Abartmadık mı bu Girişimciliği?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bu sabah Forbes’da “Girişimciler Melek Yatırımcılar Gibi mi Düşünmeli?” başlıklı bir yazı okudum. Yazının özü, girişimcilerin riskleri minimize etmek için melek yatırımcılar gibi düşünüp, riski dağıtmak için çok çeşitli girişimler yapmalı ve böylece bazı girişimlerde kaybederken bazılarında kazanmalı diyen bir yazı ve melek yatırımcı istatistiklerini kullanmış.

Yatırımcılık bir iştir, para ile yapılan bir iştir ister melek olsun ister spekülatif olsun, ne olursa olsun bir iştir, hatta bazıları bunu meslek edinmiştir.

Peki girişimcilik öyle mi acaba?

Evet çok abarttık galiba, hatta okullarda bölümler açtık girişimcilik diye.

  • Ne okudun?
    • Girişimcilik,
  • Mesleğin?
    • Girişimciyim

Mesleğim girişimcilik?????

Girişimcilik bir meslek midir? Bir deneme midir? Bir yaşam seçimi midir?

Bunlarda açık ve net olmalıyız.

Evet, evet biliyorum, hem de söylüyorum her zaman, artık kendi işimizi kendimiz yaratmak zorundayız. Hızlanan, ivmelenen değişim hızla her şeyi değiştiriyor, değiştirecek. Ama biz de bize yapılan ve bizim de yaptığımız yılların hatası olan oku, işe gir, maaş al, emekli ol hatasının başka bir türünü mü yapıyoruz, abartarak gençleri yanlış yola mı itiyoruz?

Bir de üstüne üstlük şimdi de bir başarısızlığı yüceltilmesi aşamasına girdik girişimciliğin yüceltilmesi gibi ve uğuruna.

Tabi biliyorum başarının bir kere de gelmediğini, başarıya ulaşmak için birçok başarısız denemeden geçmek gerek.

Ama yine abarttık, girişimciliği sabit fikir haline getirdik, başarısızlıkların çoğaltılması bir başarıymış görünümü almaya başladı, başarı, neredeyse başarısızlıkların gölgesinde kalmaya başladı.

Takkemizi önümüze koyup biraz düşünme zamanı.

545 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

DIŞ TİCARET

Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ´ler)

Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ´ler)

KOBİ´lerin dış ticaret faaliyetleri açısından önemli bir konusunu oluşturan "sektörel dış ticaret şirketleri"ni, KOBİ´lerin yurtdışına açılmasını sağlayan ihracat konsorsiyumları olarak tanımlayabiliriz.

OFİS VE İNSAN

Ofis Aydınlatması

Ofis Aydınlatması

Ofis aydınlatması ya da işyeri ışıklandırma düzeni, hem sağlık hem de çalışma verimliği açılarından üzerinde durulması gereken konular. İşyerinin her şeyden önce personelin huzurlu çalışmasına olanak verecek bir atmosfere sahip olması hepimizin kabul ettiği bir gerçektir.

Dünyada ve Türkiye’de geleceğin iş modeli: Esnek işgücü

Dünyada ve Türkiye’de geleceğin iş modeli: Esnek işgücü

Esnek işgücü çalışma modeli, daha genel bir ifadeyle ‘talep üzerine’ (‘on demand’) devrimin iş dünyasına geçişi olarak düşünebilirsiniz. On-demand devrimi artık hayatımızın bir çok alanını etkiliyor; çalışma hayatımızı da etkilemesi kaçınılmaz.

İŞ DÜNYASI

Yalın İş Planı (Lean Business Plan)

Yalın İş Planı (Lean Business Plan)

Eric Reis'ın yalın girişim kavramını ortaya artmasından sonra iş planı ve iş modeli kavramları arasında bir kargaşa yaşanmaya başlandı. Aslında bu karmaşaya neden olanlar, Reis'ın kendisi ve Steve Blankdir.

HUKUK / MUHASEBE

Yeni Türk Ticaret kanununda Şirket kuruluşuna ilişkin değişiklikler

Yeni Türk Ticaret kanununda Şirket kuruluşuna ilişkin değişiklikler

Yeni Türk Ticaret Kanunun getirdiği değişiklikleri Nevzat Erdağ, bir yazı dizisi olarak sunuyor. İkinci başlık: Şirket Kuruluşu

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • Ey KOBİ Rekabetçi Bir Üstünlüğe Sahip misin?

    KOBİ’lerin iyi pazarlama yapması için büyük pazarlama bütçelerine sahip olması şart değildir. Pazarlamanın temel hareketlerini doğru yapmak şartı ile çoğu zaman rekabetçi bir veya birkaç üstünlüğe sahip olmak ve bunu kullanabilmek yeterlidir. Peki kaç KOBİ sahip olduğu rekabetçi avantajların farkındadır?