Abartmadık mı bu Girişimciliği?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bu sabah Forbes’da “Girişimciler Melek Yatırımcılar Gibi mi Düşünmeli?” başlıklı bir yazı okudum. Yazının özü, girişimcilerin riskleri minimize etmek için melek yatırımcılar gibi düşünüp, riski dağıtmak için çok çeşitli girişimler yapmalı ve böylece bazı girişimlerde kaybederken bazılarında kazanmalı diyen bir yazı ve melek yatırımcı istatistiklerini kullanmış.

Yatırımcılık bir iştir, para ile yapılan bir iştir ister melek olsun ister spekülatif olsun, ne olursa olsun bir iştir, hatta bazıları bunu meslek edinmiştir.

Peki girişimcilik öyle mi acaba?

Evet çok abarttık galiba, hatta okullarda bölümler açtık girişimcilik diye.

  • Ne okudun?
    • Girişimcilik,
  • Mesleğin?
    • Girişimciyim

Mesleğim girişimcilik?????

Girişimcilik bir meslek midir? Bir deneme midir? Bir yaşam seçimi midir?

Bunlarda açık ve net olmalıyız.

Evet, evet biliyorum, hem de söylüyorum her zaman, artık kendi işimizi kendimiz yaratmak zorundayız. Hızlanan, ivmelenen değişim hızla her şeyi değiştiriyor, değiştirecek. Ama biz de bize yapılan ve bizim de yaptığımız yılların hatası olan oku, işe gir, maaş al, emekli ol hatasının başka bir türünü mü yapıyoruz, abartarak gençleri yanlış yola mı itiyoruz?

Bir de üstüne üstlük şimdi de bir başarısızlığı yüceltilmesi aşamasına girdik girişimciliğin yüceltilmesi gibi ve uğuruna.

Tabi biliyorum başarının bir kere de gelmediğini, başarıya ulaşmak için birçok başarısız denemeden geçmek gerek.

Ama yine abarttık, girişimciliği sabit fikir haline getirdik, başarısızlıkların çoğaltılması bir başarıymış görünümü almaya başladı, başarı, neredeyse başarısızlıkların gölgesinde kalmaya başladı.

Takkemizi önümüze koyup biraz düşünme zamanı.

255 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

İhracatta Götürü Gider Uygulaması

İhracatta Götürü Gider Uygulaması

ihracat yapan mükellefler, bu faaliyetleri ile ilgili giderlerinden belgelendirebildiklerini yasal kayıtlarına intikal ettirecekler, buna ek olarak belgelendiremedikleri giderlerine karşılık olarak da götürü gider uygulamasından yararlanabileceklerdir

OFİS VE İNSAN

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Bir ofis için gerekli olan bilgisayar altyapısı veya donanımının seçimi oldukça özen gerektiren bir konudur.

Toplantı Teknikleri

Toplantı Teknikleri

İş hayatında, düşüncelerin en az yanlış anlama ile karşı tarafa aktarılması ve hayata geçirilmesinde, gerçekleştirilen toplantıların rolü büyüktür.

HUKUK / MUHASEBE

İş Kanununda Çalışma Süreleri

İş Kanununda Çalışma Süreleri

Şirketlerin personelleri ile en sık rastlalanan ihtilafları çalışma süreleri ve ücretlendirme ile ilgili konulardır. Nevzat Erdağ, İş Kanununda çalışma süreleri ile ilgili düzenlemeleri inceledi.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi