Sağlık İçin Hareket, Hareket İçin Sarı Bisiklet

Bu haberi paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi
Sağlık İçin Hareket, Hareket İçin Sarı Bisiklet

Yarım asrı aşkın süredir ürünleriyle tüketicilerinin hayatlarına mutluluk katan ETİ, yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor: 'Sarı Bisiklet.'

Dünyada ve ülkemizde yaşanan yoğun kentleşme ve içerisinde bulunduğumuz çağın getirdiği sonuçlar, günümüzde fiziksel inaktivitenin giderek artan bir sorun haline gelmesine yol açıyor. Oysaki fiziksel aktiviteye dayalı aktif yaşam tarzı, her yaştan insanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığının korunması ve geliştirilmesinde büyük önem taşıyor. Fiziksel aktivitenin gelişimine katkıda bulunan en sağlıklı ve eğlenceli araçlardan biri ise çocukluktan beri hayatımızda önemli bir yere sahip olan bisiklet. Buradan hareketle; ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin gerekliliği konusunda farkındalık yaratmak ve bisiklet kullanımını teşvik ederek, Türkiye’de hareketli yaşama öncülük etmek amacıyla 'Sarı Bisiklet Projesi’ni başlattı.

Proje her yıl farklı bir ilde yürütülecek. Bu yıl Eskişehir’de start alan proje kapsamında bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için ilköğretim okullarında bisiklet eğitimleri veriliyor. Üniversitelerde, öğrencilerin hem fiziksel aktivitede bulunmalarını sağlamak hem de kampüs içi ulaşımlarını kolaylaştırmak üzere ücretsiz sarı bisiklet uygulaması gerçekleştiriliyor. Mobil tamir aracı ise balkonda, depoda bekleyen, bakıma ihtiyacı olan bisikletler için şehrin sokaklarında gezerek, ücretsiz bisiklet tamiri yapıyor. Özellikle ev hanımlarını bisiklete binmeye özendirmek amacıyla başlatılan semt pazarları uygulamasıyla da arzu edenlere alışveriş poşetlerini bisiklet sepetine koyarak evlerine ücretsiz üç tekerlekli sarı bisiklet ile gitme imkanı sağlanıyor.

Sarı Bisiklet Projesi’nin ayrıntıları ve hedefleri, ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu ve Aktif Yaşam Derneği Kurucu Üyesi Mehmet Ali Çalışkan’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

ETİ’nin sosyal sorumluluk anlayışına dikkat çeken ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “ETİ olarak, projelerimizi hayata geçirirken uzun soluklu ve sürdürülebilir projeler ile toplumun her kesimi için fayda yaratmaya özen gösteriyoruz. Bugün yine toplumun giderek artan önemli bir sorununun çözümüne katkıda bulunacak bir kurumsal sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyoruz. ‘Sağlık için hareket, hareket için bisiklet’ felsefesiyle yola çıktığımız projemizde, sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin gerekliliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Hareket etmiyoruz!

Projenin çıkış noktasının dünyada ve ülkemizde giderek artan bir sorun haline gelmeye başlayan fiziksel inaktivite olduğunu belirten Polatoğlu, şunları söyledi: “Artık anne ve babaların en büyük problemlerinden birisi evden, hatta odalarından dışarı çıkmayan, ekranların başından ayrılmayan çocuklar. Ne yazık ki çocuklarımız ‘hareket’ etmiyor. Sarı Bisiklet projesi ile daha fazla insanı, hareket etmenin en eğlenceli ve sağlıklı yollarından biri olan ‘bisiklet’le buluşturmayı amaçlıyoruz.”

Proje, 7’den 70’e herkese bisikleti sevdirecek

Aktif Yaşam Derneği ile birlikte, her yıl farklı bir ilde yürütülecek Sarı Bisiklet projesi kapsamında herkesin ilgisini çekecek aktiviteler gerçekleştireceklerini belirten ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Projeyi tasarlarken 7’den 70’e herkese dokunmayı kendimize hedef koyduk. Gideceğimiz illerde, belirlenen ilköğretim okullarında haftanın 5 günü gerçekleşecek teorik ve pratik eğitimlerle 3 yılda 20 bin çocuğumuza ‘güvenli bisiklet sürüş eğitimi’ vereceğiz. Eskişehir’de, ilköğretim okullarında, okulların bahçesine yerleştirdiğimiz eğitim parkuru ve bilgilendirici panolar yardımıyla, beden eğitimi derslerinde eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda, bisiklete binmeyi bilmeyen çocuklarımıza bisiklet sürmeyi öğreterek, bisiklete binmeyi bilen çocuklarımıza ise sürüş hâkimiyetlerini artıracak güvenli sürüş eğitimi veriyor, pratik uygulamalar yaptırıyoruz.’’

Sarı Bisiklet Projesi kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik olarak da etkinlikler gerçekleştireceklerini ifade eden ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, ‘’Sarı Bisiklet Projesi’nin hayata geçeceği illerde belirlenen üniversite kampüslerine, ücretsiz bisiklet kiralanabilecek stantlar kurarak, öğrencilerin kampüs içindeki ulaşımlarını kolaylaştırmayı ve 'daha hareketli' hale gelmelerini sağlayacağız. İlk olarak Osmangazi Üniversitesi’nde hayata geçen bisiklet uygulaması, yeni öğretim döneminde Osmangazi Üniversitesi ile birlikte Anadolu Üniversitesi’nde de öğrencilerle buluşacak. Bu uygulama ile 3 yılın sonunda yaklaşık 25 bin üniversite öğrencisine ulaşmayı hedefliyoruz.’’

Mobil Tamir Aracı ve Semt Pazarı uygulaması ile herkes bisiklete binecek

ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, Sarı Bisiklet Projesi’nin en önemli aktörlerinden birisinin kadınlar olacağına değinerek konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle ev hanımlarımızın bisiklet kullanmasını teşvik etmeyi planladığımız semt pazarı uygulamamızda, üç tekerlekli bisikletlerle, pazar alışverişi yapanların hem hareket edebileceği hem de günlük hayatlarına bisikletin faydalarını entegre edebilecekleri bir kurgu oluşturduk. Bisiklete binmeyi çok iyi bilmeyenler bile rahatça kullanabilecekleri üç tekerlekli bisikletlerle, alışveriş poşetlerini elde taşımak yerine bisiklet sepetine koyarak evlerine gidebilecekler. Hem sağlıklı hem de bisiklete binmeyi eğlenceli hale getiren semt pazarı etkinliğimize, Eskişehir Ertuğrulgazi semt pazarında bu hafta itibariyle başladık ve aldığımız tepkiler çok olumlu oldu. Ayrıca semt pazarlarında kadınlarımızın alışverişe bisikletle gitmelerini özendirmek amacı ile üç tekerlekli sarı bisikletiyle pazar alışverişine giden “rol model” ev hanımlarımız var. Rol modellerimiz mahallelerinde, çevrelerinde bisiklete binmek isteyen hanımlara örnek oluyorlar.’’

Polatoğlu, projenin bisiklete binmeyi teşvik edecek en önemli uygulamalarından birinin de ‘Mobil Tamir Aracı' olacağına inandığını belirterek; 'Bu sayede atıl vaziyetteki bisikletleri tekrar sokaklara kazandırmak istiyoruz. Mobil Tamir Aracımız ile Eskişehir’de sokak sokak gezerek; temel bisiklet bakım ve onarım hizmetlerini ücretsiz olarak sunmaya başladık. Mayıs ayında başlattığımız uygulamamızın, oldukça büyük bir ilgi ile karşılandığını söylemekten mutluluk duyuyorum. Bu uygulamamız ile 3 yıl sonunda yaklaşık 10 bin bisikleti yeniden kullanıma kazandırarak; 10 bin kişinin hayatına dokunmuş ve onların hareket etmesine yardımcı olmuş olacağız.' şeklinde konuştu.

Sarı Bisiklet Projesi kapsamında her şehirde birer büyük halk etkinliği yapmayı da planladıklarını belirten Polatoğlu, 'Bu etkinliğimize bisikleti olan herkesi davet edeceğiz. Aileler, çocuklar, genç yaşlı demeden her yaşa ve her kesime hitap edecek bu etkinlik ile Eskişehirlilere keyifli ve 'hareketli' bir gün yaşatmayı hedefliyoruz.' dedi. 

Hareketsizlik küresel ölüm faktörleri arasında 4’üncü

Aktif Yaşam Derneği Kurucu Üyesi Mehmet Ali Çalışkan ise, dünyadaki ‘hareketsizlik’ sorununa dikkat çekerek, 'Hareketsizlik, 2002 Dünya Sağlık Örgütü Raporu’na göre, gelişmiş ülkelerdeki 10 ölüm nedeni arasında sigara, tansiyon, alkol, kolesterol, obezite ve yetersiz beslenmeden sonra 7’nci sırada yer alıyordu. 2010 yılı Dünya Sağlık Örgütü Raporu’nda ise küresel ölüm faktörleri arasında 4’üncü sıraya kadar çıktı.' diye konuştu.

ETİ işbirliği ile bisikletin insan hayatındaki yerini güçlendirmek üzere harekete geçtiklerini söyleyen Çalışkan, konuşmasına şöyle devam etti: 'Giderek büyüyen, kalabalıklaşan, konforlu araçları ile stresli hayatlar süren, hareketsiz bir hayata maruz kalan insanlar kendilerine çıkış arıyor. İnsanlığın gündelik hayatında ortaya çıkan bu türden krizlere verdiği cevaplar ise genellikle toplumların hafızalarında gizlidir. Yine öyle oldu; trafikle, stresle, obeziteyle çeşitlenen hastalıklar ve tatsızlaşan hayat ile mücadelede, insanlar daha eğlenceli, daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayatın en simgesel göstergesini yine hafızasından bulup çıkardı. Deposunda, odunluğunda, balkonunda ve çocukluğunda bıraktığı bisikletini hatırladı. Bu noktadan hareketle biz de ETİ ve Aktif Yaşam Derneği olarak bisikletin; çocukların, kadınların, üniversiteli gençlerin, yetişkinlerin hayatındaki yerini güçlendirmek için harekete geçiyoruz.'

