B Planı Var mı?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

“B Planı”??? Nedir bu B Planı? Ana plan işe yaramadığında el altında bulundurulmasında yayar olan ikinci bir plan olarak tanımlayabiliriz “B Planını.

İş yaşamında çok kullanılan bir kavramdır.

Peki varmıdır bir “B Planı”? Olabilir mi? Olmalı mı?

“B Planı” varsa “A Planı” nedir?

Plan yaparken temelde elimizdeki ulaşılabilir kaynakları varmak istediğimiz sonuçlara en optimal şekilde varmamızı sağlayacak bir yol haritası belirliyoruz.

Herkesin unuttuğu bir şey var ama; “Planlar, yapıldığı andan itibaren yanlıştır.”

Plan hazırlanana kadar geçen süreç içerisinde dış faktörlerin birçoğu, hatta bazan farkında olduğumuzu, kontrol edebildiğimizi sandığımız birçok faktör değişmiştir.

Bu nedenle de planlar ile gerçekleşenleri periyodik olarak karşılaştırır ve taktik değişiklikler yaparız.

Aslında plan, stratejik bir hedefe varmak için kullandığımız bir araçtır.

Aynı kaynaklarla aynı hedefe ulaşmak değişik şekillerle yani değişik planlarla yapılabilir ancak en optimal olanı en doğru olanıdır.

Kaynak veya hedef değişikliği olması halinde ki bu zaten genelde yanlış varsayım kullanmaktır, doğal olarak planın tamamı değişecektir, taktik değişiklikler birçok durumda yararsız kalacaktır.

Buyurun size “B Planı”.

Eğer varsayımlarımız, yanı ulaşılabilir kaynaklarla varılacak hedef doğru seçilmemiş ise yapılan plan zaten tamamen yanlıştır. Bu da demektir ki, ulaşılabilir kaynaklarla varılacak hedef baştan ciddi olarak değerlendirilmemiş, plan yerine “pilav” yapılmıştır.

Varsayımlarımız baştan doğru seçilmiş ise zaten bir “B Planı” olamaz veya yanlış olur.

Eğer size planını anlatırken “B Planımız” da bu diye ortaya çıkan biri var ise bilin ki ulaşılabilir kaynaklar ile hedefler konusunda tereddüttü vardır. Diğer varsayımlarındaki oynamalardan bahsederek taktik değişiklikler sunuyorsa, varsayımlarına güvenmediğindendir ki o da “B Planı” değil, zaman içerisindeki plan düzeltmeleridir.

“B Planımız” nedir demek, kanımca ve kibarca iki anlam taşır:

NE HALT EDECEĞİZ?

veya

BİR HAL ETTİK NASIL KURTULACAĞIZ

985 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Ticaret Fuarları

Ticaret Fuarları

İster ulusal, ister uluslararası olsun, ticaret fuarlarının günümüzde pazarlamanın en önemli araç ve işlevlerinden biri olduğu bilinmektedir.

OFİS VE İNSAN

Türkiye’nin istihdamına online alım ve başvurular yön veriyor!

Türkiye’nin istihdamına online alım ve başvurular yön veriyor!

İşverenlerin yüzde 97’si iş ve insan kaynakları sitelerinde eleman arıyor. İş arayanlar arasında İK sitelerinin tercih edilme oranı ise yüzde 83.

Beden Dilinin Etkin Kullanımı

Beden Dilinin Etkin Kullanımı

Beden dili, sözlü iletişimi daha etkili hale getirmek amacıyla iletişime bedenimizi de katarak kullandığımız sözsüz iletişim biçimine verilen isimdir.

İŞ DÜNYASI

Taktik, Strateji ve Karar Almada Kurmay Kadronun Yetiştirilmesi

Taktik, Strateji ve Karar Almada Kurmay Kadronun Yetiştirilmesi

Otto von Bismark özellikle 1862'deki "Kan ve Demir" başlıklı söylevi ve modern "refah devleti” kavramının ilk uygulamalarını ortaya koymasıyla anılır.

HUKUK / MUHASEBE

TTK'ya göre Ortaklar şirketten para çekemez

TTK'ya göre Ortaklar şirketten para çekemez

Yeni TTK’da, “Pay sahiplerinin şirkete borçlanma yasağı” başlıklı 358’inci maddesinde getirilen düzenlemenin anlamını Nevzat Erdağ açıklıyor.

KOBİMOBİL