Orson Welles'ten İK Hatırlatması

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Orson Welles'in "I know What It is To Be Young"(Genç olmanın ne demek olduğunu bilirim) şarkısı çalıyor. Sevdiğim ve etkilendiğim bir müziktir. Düşünmeye başladım, evet genç olmanın ne demek olduğunu biliyorum, ama sen yaşlı olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsun, diyor Welles.  İlk anda öyle gibi geliyor. Size de öyle gelmiyor mu?

Ama öyle değil, biz genç olmanın ne olduğunu sadece gençliğimizden biliyoruz, ama bu günkü genç, benim gençliğimin genci değil ki.

  • Bu günkü genç radyo tiyatrosu dinlemedi ki,
  • Ben telefonda oyun oynayarak büyümedim ki,
  • O hiç telefon "çevirmedi" ki,
  • Ben hiç sevgilime SMS göndermedim ki,
  • O hiç uçak biletini gidip havayolu şirketinden almadı ki.

Değişimin hızı her şeyi etkiliyor, DEĞİŞİM ve İŞİMİZ – İŞLETMEMİZ yazısında değindiğim değişim ve adaptasyon farkı nesiller arasında da derin bir çukur açıyor. Evet, nesiller arasında her zaman bir fark ve boşluk olmuştur, ama hiç bu günkü kadar değil, bu fark yarın daha da fazla olacak.

Son otuz yılda yetişen nesilleri artık harflerle sınıflandırmak zorunda kalıyoruz, x, y, z.

Orson Welles'in gençliğinde bu fark daha azdı ve genç olmanın ne demek olduğunu bildiğini düşünüyordu. Ama bildiğimiz tek şey kendi genç olduğumuz zamanlar. 50-60 yıl önce biraz doğruydu bu ama artık tamamen yanlış.

Birlikte yaşamak, çalışmak, hatta birlikte yemek için gençlere empati ile yaklaşıp anlamaya çalışmalıyız, TV’lerde, gazetelerde eleştirmeye değil. Ama bu da o kadar kolay değil. Biz hiç "Lord of Rings", "Avengers"   seyretmedik ki.

324 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ´ler)

Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ´ler)

KOBİ´lerin dış ticaret faaliyetleri açısından önemli bir konusunu oluşturan "sektörel dış ticaret şirketleri"ni, KOBİ´lerin yurtdışına açılmasını sağlayan ihracat konsorsiyumları olarak tanımlayabiliriz.

OFİS VE İNSAN

Ofis çalışma verimliliğini etkileyen faktörler

Ofis çalışma verimliliğini etkileyen faktörler

Ergonomik ofis kurulumunun, teknolojik gelişim sayesinde değişen iş yaşamı koşulları nedeniyle artık bir zorunluluk

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

İş yerinde Mutlu Olmanın Yolları

Araştırmalar iş yerinde mutlu olan çalışanların daha üretken ve kalıcı olduklarını gösteriyor. Ancak, özellikle son yıllarda işverenlerin karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri; çalışanların iş yerinde mutlu olmalarını sağlayarak, işten çıkmaların önüne geçmek.

İŞ DÜNYASI

Kurum İçi İletişim ve Motivasyon Çalıştayları

Kurum İçi İletişim ve Motivasyon Çalıştayları

İletişim deyince, aklınıza hemen "karşılıklı veya kişisel olarak sözlü, sözsüz (jestler - mimikler - beden dili), yazılı, görsel veya kitle iletişim araçlarıyla yapılan her türlü haber, bilgi, ilgi, duygu ve düşünce akışıdır" tanımlamasının geldiğini biliyorum.

HUKUK / MUHASEBE

TTK'ya göre Ortaklar şirketten para çekemez

TTK'ya göre Ortaklar şirketten para çekemez

Yeni TTK’da, “Pay sahiplerinin şirkete borçlanma yasağı” başlıklı 358’inci maddesinde getirilen düzenlemenin anlamını Nevzat Erdağ açıklıyor.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi