Orson Welles'ten İK Hatırlatması

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Orson Welles'in "I know What It is To Be Young"(Genç olmanın ne demek olduğunu bilirim) şarkısı çalıyor. Sevdiğim ve etkilendiğim bir müziktir. Düşünmeye başladım, evet genç olmanın ne demek olduğunu biliyorum, ama sen yaşlı olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsun, diyor Welles.  İlk anda öyle gibi geliyor. Size de öyle gelmiyor mu?

Ama öyle değil, biz genç olmanın ne olduğunu sadece gençliğimizden biliyoruz, ama bu günkü genç, benim gençliğimin genci değil ki.

  • Bu günkü genç radyo tiyatrosu dinlemedi ki,
  • Ben telefonda oyun oynayarak büyümedim ki,
  • O hiç telefon "çevirmedi" ki,
  • Ben hiç sevgilime SMS göndermedim ki,
  • O hiç uçak biletini gidip havayolu şirketinden almadı ki.

Değişimin hızı her şeyi etkiliyor, DEĞİŞİM ve İŞİMİZ – İŞLETMEMİZ yazısında değindiğim değişim ve adaptasyon farkı nesiller arasında da derin bir çukur açıyor. Evet, nesiller arasında her zaman bir fark ve boşluk olmuştur, ama hiç bu günkü kadar değil, bu fark yarın daha da fazla olacak.

Son otuz yılda yetişen nesilleri artık harflerle sınıflandırmak zorunda kalıyoruz, x, y, z.

Orson Welles'in gençliğinde bu fark daha azdı ve genç olmanın ne demek olduğunu bildiğini düşünüyordu. Ama bildiğimiz tek şey kendi genç olduğumuz zamanlar. 50-60 yıl önce biraz doğruydu bu ama artık tamamen yanlış.

Birlikte yaşamak, çalışmak, hatta birlikte yemek için gençlere empati ile yaklaşıp anlamaya çalışmalıyız, TV’lerde, gazetelerde eleştirmeye değil. Ama bu da o kadar kolay değil. Biz hiç "Lord of Rings", "Avengers"   seyretmedik ki.

106 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

İhracat Şekline Göre KDV İstisna ve İade Uygulamaları

İhracat Şekline Göre KDV İstisna ve İade Uygulamaları

İhracat Şekilleri, Dış Ticaret Müsteşarlığınca yayınlanmış olan İhracat Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Yönetmelik, 22.12.1995 tarih ve 95/7623 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan İhracat Rejimi Kararına dayanılarak hazırlanmaktadır.

OFİS VE İNSAN

Etkili İletişim Teknikleri: İletişim Becerileri ve Yapılan Hatalar_2

Etkili İletişim Teknikleri: İletişim Becerileri ve Yapılan Hatalar_2

İletişimin amacı, kısaca sorunlarımızı çözmek, gereksinimlerimizi karşılamaktır. Etkili iletişim nasıl kurulur ve hangi davranışlarımız etkili iletişim olarak tanımlanabilir?

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Bir ofis için gerekli olan bilgisayar altyapısı veya donanımının seçimi oldukça özen gerektiren bir konudur.

İŞ DÜNYASI

Gümrük Yönetmeliğindeki değişiklikler

Gümrük Yönetmeliğindeki değişiklikler

Gümrük Yönetmeliğinin getirdiği değişiklik; özet beyan, onaylanmış kişi statü belgesi, antrepo ve gümrük müşavirliği sınavına ilişkin maddelerinde yapılan çeşitli düzenlemeleri içeriyor.

HUKUK / MUHASEBE

İşçi ve İşveren açısından İş Akdinin Feshi

İşçi ve İşveren açısından İş Akdinin Feshi

İş sözleşmesi, taraflara borç yükleyen özel hukuk anlaşmasıdır. Taraflardan birinin bu sözleşmeyi sona erdirmek için karşı tarafa irade beyanında bulunması iş sözleşmesinin feshidir. Bu fesih işlemi bazı şartlara bağlanmıştır. Bu yazımızda işçi ve işveren açısından iş akdinin feshini ayrıntılı anlatacağım.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • Her KOBİ'nin kullanması gereken pazarlama araçları

    Bu yazıda sofistike pazarlama kavramlarından değil hazırlaması basit, kullanması kolay birkaç pazarlama aracından bahsedeceğiz. Konumuz müşterileriniz karşısında firmanızı, ürün ve hizmetlerinizi nasıl tanıtacağınızdır? Milyon dolarlık reklam bütçesi olmadığına göre, KOBİ’ler bu işi nasıl çözecekler? Özellikle B2B sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin yöneticilerinin birkaç dakikasını ayırmalarını istiyoruz.

tümü

PATRONA TAVSİYELER

İşte O, Olmazsa Olmaz ve Çok Önemli 13 Şart!

İşte O, Olmazsa Olmaz ve Çok Önemli 13 Şart!

Hem iş hayatınızda, hem de sosyal yaşantınızda; size göre ne için? 13 çok önemli şart!.. Neyse; ne için, olduğunu sormayacağım. Ama durun tahmin edeyim.