Rakamlarla Sarı Bisiklet Projesi

· Proje 3 yıl boyunca devam edecek her yıl farklı bir ile gidecek.

· Proje süresince 3 yılda 20.000’e yakın ilköğretim öğrencisine güvenli bisiklet sürüş eğitimi verilecek.

· Proje boyunca 3 yılda, ‘Mobil Tamir Aracı’ sayesinde, atıl durumda olan yaklaşık 10.000 bisiklet hayata kazandırılacak.

· Sarı Bisiklet, gittiği her ilde belirlenecek üniversitelerde, gençler için kampüs içi ücretsiz bisiklet kullanım fırsatı sağlayacak. Üniversite kampüslerinde 3 yıl boyunca ortalama 25.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.


Kaynak : Eti

Diğer Haberler

Akıllı ödemeler, ulaşım deneyimimizi değiştirecek
İnsan Faktörü Her zaman İlk Sırada!
SabancıDx'in dijital satın alma platformu Pratis yurt dışına ihraç edildi
Kobilere ve Çalışanlarına Özel Psikolog ve Diyetisyen Hizmeti
Türkiye‘de suistimalin firmalara faturası 40 milyar dolar
İnternetten kartlı ödemeler 1 milyar TL'ye ulaşarak rekor kırdı
Dünyanın En Yetenekli Ülkeleri Hangileri
2018 yılında istihdam canlanabilir
Expertera Zen ve Koçfinans’tan KOBİ’lere uzmanlık kredisi desteği
MediaClick Ekim Ayında 15 Ödül Birden Aldı
Lisansüstü Tez Nasıl Yazılır?
Kobiler E-Posta Pazarlama Sayesinde İşlerini Nasıl Büyütebilir?
OfisPaneli ile KOBİ’ler Avantajlı Tedarik Anlaşmalarına Kolayca Ulaşıyor
Esnek işgücü modeli kadın uzmanlar arasında yaygınlaşıyor
Dr. Milo Jones ile GBA Ready Set Startup gerçekleşti

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Hangi 3 Harf? Teslim Şekli anlamında kullanılan Incoterms kısaltmaları

Hangi 3 Harf? Teslim Şekli anlamında kullanılan Incoterms kısaltmaları

Dış ticaret işlemi yapan, ister ihracat olsun, ister ithalat olsun; bu 3 harfleri patronundan, işi yapan uzmanına kadar; Satınalma, İhracat, İthalat, Gümrük gibi birimlerinde çalışan herkesin eksiksiz bilmesinde çok fayda vardır: “Teslim şekli” anlamında kullanılan “Incoterms” kısaltmaları.

OFİS VE İNSAN

Ev Ofis Çalışmanın Avantaj ve Dezavantajları

Ev Ofis Çalışmanın Avantaj ve Dezavantajları

Günlük koşuşturma, stress, iletişim zorlukları, trafik, türlü mobing uygulamaları, kaprisler, toplantılar, çıkar savaşları gibi bir dizi yıldırıcı portresi var iş dünyasının...

Ergonomik Kullanım: Klavye ve Mouse

Ergonomik Kullanım: Klavye ve Mouse

Bilgisayar başında geçirdiğimiz zamanlar gün geçtikçe artıyor. Evde ya da ofiste çalışma sürelerimizin büyük bir kısmını (Bazı işlerde neredeyse tamamını) bilgisayar karşısında ve masa başında geçiriyoruz.

İŞ DÜNYASI

Dijital uçurumu kapamak: Perakendenin dönüşümünde Nesnelerin İnterneti

Dijital uçurumu kapamak: Perakendenin dönüşümünde Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti, seçenek sunumu-kişiselleştirme arasında verilmesi gereken kararı ortadan kaldırarak ve rekabet avantajı noktalarını yeniden tanımlayarak perakende sektörünü dönüştürmeye hazır. Bu alana yatırımın geri dönüşü bazı perakendecilerin beklediğinden çok daha fazla olabilir.

HUKUK / MUHASEBE

Türk Ticaret Kanununda tutulacak Resmi Defterler ve saklama süreleri

Türk Ticaret Kanununda tutulacak Resmi Defterler ve saklama süreleri

Ticari defterlerin uygun tutulmaması, cezaî yönden bu Kanuna ve ilgili diğer kanun hükümlerine göre sonuçlar doğuracaktır.