Stratejik Plana Hemen Başlamak

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Yapılan araştırmalar birçok şirketin stratejik bir planı olmadığını gösteriyor. Yani birçok şirket nereye ve nasıl gittiğini bilmeden, önsezi ve dene yanıl yöntemi ile yaşama çabasında aslında.

Stratejik plan, şirkete yön veren ve ölçülmesi gereken hedefleri belirleyen en önemli unsurdur ve şirketin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için en önemli yol belirleyicisidir.

İş planı “nasıl” I yanıtlayan stratejik bir araçtır, buna karşılık stratejik plan “neden” sorusunu yanıtlar.

“Neden” sorusunun yanıtını verebilmemiz için öncelikli olarak aşağıdaki diğer soruların yanıtlarını önümüze koymamız gerekir.

  • Şirketimizin vizyonu nedir?
  • Misyonumuz nedir?
  • Müşterilerimiz kimlerdir?
  • Bu müşterilerin bizden almak istedikleri şey nedir?
  • Rakiplerimiz kimlerdir ve biz onlarla nasıl karşılaştırılabiliriz?
  • Rakip ve müşterilerimiz etkileyecek olan değişim faktörleri nelerdir?
  • Müşterilerimizin ihtiyaçlarını bugün tam olarak karşılayabiliyor muyuz? Gelecekte beklenen değişimlerden sonra da karşılayabilecek miyiz?
  • En iyi yaptığımız şey nedir?
  • Bu misyonumuzla uyumlumu?

Stratejik planlama zaman alıcı bir iştir ancak stratejik planın yapılabilmesi için gerekli şeylerin çoğunu biliyorsunuzdur mutlaka. Önemli olan süreci bir an önce başlatmaktır. Stratejik plan aslında durmadan devam eden bir süreç olduğu için başlamanız çok önemli.

Bunu çok hızlı bir şekilde başlatmak da elinizde, somut bir başlangıç stratejik planı yapmak en fazla yarım gününüzü alacaktır.

Bu planın yapılabilmesi için şirketinize yön veren tüm kişilerin katılımı şarttır, eğer sizden başkası yoksa yanınıza güvendiğiniz bir iş arkadaşı almanızda yarar var. Bu toplantıyı yapacağınız günden bir süre önce de onları bilgilendirerek hazırlıklı gelmeleriniz sağlamanız çok önemli, aksi halde sonuca varmanız zaman alacaktır.

Bilgilendirme aşamasında yukarıdaki konuların (“neden” sorusunun yanıtları) ele alınacağını bildirmek gerekir.

Öncelikli olarak vizyon ve misyonunuzu gözden geçirmek gerekir, acaba hala geçerliler mi? Değilse gerekli ve uygun değişikliklerin yapılması şarttır.

Ardından yapılacak çok ciddi ve dürüst bir SWOT analizi nerede olduğunuz gösterecek en önemli çıkış noktası olacak.

Tüm bunlardan sonra artık yola çıkabileceğiniz stratejik bir planı oluşturabilirsiniz.

271 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

Ülke ve birliklere göre ihracat prosedürleri

Ülke ve birliklere göre ihracat prosedürleri

ihracat yapılırken düzenlenmesi gereken belgeler ülke ve bölgelerine göre farklılıklar içermektedir.

OFİS VE İNSAN

Ofiste Ergonomi

Ofiste Ergonomi

Günümüzde ergonomi kavramı yapılan iş ve insanın çalışma gücünün maximum düzeyde dengelenmesi ve bir yandan çalışanın sağlığını korurken, bir yandan da verimliliğin artmasını da içermektedir.

Ofis Aydınlatması

Ofis Aydınlatması

Ofis aydınlatması ya da işyeri ışıklandırma düzeni, hem sağlık hem de çalışma verimliği açılarından üzerinde durulması gereken konular. İşyerinin her şeyden önce personelin huzurlu çalışmasına olanak verecek bir atmosfere sahip olması hepimizin kabul ettiği bir gerçektir.

İŞ DÜNYASI

Kurumsal Yaşamda Statü ve Provasız Kostümler

Kurumsal Yaşamda Statü ve Provasız Kostümler

İş dünyamızda statünün; "kurum içindeki tüm çalışanlara, hak ve sorumluluklar yükleyen, konum veya mevkiidir" şeklinde tarif edildiğini, hepimizin çok iyi bildiğini zannediyorum!..

HUKUK / MUHASEBE

Freelance Yaptırılan İşlerin Muhasebeleştirilmesi

Freelance Yaptırılan İşlerin Muhasebeleştirilmesi

Son dönemlerde pek çok farklı işletme, bünyesinde yapılması gereken çeşitli işleri freelance çalışan kişilere yaptırmaya başladı.

KOBİMOBİL