B Planı Var mı?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

“B Planı”??? Nedir bu B Planı? Ana plan işe yaramadığında el altında bulundurulmasında yayar olan ikinci bir plan olarak tanımlayabiliriz “B Planını.

İş yaşamında çok kullanılan bir kavramdır.

Peki varmıdır bir “B Planı”? Olabilir mi? Olmalı mı?

“B Planı” varsa “A Planı” nedir?

Plan yaparken temelde elimizdeki ulaşılabilir kaynakları varmak istediğimiz sonuçlara en optimal şekilde varmamızı sağlayacak bir yol haritası belirliyoruz.

Herkesin unuttuğu bir şey var ama; “Planlar, yapıldığı andan itibaren yanlıştır.”

Plan hazırlanana kadar geçen süreç içerisinde dış faktörlerin birçoğu, hatta bazan farkında olduğumuzu, kontrol edebildiğimizi sandığımız birçok faktör değişmiştir.

Bu nedenle de planlar ile gerçekleşenleri periyodik olarak karşılaştırır ve taktik değişiklikler yaparız.

Aslında plan, stratejik bir hedefe varmak için kullandığımız bir araçtır.

Aynı kaynaklarla aynı hedefe ulaşmak değişik şekillerle yani değişik planlarla yapılabilir ancak en optimal olanı en doğru olanıdır.

Kaynak veya hedef değişikliği olması halinde ki bu zaten genelde yanlış varsayım kullanmaktır, doğal olarak planın tamamı değişecektir, taktik değişiklikler birçok durumda yararsız kalacaktır.

Buyurun size “B Planı”.

Eğer varsayımlarımız, yanı ulaşılabilir kaynaklarla varılacak hedef doğru seçilmemiş ise yapılan plan zaten tamamen yanlıştır. Bu da demektir ki, ulaşılabilir kaynaklarla varılacak hedef baştan ciddi olarak değerlendirilmemiş, plan yerine “pilav” yapılmıştır.

Varsayımlarımız baştan doğru seçilmiş ise zaten bir “B Planı” olamaz veya yanlış olur.

Eğer size planını anlatırken “B Planımız” da bu diye ortaya çıkan biri var ise bilin ki ulaşılabilir kaynaklar ile hedefler konusunda tereddüttü vardır. Diğer varsayımlarındaki oynamalardan bahsederek taktik değişiklikler sunuyorsa, varsayımlarına güvenmediğindendir ki o da “B Planı” değil, zaman içerisindeki plan düzeltmeleridir.

“B Planımız” nedir demek, kanımca ve kibarca iki anlam taşır:

NE HALT EDECEĞİZ?

veya

BİR HAL ETTİK NASIL KURTULACAĞIZ

180 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

KOBİ´lerde ihracat sorunları

KOBİ´lerde ihracat sorunları

KOBİ´lerin dış ticarete ve ihracata yönelik en büyük sorunları sıralanırken, teknoloji kullanımı, finansman, dış pazarlardaki sert rekabet, ön plana çıkıyor.

OFİS VE İNSAN

Ayaküstü Sohbet Etme Sanatı

Ayaküstü Sohbet Etme Sanatı

İş hayatında bazen bir toplantı öncesinde, bazen de asansörde ya da koridorda karşılaştığımız insanlarla yapabileceğiniz küçük sohbetler size hiç beklemediğiniz değerler kazandırabilir.

Beden Dilinin Etkin Kullanımı

Beden Dilinin Etkin Kullanımı

Beden dili, sözlü iletişimi daha etkili hale getirmek amacıyla iletişime bedenimizi de katarak kullandığımız sözsüz iletişim biçimine verilen isimdir.

İŞ DÜNYASI

Klasik yöneticiden e-yöneticiye

Klasik yöneticiden e-yöneticiye

Burada genel olarak hep yönetim- iş süreçlerinin e-dönüşümünden bahsettik. Yani işin hep yönetimsel, mekanik ve işlevsel yanıyla. Peki ya tüm bu süreçleri yönlendirenlerin, yani insanların, yani yöneticilerin e-dönüşümü?

HUKUK / MUHASEBE

İş Kanununa Göre İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Kanununa Göre İş Sağlığı ve Güvenliği

İşçileri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumaya yönelik önlemleri almak ve onları bu konuda bilgilendirmek, İş Sağlığı ve Güvenliğinin temelini oluşturmaktadır.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi

Tufan KARACA ile YÖNETİM VİZYONU

Tufan Karaca

ARKAM YOK MARKAM VAR

  • Marka Bilinirliği Neden Önemlidir?

    Pazarlamanın en yaygın kullanılan kavramlarından biridir marka bilinirliği. Özellikle satış ekipleri ve bayiler satış hedeflerini neden tutturamadıklarını sayarken önde gelen bir maddedir. “Markamızı kimse bilmiyor o yüzden……..”. Ya da “ah marka bilinirliğimiz olsaydı bak nasıl olurdu satışlar”. Ancak marka bilinirliği de diğer marka kavramları gibi ülkemizde tam anlaşılamamıştır. Konuyu iki bölümde alacağız. Önce önemi sonra nasıl sağlanacağı.