Stratejik Plana Hemen Başlamak

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Yapılan araştırmalar birçok şirketin stratejik bir planı olmadığını gösteriyor. Yani birçok şirket nereye ve nasıl gittiğini bilmeden, önsezi ve dene yanıl yöntemi ile yaşama çabasında aslında.

Stratejik plan, şirkete yön veren ve ölçülmesi gereken hedefleri belirleyen en önemli unsurdur ve şirketin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için en önemli yol belirleyicisidir.

İş planı “nasıl” I yanıtlayan stratejik bir araçtır, buna karşılık stratejik plan “neden” sorusunu yanıtlar.

“Neden” sorusunun yanıtını verebilmemiz için öncelikli olarak aşağıdaki diğer soruların yanıtlarını önümüze koymamız gerekir.

  • Şirketimizin vizyonu nedir?
  • Misyonumuz nedir?
  • Müşterilerimiz kimlerdir?
  • Bu müşterilerin bizden almak istedikleri şey nedir?
  • Rakiplerimiz kimlerdir ve biz onlarla nasıl karşılaştırılabiliriz?
  • Rakip ve müşterilerimiz etkileyecek olan değişim faktörleri nelerdir?
  • Müşterilerimizin ihtiyaçlarını bugün tam olarak karşılayabiliyor muyuz? Gelecekte beklenen değişimlerden sonra da karşılayabilecek miyiz?
  • En iyi yaptığımız şey nedir?
  • Bu misyonumuzla uyumlumu?

Stratejik planlama zaman alıcı bir iştir ancak stratejik planın yapılabilmesi için gerekli şeylerin çoğunu biliyorsunuzdur mutlaka. Önemli olan süreci bir an önce başlatmaktır. Stratejik plan aslında durmadan devam eden bir süreç olduğu için başlamanız çok önemli.

Bunu çok hızlı bir şekilde başlatmak da elinizde, somut bir başlangıç stratejik planı yapmak en fazla yarım gününüzü alacaktır.

Bu planın yapılabilmesi için şirketinize yön veren tüm kişilerin katılımı şarttır, eğer sizden başkası yoksa yanınıza güvendiğiniz bir iş arkadaşı almanızda yarar var. Bu toplantıyı yapacağınız günden bir süre önce de onları bilgilendirerek hazırlıklı gelmeleriniz sağlamanız çok önemli, aksi halde sonuca varmanız zaman alacaktır.

Bilgilendirme aşamasında yukarıdaki konuların (“neden” sorusunun yanıtları) ele alınacağını bildirmek gerekir.

Öncelikli olarak vizyon ve misyonunuzu gözden geçirmek gerekir, acaba hala geçerliler mi? Değilse gerekli ve uygun değişikliklerin yapılması şarttır.

Ardından yapılacak çok ciddi ve dürüst bir SWOT analizi nerede olduğunuz gösterecek en önemli çıkış noktası olacak.

Tüm bunlardan sonra artık yola çıkabileceğiniz stratejik bir planı oluşturabilirsiniz.

445 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

KOBİ´lerde ihracat sorunları

KOBİ´lerde ihracat sorunları

KOBİ´lerin dış ticarete ve ihracata yönelik en büyük sorunları sıralanırken, teknoloji kullanımı, finansman, dış pazarlardaki sert rekabet, ön plana çıkıyor.

OFİS VE İNSAN

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Kendini Tanımak ve Kendini Geliştirmenin Önemi

Etkili Dinleme Teknikleri

Etkili Dinleme Teknikleri

Dinleme konuşmanın algılanma boyutunu oluşturmaktadır. Bireyin söylenenleri algılayıp anlamlandırmasıdır. Birey, okul öncesine ait bütün bilgi, duygu ve düşünce evrenini dinleme yoluyla oluşturur.

İŞ DÜNYASI

SWOT Analizine Analitik Bakış

SWOT Analizine Analitik Bakış

SWOT analizi hangi konuda karar verilecek olursa olsun her karar öncesinde kullanılabilecek bir tekniktir. Ağırlıklı olarak pazarlamada kullanılsa da işletmeciliğin her disiplininde kullanılabilir.

HUKUK / MUHASEBE

Freelance Yaptırılan İşlerin Muhasebeleştirilmesi

Freelance Yaptırılan İşlerin Muhasebeleştirilmesi

Son dönemlerde pek çok farklı işletme, bünyesinde yapılması gereken çeşitli işleri freelance çalışan kişilere yaptırmaya başladı.