Gelecek Öğrenmekte Yatıyor

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bugüne kadar, gerek eğitim sistemimiz, gerekse çalışma hayatı bize hep öğrendikten sonra yapmayı öğretti, benimsetti. Ama artık gelecek (gelecek bugündür) sürekli öğrenerek yaşamımızı sürdürebileceğiz.

Sadece teknolojideki değişim logaritmik değil, buna bağlı olarak bilginin miktarı da logaritmik olarak artıyor.

"Teknik bilgi her 2 yılda bir 2'ye katlanıyor" diye not almışım, 2013 yılında değişim üzerine çalışırken, ama artık çok daha hızlandı aradan yıllar geçtikçe.

Buckminster Fuller'a göre Sıfır yılından sonra bilginin ikiye katlanması 1,500 yıl sürdü, 250 yıl sonra tekrar ikiye katlandı 1750'lerde, 1900 yılında yani sadece 150 yıl sonra tekrar ikiye katlandı. 21. yüzyılın başında sadece iki yıla indi bu hız, hatta 2013 yılında yaptığım çalışmada bu iki yılı kullanmışım hız olarak. Şimdi ise neredeyse 12 saate indiği düşünülüyor teorik olarak.

Bu hıza baktığımız zaman bugün öğrendiklerimizin yarın yetersiz kalacağı hemen gözüküyor, bu da aslında bugünkü eğitim sisteminin bizi ne kadar geride tuttuğunu bir göstergesi. Üniversiteyi bitirdiğiniz yıl öğrendiğiniz her şey artık çok eski bilgiler haline dönüşüyor.

Artık "öğrendikten sonra yapma" devri çoktan son buldu, eskiden  çalışmak için öğrenirken artık öğrenmek için çalışmamız gerekiyor, sürekli öğrenmek.

455 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

KOBI Teşvik Belgesi

KOBI Teşvik Belgesi

KOBİ kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler ile Avrupa Birliği normlarına ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak desteklenmelerini, uluslararası düzeyde rekabet edebilmelerini teminen üretim, kalite ve standartlarını artırmalarını, istihdam yaratmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

OFİS VE İNSAN

Başarılı Olmak, Başarmak İçin İzlenmesi Gereken 7 Adım

Başarılı Olmak, Başarmak İçin İzlenmesi Gereken 7 Adım

Başarılı olmak, bir şeyleri başarmak hemen herkesin ortak hedefi… Ancak kimileri için başarı kendiliğinden geliyormuşçasına kolayken kimileri için de bir türlü varılamayan yol gibidir.

Ergonomik Kullanım: Klavye ve Mouse

Ergonomik Kullanım: Klavye ve Mouse

Bilgisayar başında geçirdiğimiz zamanlar gün geçtikçe artıyor. Evde ya da ofiste çalışma sürelerimizin büyük bir kısmını (Bazı işlerde neredeyse tamamını) bilgisayar karşısında ve masa başında geçiriyoruz.

İŞ DÜNYASI

Konkordato Yanlış Bilinen Bir Doğru

Konkordato Yanlış Bilinen Bir Doğru

Türk Lirası 2018'de Amerikan Doları karşısında yüzde 30'a yakın değer kaybetti. Özellikle Ağustos ayında Dolar/TL kurunun 7,24 ile tarihi zirvesini görmesi ve yaşanan kur krizi şirketlerin borç yükünü arttırdı.

HUKUK / MUHASEBE

Freelance Yaptırılan İşlerin Muhasebeleştirilmesi

Freelance Yaptırılan İşlerin Muhasebeleştirilmesi

Son dönemlerde pek çok farklı işletme, bünyesinde yapılması gereken çeşitli işleri freelance çalışan kişilere yaptırmaya başladı.

KOBİMOBİL