Gelecek Öğrenmekte Yatıyor

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bugüne kadar, gerek eğitim sistemimiz, gerekse çalışma hayatı bize hep öğrendikten sonra yapmayı öğretti, benimsetti. Ama artık gelecek (gelecek bugündür) sürekli öğrenerek yaşamımızı sürdürebileceğiz.

Sadece teknolojideki değişim logaritmik değil, buna bağlı olarak bilginin miktarı da logaritmik olarak artıyor.

"Teknik bilgi her 2 yılda bir 2'ye katlanıyor" diye not almışım, 2013 yılında değişim üzerine çalışırken, ama artık çok daha hızlandı aradan yıllar geçtikçe.

Buckminster Fuller'a göre Sıfır yılından sonra bilginin ikiye katlanması 1,500 yıl sürdü, 250 yıl sonra tekrar ikiye katlandı 1750'lerde, 1900 yılında yani sadece 150 yıl sonra tekrar ikiye katlandı. 21. yüzyılın başında sadece iki yıla indi bu hız, hatta 2013 yılında yaptığım çalışmada bu iki yılı kullanmışım hız olarak. Şimdi ise neredeyse 12 saate indiği düşünülüyor teorik olarak.

Bu hıza baktığımız zaman bugün öğrendiklerimizin yarın yetersiz kalacağı hemen gözüküyor, bu da aslında bugünkü eğitim sisteminin bizi ne kadar geride tuttuğunu bir göstergesi. Üniversiteyi bitirdiğiniz yıl öğrendiğiniz her şey artık çok eski bilgiler haline dönüşüyor.

Artık "öğrendikten sonra yapma" devri çoktan son buldu, eskiden  çalışmak için öğrenirken artık öğrenmek için çalışmamız gerekiyor, sürekli öğrenmek.

527 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Ülke ve birliklere göre ihracat prosedürleri

Ülke ve birliklere göre ihracat prosedürleri

ihracat yapılırken düzenlenmesi gereken belgeler ülke ve bölgelerine göre farklılıklar içermektedir.

OFİS VE İNSAN

Toplantı Teknikleri

Toplantı Teknikleri

İş hayatında, düşüncelerin en az yanlış anlama ile karşı tarafa aktarılması ve hayata geçirilmesinde, gerçekleştirilen toplantıların rolü büyüktür.

LED Nedir, Ne Yarar Sağlar?

LED Nedir, Ne Yarar Sağlar?

Yüzyılın devrim yaratan aydınlatma teknolojisi ile elektrik harcamalarında yüksek tasarruf sağlanıyor. Rengarenk ışıklar ile elde edilen görsel efektler de cabası.

İŞ DÜNYASI

KOBI'ler için Etkili Reklamın A'sı Z'si

KOBI'ler için Etkili Reklamın A'sı Z'si

İşletmenin mevcut problemlerini çözen geçici tanıtım etkinlikleri yerine belirli bir zamana ve reklam stratejilerine yaydırılmış etkinliklerinin başarıya ulaşacağı bir gerçektir.

HUKUK / MUHASEBE

Kıdem Tazminatı hakkında bilmeniz gerekenler

Kıdem Tazminatı hakkında bilmeniz gerekenler

Kıdem tazminatı, İş kanunu’nda gösterilen fesih hallerinde, en az bir yıllık çalışması olan işçiye veya işçinin ölümü halinde de işçinin geride kalanlarına işveren tarafından ödenmesi gereken paradır.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi
tümü

PATRONA TAVSİYELER

Yedi Adımda Satış Departmanı Kurma

Yedi Adımda Satış Departmanı Kurma

Satış konusunda bulunan kaynaklar çoğunlukla daha iyi nasıl satış yapılabileceği hakkındadır. Bu konuda yeterince kitap, makale, web sitesi vb. vardır. Ancak yerli şirketlerimizin en çok ihtiyaç duyduğu konulardan birisi de satış departmanının kuruluşudur. Bir çok firma da satış departmanının kuruluşu ve geliştirilmesi için projeler de yaptım. Üzerinde çalıştığım bu konuyu derli toplu bir şekilde ele almak istiyordum. Bir satış departmanının nasıl kurulacağı konusunu Kobitek.com okuyucuları için kaleme aldım.