyümesi ve rekabet gücünü artırması bakımından önemlidir.

OFİS VE İNSAN

Teknolojik değişim ve yeni ofis düzeni

Teknolojik değişim ve yeni ofis düzeni

Teknolojik değişim ve gelişimin, iş yaşamının mekansal (ve yaşamsal) alanı olan ofis düzeni ve ortamını yenilediğinden bahsetmiştik. Bu yenilenme, iş ortamının daha işlevsel kullanımını ve insana uyumunu (ergonomi) ön plana çıkarmıştır.

Monitör ve masa yerleşimi

Monitör ve masa yerleşimi

Özellikle sırt, bel ve boyun rahatsızlıkları yönünden masada oturuş ve göz sağlığı açısından da monitör konumlanmalarında dikkat edilmesi gerekenleri inceliyoruz

İŞ DÜNYASI

Ayna ayna kurumsal KOBİ kimliğimi söyle bana

Ayna ayna kurumsal KOBİ kimliğimi söyle bana

Şirketiniz size benzemeli mi? Benzemeyecekse neye benzemeli?

HUKUK / MUHASEBE

Bedelsiz kiralama işleminin Vergi Kanunları açısından değerlendirilmesi

Bedelsiz kiralama işleminin Vergi Kanunları açısından değerlendirilmesi

Mal ve hakların kiraya verilmesinde emsal değerlerden düşük, ya da bedelsiz kiralama yapılırsa ne olur? Vergi Kanunu bu konuda ne gibi yükümlülükler getiriyor?

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • KOBİ’ler için 10 adımda marka yaratma

    Türkiye’nin ilk marka danışmanı ve marka yönetiminin duayeni Güven Borça yıllar önce “Marka İnşaasının 9 Basamağı” başlıklı bir yazı yazmıştı. İlk okuduğumda çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Kısa ve öz bir yazıydı. Ancak hala yüzlerce şirket bu perspektiften yoksun bir şekilde iş yapıyorlar. Güven Borça’nın bu yazısının ana başlıklarını (bir başlıkta –segmentasyon- ben ekledim) son on yılda oluşan gözlem ve deneyimlerimin ışığında yorumlayarak aktarıyorum.

tümü

PATRONA TAVSİYELER

İhalelerde Pazarlama Karması 4P

İhalelerde Pazarlama Karması 4P

Bjr önceki makalemde İhalenin aslında bir ‘’Kurumsal Pazarlama’’ (B2G) olduğundan bahsetmiştim. İhale pazarlaması kamu kurumlarında dönük olarak yapılan bir pazarlamadır. Pazarlama terminolojisinde B2G (goverment-kamu) olarak isimlendirilir.