B Planı Var mı?

Bu yazıyı paylaş

Tweet It! Facebook

ya da

Kobitek Takip Servisi

“B Planı”??? Nedir bu B Planı? Ana plan işe yaramadığında el altında bulundurulmasında yayar olan ikinci bir plan olarak tanımlayabiliriz “B Planını.

İş yaşamında çok kullanılan bir kavramdır.

Peki varmıdır bir “B Planı”? Olabilir mi? Olmalı mı?

“B Planı” varsa “A Planı” nedir?

Plan yaparken temelde elimizdeki ulaşılabilir kaynakları varmak istediğimiz sonuçlara en optimal şekilde varmamızı sağlayacak bir yol haritası belirliyoruz.

Herkesin unuttuğu bir şey var ama; “Planlar, yapıldığı andan itibaren yanlıştır.”

Plan hazırlanana kadar geçen süreç içerisinde dış faktörlerin birçoğu, hatta bazan farkında olduğumuzu, kontrol edebildiğimizi sandığımız birçok faktör değişmiştir.

Bu nedenle de planlar ile gerçekleşenleri periyodik olarak karşılaştırır ve taktik değişiklikler yaparız.

Aslında plan, stratejik bir hedefe varmak için kullandığımız bir araçtır.

Aynı kaynaklarla aynı hedefe ulaşmak değişik şekillerle yani değişik planlarla yapılabilir ancak en optimal olanı en doğru olanıdır.

Kaynak veya hedef değişikliği olması halinde ki bu zaten genelde yanlış varsayım kullanmaktır, doğal olarak planın tamamı değişecektir, taktik değişiklikler birçok durumda yararsız kalacaktır.

Buyurun size “B Planı”.

Eğer varsayımlarımız, yanı ulaşılabilir kaynaklarla varılacak hedef doğru seçilmemiş ise yapılan plan zaten tamamen yanlıştır. Bu da demektir ki, ulaşılabilir kaynaklarla varılacak hedef baştan ciddi olarak değerlendirilmemiş, plan yerine “pilav” yapılmıştır.

Varsayımlarımız baştan doğru seçilmiş ise zaten bir “B Planı” olamaz veya yanlış olur.

Eğer size planını anlatırken “B Planımız” da bu diye ortaya çıkan biri var ise bilin ki ulaşılabilir kaynaklar ile hedefler konusunda tereddüttü vardır. Diğer varsayımlarındaki oynamalardan bahsederek taktik değişiklikler sunuyorsa, varsayımlarına güvenmediğindendir ki o da “B Planı” değil, zaman içerisindeki plan düzeltmeleridir.

“B Planımız” nedir demek, kanımca ve kibarca iki anlam taşır:

NE HALT EDECEĞİZ?

veya

BİR HAL ETTİK NASIL KURTULACAĞIZ

902 kere okundu

Tufan Karaca

1954 doğumlu olan Karaca eğitimini Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonar Virginia Polytechnic Institute and State University’de tamamlamıştır. 32 yıllık profesyonel yaşamının yaklaşık 15 yılını çeşitli ülkelerde, yabancı firmalarda üst düzey yöneticilik yaparak geçirmiştir.

Türkiye ve Azerbeycan'ın ilk yapı marketlerinin, Romanya ve Montenegro'nun ilk AVM'lerinin kuruluşunda yöneticilik yapan Karaca aynı zamanda Türkiye'deki ilk kitap ve müzik mağazalarının kuruluşunda da yer almıştır. 

Önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde 2 dönem MBA dersi de vermiş olan Karaca halen Özyeğin Üniversitesinde Girişimcilik dersi vermekte, yönetim danışmanlığı yapmakta ve yönetim eğitimleri vermektedir.

http://blog.tkaraca.com

yazarın diğer yazıları için tıklayın

ücretsiz hizmetlerimizden faydalanmak için üye olun

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

DIŞ TİCARET

Ticaret Fuarları

Ticaret Fuarları

İster ulusal, ister uluslararası olsun, ticaret fuarlarının günümüzde pazarlamanın en önemli araç ve işlevlerinden biri olduğu bilinmektedir.

OFİS VE İNSAN

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Ofisiniz için bilgisayar sistemlerinin seçimi

Bir ofis için gerekli olan bilgisayar altyapısı veya donanımının seçimi oldukça özen gerektiren bir konudur.

Etkili Dinleme Teknikleri

Etkili Dinleme Teknikleri

Dinleme konuşmanın algılanma boyutunu oluşturmaktadır. Bireyin söylenenleri algılayıp anlamlandırmasıdır. Birey, okul öncesine ait bütün bilgi, duygu ve düşünce evrenini dinleme yoluyla oluşturur.

İŞ DÜNYASI

Turizmi genç kuşak yönetiyor

Turizmi genç kuşak yönetiyor

Türkiye’de otel genel müdürlerinin yüzde 80’i 40 yaşın altında

HUKUK / MUHASEBE

Spor veya Sosyal Etkinliklere Sponsorluk Katkılarının Muhasebeleştirilmesi

Spor veya Sosyal Etkinliklere Sponsorluk Katkılarının Muhasebeleştirilmesi

Şirketlerin ya da kişilerin konferans, spor, konser gibi etkinliklere maddi destek vermeleri özellikle de son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan bir tanesi.

KOBİMOBİL

Krizde Satış Geliştirme

Faruk Şener ile Ekonomik Kriz Yönetimi
tümü

PATRONA TAVSİYELER

Kurumsallaşabilenlerden misiniz, Yoksa...

Kurumsallaşabilenlerden misiniz, Yoksa...

Böyle bir soru olur mu şimdi demeyin lütfen. Hem de bir Yönetim Danışmanı böyle bir soruyu sormamalı diyebilirsiniz. 23 yıllık profesyonel iş hayatımın büyük bir kısmını KOBİ'lerde “kurumsallaşma” çalışmalarına harcamış biri olarak, tüm şirketlerin ve özellikle de KOBİ'lerin öncelikle bu sorunun cevabını düşünmeleri gerektiğine inanıyorum.