Gelecek Öğrenmekte Yatıyor

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bugüne kadar, gerek eğitim sistemimiz, gerekse çalışma hayatı bize hep öğrendikten sonra yapmayı öğretti, benimsetti. Ama artık gelecek (gelecek bugündür) sürekli öğrenerek yaşamımızı sürdürebileceğiz.

Sadece teknolojideki değişim logaritmik değil, buna bağlı olarak bilginin miktarı da logaritmik olarak artıyor.

"Teknik bilgi her 2 yılda bir 2'ye katlanıyor" diye not almışım, 2013 yılında değişim üzerine çalışırken, ama artık çok daha hızlandı aradan yıllar geçtikçe.

Buckminster Fuller'a göre Sıfır yılından sonra bilginin ikiye katlanması 1,500 yıl sürdü, 250 yıl sonra tekrar ikiye katlandı 1750'lerde, 1900 yılında yani sadece 150 yıl sonra tekrar ikiye katlandı. 21. yüzyılın başında sadece iki yıla indi bu hız, hatta 2013 yılında yaptığım çalışmada bu iki yılı kullanmışım hız olarak. Şimdi ise neredeyse 12 saate indiği düşünülüyor teorik olarak.

Bu hıza baktığımız zaman bugün öğrendiklerimizin yarın yetersiz kalacağı hemen gözüküyor, bu da aslında bugünkü eğitim sisteminin bizi ne kadar geride tuttuğunu bir göstergesi. Üniversiteyi bitirdiğiniz yıl öğrendiğiniz her şey artık çok eski bilgiler haline dönüşüyor.

Artık "öğrendikten sonra yapma" devri çoktan son buldu, eskiden  çalışmak için öğrenirken artık öğrenmek için çalışmamız gerekiyor, sürekli öğrenmek.

357 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

İhracat Şekline Göre KDV İstisna ve İade Uygulamaları

İhracat Şekline Göre KDV İstisna ve İade Uygulamaları

İhracat Şekilleri, Dış Ticaret Müsteşarlığınca yayınlanmış olan İhracat Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Yönetmelik, 22.12.1995 tarih ve 95/7623 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan İhracat Rejimi Kararına dayanılarak hazırlanmaktadır.

OFİS VE İNSAN

Ergonomi nedir?

Ergonomi nedir?

Ergonomiye kısaca fiziksel çevrenin insana uyumlaştırılması süreci diyebiliriz. Günümüz endüstri çağında makine-insan arasındaki artan ilişkiler, insana uyumlu çevre, eşya, makine, ofis vs. gibi fiziksel çevre birimlerinin yaratılması çabalarını zorunlu kılıyor.

Doğa Dostu Yeşil Binalar

Doğa Dostu Yeşil Binalar

Soluduğumuz havanın, içtiğimiz veya kullandığımız suyun, işlediğimiz toprağın milyarlarca insanın ihtiyacını karşılayabilmesi her geçen yıl güçleşiyor. Çünkü her üçü de sürekli kirleniyor.

İŞ DÜNYASI

İş Fikri Nasıl Bulunur? -2

İş Fikri Nasıl Bulunur? -2

Öyle bir zaman olur ki; ne beyin fırtınası yapacağımız bir iklimimiz ne de birlikte araştırma yapacağımız bir ekip bulabiliriz. Başlangıç noktası niteliğinde bir odak bile bulmakta zorlanabiliriz. Yine tanımlı bir hedef kitle ya da müşteri tarafından ihtiyacı ortaya çıkmış bir ürün/hizmet belirleyemeyebiliriz.

HUKUK / MUHASEBE

Şirketlerin Verdiği Eğitim Bursları Gider Yazılır mı?

Şirketlerin Verdiği Eğitim Bursları Gider Yazılır mı?

Gelir Vergisi Kanunumuzda bu konuda yer alan düzenlemelere göre, verilen bursların gider olarak değerlendirilmesi için öncelikle bursun işle ilgili olması yani burs alan öğrencinin bursun bitiminde ilgili işletmede görev alması gerektiği yönündedir.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • Taktik Pazarlama Nedir?

    Pazarlamanın iki farklı düzeyi yani stratejik pazarlama ve taktik pazarlama genellikle karıştırılmaktadır. Bazen birbirinin yerine kullanıldığı da olur. Ancak bu iki düzeyin anlaşılması pazarlama yönetiminize katkıda bulunacaktır. Stratejik Pazarlama konusunda bir dizi yayınlamıştık. Bunu taktik pazarlama ile tamamlamak farz oldu.