Intel ile 3 Yeni Nesil Ödeme Çözümü

Bu haberi paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi
Intel ile 3 Yeni Nesil Ödeme Çözümü

Bankacılık ve finans sektörüne yönelik teknolojileriyle ilkleri gerçekleştiren Intel, iş ortakları Arçelik, Intertech ve PayByMe ile devrim niteliğinde 3 yeni nesil ödeme çözümünü hayata geçirmek üzere önemli işbirliklerine imza attı.

Bankacılık ve finans sektörüne yönelik teknolojileriyle ilkleri gerçekleştiren Intel, iş ortakları Arçelik, Intertech ve PayByMe ile devrim niteliğinde 3 yeni nesil ödeme çözümünü hayata geçirmek üzere önemli işbirliklerine imza attı. Intel, DenizBank ve Intertech ortaklığıyla dünyada bir ilk olarak tablet ve bilgisayarları mobil POS’a çevirmeyi hedeflerken, Intel’in diğer iş birliği Arçelik’le yazarkasa POS alanında oldu. Intel tabanlı yazarkasa POS’lar ekstra güvenlik ve kullanım kolaylığını bir arada sunuyor. Intel’in PayByMe ortaklığı sayesinde ise, Intel tabanlı bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlardan uygulamalar içinden sadece tek dokunuşla ödeme yapılabilecek.

Kurumlara verimlilik, maliyet avantajı ve kullanım kolaylığı sağlayan çözümlerin tanıtıldığı toplantıya, Intel Kurumsal Çözümlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gordon G. Graylish, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Arçelik Pazarlama Direktörü Barış Orbay, DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman ve PayByMe Kurucu Ortağı Emre Gürsoy katıldı.

Gordon Graylish: ''Hızlı olan kazanır''

Intel Kurumsal Çözümlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gordon G. Graylish, internetin günlük hayatın bir parçası haline gelmesiyle birlikte, dünyada 3. endüstri devriminin yaşandığını ve ekonomide yeni bir dönemin başladığını belirtti. Graylish, ekonomik yaşamla birlikte iş ortamlarının ve çalışma biçimlerinin de değiştiğini, kurumlar için yenilikçiliğin ve hızlı hareket etmenin giderek daha kritik hale geldiğini vurguladı. Kurumların üzerinde durmaları gereken beş temel noktayı 'bulut', 'analitik', 'nesnelerin interneti', 'değişen çalışma kültürü' ve 'güvenlik' olarak işaret eden Graylish, ''Teknoloji sadece çözümün bir parçası. Bu gereklilikler bilişim teknolojilerini bir orkestra şefi olmaya itiyor. Bu da iş dünyasında önemli değişikliklere sebep oluyor.'' diye konuştu. 3. endüstri devriminin yaşandığı bu dönemde yazılım geliştiricilerinin öneminin oldukça arttığını belirten Gordon Graylish, ödeme sistemleri gibi yeni gelişen birçok konuda Türkiye’nin ve Türkiye’deki inovasyonun tüm dünyaya liderlik edebilecek noktaya geldiğinin de altını çizdi.

Burak Aydın: ''Teknoloji, nakitsiz topluma giden yolda önemli bir adım''

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Türkiye’nin finans teknolojileri konusunda dünyanın öncü ülkeleri arasında yer aldığını söyleyerek, “Finans sektörünün teknoloji ile kol kola yürümesi, özellikle ödeme sistemleri sektörünün gelişmesini sağladı. Bu gelişimin, hem nakitsiz topluma giden yolda, hem de kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Burak Aydın, Intel’in açık inovasyona inandığını, Mayıs ayında İTÜ’de açılan Intel Ar-Ge merkezinin de devreye girmesiyle bu yolda büyük bir adım attıklarını söyledi. Aydın, Intel’in yeni ödeme sistemleri de dahil birçok farklı alanda hem kendi bünyesinde hem de iş ortaklarıyla birlikte birçok yeni teknoloji geliştirildiğini ifade etti. Aydın, ekosistemde üretilen inovatif çözümler sayesinde hem kurumlara hem de tüketiciye sağlanan faydanın artarak devam etmesini hedeflediklerinin altını çizdi.

2020’nin ödeme sistemleri dünyasında, güvenlik anahtar kelime

Burak Aydın, "Yeni nesil ödeme sistemleri, ulaşımdan eğlenceye, sağlıktan iletişime günlük hayatımızın her alanında varlığını gösteriyor. Geçmiş yıllarda tüm ekonomik hayat nakit para üzerinden ilerlerken, teknolojik gelişmelerle birlikte bir çok farklı enstrüman ortaya çıktı. Önümüzdeki dönemde kartların ortadan kalkacağı, akıllı telefonların ve giyilebilir cihazların ödemede kullanılacağı, yeni ara yüzlerin ödemeyi kolay, hızlı ve güvenli hale getireceği bir dünya göreceğiz. 2020 yılında dünyada online yani bağlı 50 milyar cihaz olacak. Bu cihazların yüz binlercesi de ödeme aracı olarak konumlanacak.” dedi. Bu noktada temel konunun güvenlik olduğunun altını çizen Aydın, “2020’nin sonunda, bireylerin ve şirketlerin kullanımındaki tüm cihazlarda, güvenlik ve kimlik korumasını sağlamayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Intel, nakitsiz yaşam vizyonunda yeni bir kulvar açıyor

Intel’in ödeme sistemleri alanında uzun zamandır çalıştığını söyleyen Aydın, ''Bugün bunun en başarılı örneklerinden 3’ünü tanıtmak için bir araya geldik. Bu 3 yeni nesil ödeme aracı, bizlere gelecekteki potansiyel ödeme araçları konusunda ipuçları veriyor. Nakitsiz yaşam vizyonuna yeni bir kulvar açıyor. Kayıtlı ekonomi için yeni bir veri kaynağı sunuyor. Arçelik, DenizBank, Intertech ve PayByMe ile duyurduğumuz, ödeme sistemlerini yepyeni bir noktaya taşıyan yeni inovatif çözümleri dünyada ilk defa Türkiye’de gerçekleştirecek olmaktan büyük gurur duyuyoruz.'' şeklinde konuştu.

Arçelik– Intel işbirliğiyle akıllı mağazacılık dönemi başlıyor 

Arçelik A.Ş. Pazarlama Direktörü Barış Orbay şunları söyledi: ''Arçelik A.Ş. inovasyonu şirket kültürü olarak benimsemiş ve içselleştirmiştir. 2020 yılında 50 Milyar nesnenin internete bağlı olacağı ve bu cihazların da Arçelik A.Ş. tarafından üretildiği düşünüldüğünde, nesnelerin interneti konusu şirketimizin gelecek vizyonunda önemli bir yer tutmaktadır.

Nesnelerin interneti uygulamalarında ilk öncül uygulamalarının 1,6 trilyon $ pazar büyüklüğüyle perakende sektöründe olmasını bekliyoruz. Arçelik A.Ş. olarak perakende sektöründeki yazarkasa cihazlarda %50’den fazla pazar payıyla lider firmasıyız. Maliye Bakanlığı, bankacılık, perakende sektörü ve son kullanıcıların ihtiyaçlarını çözen uçtan uça çözümler sunulması için Intel ile işbirliği yapmaktayız.

Arçelik ve Intel’in sunduğu yeni nesil platform, bu alanda üç önemli konuyu adreslemektedir: Cihaz tarafında perakendecilerin ihtiyaçları düşünülerek geliştirilen güvenli ve kullanıcı dostu işletim sistemi, ikinci olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun uygulamaların yer alacağı sektörel aplikasyon mağazası ve üçüncü olarak da bu hizmetleri bulut tabanlı sağlanacağı bir platform.

Tüm bu çalışmalarda, güvenlik ve yönetilebilirliğe yönelik çözümleri sunan Intel firmaları Wind River ve McAfee’nin yanı sıra, Ardıç Teknoloji’nin bulut servislere yönelik uzmanlığını kullanıyoruz.''

Barış Orbay, ödeme sistemlerine getirecekleri yeniliklerin yanında, bu sistemlerle akıllı mağazacılık çözümlerinin de hızla hayata geçeceğini vurguladı.

DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, ''Hem dünyada hem de Türkiye’de teknolojiyi en iyi kullanan bankalardan birisi olarak, DenizBank’ta bir ilki gerçekleştirdik ve tüm işimizi mobile taşıma kararı aldık. ‘Dijital Seferberlik’ hedefimiz için ihtiyaçlarımızı her zaman en iyi şekilde karşılayan ve ‘innovation forever’ yaklaşımı ile daha önce yapılmamış olanı yaparak bankacılık sektörüne inovatif çözümler sunan Intertech, Intel ile birlikte yeni nesil bir ödeme sistemi olan mobil POS uygulaması üzerinde çalışıyor. DenizBank olarak bizim de kullanmayı düşündüğümüz bu çözümün tüm dünyada mobil POS sektöründe ses getireceğine inanıyoruz.'' dedi.

Duman, ''Bugün Intel Türkiye ile yapılan anlaşma tek seferlik bir satın alma anlaşması değil, stratejik ve uzun vadeli bir iş birliğinin ilk adımıdır. Intertech’in geliştirmekte olduğu uygulama ve çözümlerde, kullanılacak olan Intel® Doğrulama Teknolojisi’nin (Intel® IPT) gelecekte bankacılık sektöründe çok önemli bir yeri ve katkısının olacağına inanıyorum.'' diye ekledi.

PayByMe Kurucu Ortağı Emre Gürsoy, ''İnternet yaygınlaştıkça harcama yapan kitlenin de profili değişti. Tüketim kredibilitesi yüksek banka müşterilerinden, 15-25 yaş aralığındaki gençlere kaydı. Bu gençler de kolaylık, hız ve ulaşılabilirliği tercih ediyor.'' dedi. Gürsoy, bu yeni tüketicilere ulaşmanın yolunun ise, geleneksel ödeme metodlarının yanında, yeni nesil ödeme çözümlerini de benimsemekten geçtiğini ifade etti.

Ödeme hizmetlerinde yaşanan evrimin güvenlik sıkıntısını ve artan sahtecilik oranlarını beraberinde getirdiğini kaydeden Gürsoy, ''Alınan ağır güvenlik önlemleri nedeniyle, pazar ulaşmış olması gereken büyüklüğün çok altında kaldı. Tüketiciler, güvenlik unsurundan taviz vermeden hızlı, kolay ve ulaşılabilir özellikleri bir arada barındıran çözümler tercih ediyor.'' dedi. Gürsoy sözlerine, ''PayByMe olarak, Intel işbirliğiyle, tüketicilerin beklentilerine yanıt veren yenilikçi çözümümüzü duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Sunduğumuz ödeme çözümlerinin hemen tümünde Intel® Doğrulama Teknolojisini (Intel® IPT) kullandırarak son kullanıcıların, bahsettiğimiz ‘güvenli ancak hızlı işlem’ ihtiyacına cevap vereceğimize inanıyoruz.'' diye devam etti.

Özetle 3 Yeni Nesil Ödeme Çözümü

Arçelik yeni nesil ödeme sistemleri

Arçelik’in Intel ile geliştirdiği Yeni Nesil Ödeme Sistemleri işletmelere yönetilebilirlik ve güvenlik açısından önemli özellikler sunuyor. Aynı zamanda bulut tabanlı uçtan uca geliştirilmiş sistem, akıllı mağazacılık uygulamaları için güçlü bir altyapı sağlıyor. Arçelik ve Intel’in nesnelerin interneti konusunda birlikte yaptığı Ar-Ge çalışmaları Türkiye’de en ileri teknolojiye sahip çözümlerin oluşmasını ve ilgili alanlarda dünyada liderlik sağlayacak sistemlerin geliştirilmesini sağlıyor.

Intel – Intertech işbirliğiyle alışverişte yeni bir dönem başlıyor

Intel ve Intertech işbirliği ile geliştirilmekte olan temassız ödeme çözümü sayesinde işletmeler, NFC özelliğe sahip Intel tabanlı tablet ve bilgisayarları temassız POS cihazına dönüştürebilecekler. Türkiye’de ilk kez DenizBank işbirliğiyle hayata geçirilecek çözüm kapsamında, tablet ve bilgisayarlar mobil POS cihazı olarak kullanılabilecek. Böylece işletmeler, mikro-ödeme yeteneklerine sahip yenilikçi çözümlere ve uygun fiyatlı cihazlara sahip olacak, yeni gelir kaynakları yaratma, verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırma olanağına sahip olacaklar. Tüketiciler de daha rahat ve hızlı ödeme yapma ve sadakat programları sayesinde daha uygun teklifler bulma şansını yakalayacak.

PayByMe ile dijital ödeme

Intel® Doğrulama Teknolojisi (Intel® IPT) ile temassız online ödeme yapılmasına olanak tanıyan 'One Click Payment' ile kullanıcılar Intel tabanlı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan tek bir dokunuşla ödeme yapabiliyorlar. Bu sayede oyunseverler oyun içinde güvenli ve hızlı bir şekilde tek tıkla satın alma yapabilecekler.

 


Kaynak : Intel

Diğer Haberler

Dr. Milo Jones ile GBA Ready Set Startup gerçekleşti
Siber Suç 4.0 geliyor! Aracınız sizden fidye isterse!
Yuki Tüm Süreçlerini Entegre Yönetmek İçin Login Yazılım’ı Seçti
Yeni Nesil Yazar Kasaya Geçişe Arkhe’den Büyük Destek
Museum Hotel'e Uluslararası Arenada Yeni Ödüller
Japonya İmparatoru Akihito’nun Doğum Günü Kutlandı
2017'de dünyayı bekleyen siber tehditler
HPE Türk mühendislerinin yazılımını dünyaya pazarlayacak
Araçların yüzde 21’inin lastik hava basıncı tehlike durumunda
Beyoğlu’nda dükkanlar boşalıyor, konutlar doluyor
Avrasya Tüneli Dünyada 2016 En İyi Tünel Projesi Seçildi
Aracını Mesai Arkadaşınla Paylaş: Garajyeri
Dikkat! Sanal saldırılar hayatınıza mal olabilir!
Karşılıksız Çek Oranı Düşüyor, Daha Da Düşecek
Dilencilere 53 TL veriyorken, Sivil Toplum Kuruluşları’na yapılan bağışta 17 TL’de kalıyoruz

DIŞ TİCARET

Dahilde işleme izin belgesi nasıl ve nereden temin edilir?

Dahilde işleme izin belgesi nasıl ve nereden temin edilir?

Dahilde işleme rejimi konusu konusunda burada daha önce bilgiler sunmuştuk. Bu yazıda da, dahilde işleme izin belgesi nasıl ve nereden alınır, nasıl kapatılır gibi sorulanı cevaplarını bulacaksınız.

OFİS VE İNSAN

Çalışanlarda Performans Düşüklüğü

Çalışanlarda Performans Düşüklüğü

İş hayatında her çalışanın başarı derecesi aynı değildir. Kimisi yapması gereken işi tam zamanında ve eksiksiz tamamlarken kimisi gereken özeni göstermeyebilir.

Ergonomi nedir?

Ergonomi nedir?

Ergonomiye kısaca fiziksel çevrenin insana uyumlaştırılması süreci diyebiliriz. Günümüz endüstri çağında makine-insan arasındaki artan ilişkiler, insana uyumlu çevre, eşya, makine, ofis vs. gibi fiziksel çevre birimlerinin yaratılması çabalarını zorunlu kılıyor.

İŞ DÜNYASI

Stratejik Planlama Nedir?

Stratejik Planlama Nedir?

stratejik planlamanın ne olduğunu, neye yaradığını, nasıl yapıldığını incelemek, İş Planı'nın gerekliliğini ve ön emini irdelemek açısından yararlı

HUKUK / MUHASEBE

Aile Anayasası ile Hem Şirketinizi Hem Ailenizi Koruyun

Aile Anayasası ile Hem Şirketinizi Hem Ailenizi Koruyun

Aile Anayasası sözünü hiç duymadı iseniz bunun eşler arasındaki mal paylaşımını belirleyen kurallar bütünü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • Markaya Kimlik Kazandırmak

    Kurum Kültürü; tüm paydaşlar ve çalışanlar tarafından, ortak değerler ve aidiyet duygusuyla belirlenen amaç ve hedeflere ulaşmak için, kurumsal iletişim ahengi içinde, hedef kitle ile birlikte oluşturulan, yol haritasıdır.