Şirket Kültürü

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Şirket kültürü nedir, nasıl yaratılır, nasıl değiştirilir konuları oldukça çok konuşulan konulardan biridir.

Şirket kültürü nedir dediğinizde onlarca tanımla karşılaşacaksınız, ama bence en iyi tanım eski bir yönetim danışmanı olan Marvin Bower’ın 60 yılların ikinci yarısında yaptığı tanımdır; “Buralardaki iş yapma şeklimiz.”

Diğer bir deyişle şirketin, her şeyi içeren yaşama biçimi ve şeklidir; müşteriye davranış biçimi, ciddiyeti, ödeme prensipleri, insanlara verilen değer, ürüne verilen değer ve aklınız gelebilecek diğer her şey.

Peki bu kültür nasıl ortaya çıkar, yaratılır, değiştirilir?

Şirket kültürü aslında o kadar karmaşık bir şey değildir, şirket kültürü o şirketi yöneten kişinin “kişiliğidir” sadece. Onun müşteriye davranış biçimi, ciddiyeti, ödeme prensipleri, insanlara verdiği değer, ürüne verdiği değer ve aklınız gelebilecek diğer her şeydir.

Toplam kalite yönetiminde kullanılan bir örnek vardır. Toplam kalite yönetiminin liderinin kalite anlayışı kadar oluşur sistem.  Liderin “sabaha karşı 4’te, boş bir caddede giderken kırmızı ışıkta durup durmaması” toplam kalite yönetimin “kalitesini” belirler.

Aynı şekilde şirketin kültürünü, şirketi yönetenin “kültürü” belirler. Büyük şirketlerde ofisler çoğaldıkça, dağıldıkça ana kültürün yanı sıra o ofisin yöneticisin kültürünün etkisini de görürsünüz.

Şirket yöneticisinin değişmesi halinde kültürün de belirli bir hızda değişmesi kaçınılmaz. O da değişecektir.

Şirket kültürümüz değiştirelim diye bir toplantı yapmanız abestir, öncelikle değişmesi gerene sizsiniz.

ŞİRKET KÜLTÜRÜ ŞİRKETİN YÖNETİCİSİDİR.

371 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

İhracat, Firmalar için Önemli ve Stratejik Bir Karardır

İhracat, Firmalar için Önemli ve Stratejik Bir Karardır

2016 yılı Ocak ayı itibarı ile Türkiye’de yaklaşık 63 bin firma ihracat yapmaktadır. İhracat yapmak, bir ülkenin ve firmalarının büyümesi ve rekabet gücünü artırması bakımından önemlidir.

OFİS VE İNSAN

Ofis Aydınlatması

Ofis Aydınlatması

Ofis aydınlatması ya da işyeri ışıklandırma düzeni, hem sağlık hem de çalışma verimliği açılarından üzerinde durulması gereken konular. İşyerinin her şeyden önce personelin huzurlu çalışmasına olanak verecek bir atmosfere sahip olması hepimizin kabul ettiği bir gerçektir.

Etkili İletişim Teknikleri: İletişim Becerileri ve Yapılan Hatalar_2

Etkili İletişim Teknikleri: İletişim Becerileri ve Yapılan Hatalar_2

İletişimin amacı, kısaca sorunlarımızı çözmek, gereksinimlerimizi karşılamaktır. Etkili iletişim nasıl kurulur ve hangi davranışlarımız etkili iletişim olarak tanımlanabilir?

İŞ DÜNYASI

Mükemmel bir sistemin 3 Temel Unsuru

Mükemmel bir sistemin 3 Temel Unsuru

İyi bir sistem uçaklardaki otomatik pilot gibidir. Şartları ölçümleyip, buna uygun yöntemlerin hızla uygulanması ile sorunsuz bir ilerleme sağlanır.

HUKUK / MUHASEBE

E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

Belli ciroların üzerindeki, ya da belirlenen sektörlerdeki firmalar faturalarını elektronik ortamda düzenlemek ve kabul etmek zorundadır