Abartmadık mı bu Girişimciliği?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

Bu sabah Forbes’da “Girişimciler Melek Yatırımcılar Gibi mi Düşünmeli?” başlıklı bir yazı okudum. Yazının özü, girişimcilerin riskleri minimize etmek için melek yatırımcılar gibi düşünüp, riski dağıtmak için çok çeşitli girişimler yapmalı ve böylece bazı girişimlerde kaybederken bazılarında kazanmalı diyen bir yazı ve melek yatırımcı istatistiklerini kullanmış.

Yatırımcılık bir iştir, para ile yapılan bir iştir ister melek olsun ister spekülatif olsun, ne olursa olsun bir iştir, hatta bazıları bunu meslek edinmiştir.

Peki girişimcilik öyle mi acaba?

Evet çok abarttık galiba, hatta okullarda bölümler açtık girişimcilik diye.

  • Ne okudun?
    • Girişimcilik,
  • Mesleğin?
    • Girişimciyim

Mesleğim girişimcilik?????

Girişimcilik bir meslek midir? Bir deneme midir? Bir yaşam seçimi midir?

Bunlarda açık ve net olmalıyız.

Evet, evet biliyorum, hem de söylüyorum her zaman, artık kendi işimizi kendimiz yaratmak zorundayız. Hızlanan, ivmelenen değişim hızla her şeyi değiştiriyor, değiştirecek. Ama biz de bize yapılan ve bizim de yaptığımız yılların hatası olan oku, işe gir, maaş al, emekli ol hatasının başka bir türünü mü yapıyoruz, abartarak gençleri yanlış yola mı itiyoruz?

Bir de üstüne üstlük şimdi de bir başarısızlığı yüceltilmesi aşamasına girdik girişimciliğin yüceltilmesi gibi ve uğuruna.

Tabi biliyorum başarının bir kere de gelmediğini, başarıya ulaşmak için birçok başarısız denemeden geçmek gerek.

Ama yine abarttık, girişimciliği sabit fikir haline getirdik, başarısızlıkların çoğaltılması bir başarıymış görünümü almaya başladı, başarı, neredeyse başarısızlıkların gölgesinde kalmaya başladı.

Takkemizi önümüze koyup biraz düşünme zamanı.

728 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Nasıl ihracat yapabiliriz ?

Nasıl ihracat yapabiliriz ?

6.1.1996 tarih ve 22515 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İhracat Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin (e) bendine göre, ihraç edeceği mala göre ilgili ihracatçı birliğine üye olan, gerçek usulde vergiye tabi (tek vergi numarası sahibi) gerçek ve tüzel kişi tacirler, esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı olup üretim faaliyetiyle iştigal eden esnaf ve sanatkarlar ile joint-venture ve konsorsiyumlar ihracatçı olarak tanımlanmıştır.

OFİS VE İNSAN

Ev Ofis - Evden Çalışmak İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Ev Ofis - Evden Çalışmak İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Ev Ofis - Evden Çalışmak İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Ofis Aydınlatması

Ofis Aydınlatması

Ofis aydınlatması ya da işyeri ışıklandırma düzeni, hem sağlık hem de çalışma verimliği açılarından üzerinde durulması gereken konular. İşyerinin her şeyden önce personelin huzurlu çalışmasına olanak verecek bir atmosfere sahip olması hepimizin kabul ettiği bir gerçektir.

İŞ DÜNYASI

Riskler ve Fırsatların Işığında Verginin Püf Noktaları

Riskler ve Fırsatların Işığında Verginin Püf Noktaları

Deloitte, vergisel risk ve fırsatların analizinin, işletmelerin gözünden kaçan temel vergi konularını ortaya çıkartmak için büyük önem taşıdığını belirtti.

HUKUK / MUHASEBE

Bedelsiz kiralama işleminin Vergi Kanunları açısından değerlendirilmesi

Bedelsiz kiralama işleminin Vergi Kanunları açısından değerlendirilmesi

Mal ve hakların kiraya verilmesinde emsal değerlerden düşük, ya da bedelsiz kiralama yapılırsa ne olur? Vergi Kanunu bu konuda ne gibi yükümlülükler getiriyor?