Şirket Kültürü

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Şirket kültürü nedir, nasıl yaratılır, nasıl değiştirilir konuları oldukça çok konuşulan konulardan biridir.

Şirket kültürü nedir dediğinizde onlarca tanımla karşılaşacaksınız, ama bence en iyi tanım eski bir yönetim danışmanı olan Marvin Bower’ın 60 yılların ikinci yarısında yaptığı tanımdır; “Buralardaki iş yapma şeklimiz.”

Diğer bir deyişle şirketin, her şeyi içeren yaşama biçimi ve şeklidir; müşteriye davranış biçimi, ciddiyeti, ödeme prensipleri, insanlara verilen değer, ürüne verilen değer ve aklınız gelebilecek diğer her şey.

Peki bu kültür nasıl ortaya çıkar, yaratılır, değiştirilir?

Şirket kültürü aslında o kadar karmaşık bir şey değildir, şirket kültürü o şirketi yöneten kişinin “kişiliğidir” sadece. Onun müşteriye davranış biçimi, ciddiyeti, ödeme prensipleri, insanlara verdiği değer, ürüne verdiği değer ve aklınız gelebilecek diğer her şeydir.

Toplam kalite yönetiminde kullanılan bir örnek vardır. Toplam kalite yönetiminin liderinin kalite anlayışı kadar oluşur sistem.  Liderin “sabaha karşı 4’te, boş bir caddede giderken kırmızı ışıkta durup durmaması” toplam kalite yönetimin “kalitesini” belirler.

Aynı şekilde şirketin kültürünü, şirketi yönetenin “kültürü” belirler. Büyük şirketlerde ofisler çoğaldıkça, dağıldıkça ana kültürün yanı sıra o ofisin yöneticisin kültürünün etkisini de görürsünüz.

Şirket yöneticisinin değişmesi halinde kültürün de belirli bir hızda değişmesi kaçınılmaz. O da değişecektir.

Şirket kültürümüz değiştirelim diye bir toplantı yapmanız abestir, öncelikle değişmesi gerene sizsiniz.

ŞİRKET KÜLTÜRÜ ŞİRKETİN YÖNETİCİSİDİR.

232 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

Dış Ticaret Verilerine Göre Nereye Gidiyoruz?

Dış Ticaret Verilerine Göre Nereye Gidiyoruz?

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2015 yılı Eylül ayında, 2014 yılının aynı ayına göre %14,2 azalarak 11 milyar 659 milyon dolar, ithalat %25,2 azalarak 15 milyar 401 milyon dolar olarak gerçekleşti.

OFİS VE İNSAN

Monitör ve masa yerleşimi

Monitör ve masa yerleşimi

Özellikle sırt, bel ve boyun rahatsızlıkları yönünden masada oturuş ve göz sağlığı açısından da monitör konumlanmalarında dikkat edilmesi gerekenleri inceliyoruz

Doğa Dostu Yeşil Binalar

Doğa Dostu Yeşil Binalar

Soluduğumuz havanın, içtiğimiz veya kullandığımız suyun, işlediğimiz toprağın milyarlarca insanın ihtiyacını karşılayabilmesi her geçen yıl güçleşiyor. Çünkü her üçü de sürekli kirleniyor.

İŞ DÜNYASI

Kurumsal Denetim ve Denetim Taktikleri

Kurumsal Denetim ve Denetim Taktikleri

Denetim, kuruluşların yapmış oldukları faaliyetlerinin uygunluğunun ya da uygunsuzluğunun araştırılmasıdır.

HUKUK / MUHASEBE

Bedelsiz kiralama işleminin Vergi Kanunları açısından değerlendirilmesi

Bedelsiz kiralama işleminin Vergi Kanunları açısından değerlendirilmesi

Mal ve hakların kiraya verilmesinde emsal değerlerden düşük, ya da bedelsiz kiralama yapılırsa ne olur? Vergi Kanunu bu konuda ne gibi yükümlülükler getiriyor?

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi